Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.05.2012, 11:30
Европските очекувања од Томислав НиколиќНовоизбраниот претседател на Србија го повикуваат да го забрза евроинтегративниот пат на земјата

Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет Жозе Мануел Барозо и Херман ван Ромпуј излегоа со заедничко соопштение за изборот на Томислав Николиќ за нов претседател на Србија. Според нив, српскиот народ на претседателските избори дал многу јасен сигнал за поддршка на натамошната европска ориентација на владините политики. Тоа, според Баросо и Ван Ромпуј, значи силен мандат за продолжување на истата политика и сигнал да се движи брзо во следните чекори на европската интеграција на Србија, а тоа е почетокот на пристапните.

„Ние силно го охрабруваме претседателот Николиќ да се држи до оваа насока со посебна определба, со цел да се постигне дополнителен напредок што ќе и овозможи на Европската комисија да препорача отворање на преговори за членство и на Европскиот совет да ја донесе оваа одлука. Ова ќе бара високо чувство на државност за надминување на повеќе тешки предизвици. Србија ќе треба постојано да ја покажува својата посветеност на духот на соработка и помирување во регионот“, стои во соопштението на челните луѓе на Европската комисија и Европскиот совет. Како техничка грешка се опишува нивното денешнот заедничко соопштение, во кое тие на три часа пред завршувањето на изборите му честитаа на Николиќ за победата.

И шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле изјави дека е одлучувачки земјата да остане на европскиот пат. „Одлучувачки е Србија да остане на проевропскиот курс. Победникот на изборите има голема одговорност“, истакна Вестервеле.

Министерот за надворешни работи на Шведска Карл Билт оцени дека Белград, со Томислав Николиќ на чело, треба да покаже јасна подготвеност да ги продолжи европските интеграции и помирувањето во регионот. „Србија на чело со Николиќ мора да изгради доверба во својата подготвеност да се движи кон Европа“, оцени Билт во својата порака објавена на Твитер.

„Србија во своето приближување до ЕУ дојде толку далеку, така што ниту еден Претседател на Србија не може да ја запре на тој пат. Спротивно на тоа, мислам дека секој Претседател сака да го продолжи и забрза тој пат. Добро е што Претседателот е посветен на евроинтеграциите, но главната одговорност ја чека владата и парламентот. Затоа, не треба само да му се честита на новиот Претседател, туку треба да се опомене дека што е можно поскоро треба да тргне во именување на мандатарот и да се направат конкретни чекори во составувањето на силна и оперативна влада“, изјави Јелко Кацин, известувачот за Србија во Европскиот парламент.

И поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ преку соопштение изрази надеж дека новиот српски Претседател ќе продолжи да ја позиционира Србија на Европскиот пат со своите потези. „Изразувам надеж дека новоизбраниот претседател на Србија со своите потези ќе продолжи да ја позиционира нашата соседна земја на европскиот пат“, порача Месиќ.

Во Приштина за сега нема коментари за изборот на Николиќ, а косовските медиуми пренесуваат само куса информација за исходот од изборите во Србија.

Генералниот секретар на Партијата за демократска акција на БиХ Амир Зукиќ изјави дека се плаши дека сега во Србија „би можела да се очекува многу сложена политика“. Портпаролот на Хрватската демократска заедница на БиХ Мисо Релота изјави дека изборот на Томислав Николиќ „до некаде е изненадувачки“, но дека „најпрво треба да се сочекаат неговите први потези, односно делата и реториката, пред да се коментира неговата изборна победа“. „Сега кога ги гледаме реакциите надвор од Србија, гледаме дека во земјите од регионот преовладува неизесност“, додаде Релота. (Дојче веле)Статијата е прочитана 428 пати.

Испрати коментарСледниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Македонија опција за италијанските компании за надминување на кризата
Вељановски-Прамер - Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
(ФОТО) Слатководните ракови се враќаат во Охридското Езеро
Претседателот на Австрискиот национален совет во посета на Македонија
Котески и Волерс ќе ја посетат меѓународната воена вежба на Криволак
Анкета - Обама и Ромни со речиси еднаква поддршка
На Беласица пронајдена печурка тешка 6 килограми
Лидерите на ЕУ ќе разговараат за стабилизација на еврото
Владин тим ќе ги промовира бизнис можностите во Италија
Опозицијата бара итна собраниска седница со државниот врв
Се зголемува невработеноста кај младите во светот
Лустрацијата помина без опозицијата
Вранишковски и 18 следбеници „испрале“ 15 милиони денари
Говорот на омраза создава конфликти
Банкарскиот систем стабилен, депозитите сигурни
Светозар Цветковиќ во филмот „Соба со пијано“
Клинички центар стана Комплекс „Мајка Тереза“
Бројот на загинати во несреќата во Албанија се искачи на 14
Кругман - Еврото треба да се одржи по секоја цена
Пет илјади лица надвор од домовите по земјотресот во северна Италија
Преживеал пад од Нијагарините Водопади
(ФОТО) Филип Втори се исправи на Карпошово востание
Клаус - Не е виновна Грција, Европа се соочува со систематска криза
Најмалку 12 загинати кога автобус излета од амбис во Албанија
Орбан во Чикаго побарал прием на Македонија во најкус можен рок
(ОБНОВЕНО) Серија земјотреси почувствувани во Македонија
Робертсон - Срамно е што Македонија не доби покана
Силен земјотрес покрај Софија во Бугарија
Груевски - Остануваме на патот кон Алијансата
Иванов - Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт
Премиерот да дојде во парламентот
ДПА бара предвремени избори
Уапсени десетина следбеници на Вранишковски
Сервер - Грција ги намали шансите Македонија да го смени името
Над 60 лица убиени на воена парада во Јемен
Опозицијата бара премиерот да се обрати во Собранието
Кај „Велешка петља“ пронајден мртов скопјанец
Томислав Николиќ - новиот претседател на Србија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест
САД ја предупредија Северна Кореја да престане со нуклеарните проби
Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за половина денар
Рамсфелд, Коен и Бергер побараа од Обама прием на Македонија во НАТО
Најмалку 96 жртви во самоубиствен напад во Сана
Реакции на Германија, Шведска, ЕУ и Русија за победата на Николиќ
Иванов ќе се обрати на состанокот на Северно-атланскиот совет за Авганистан
Уапсени 45 демонстранти во Чикаго
Во Чикаго повторен заклучокот од Букурешт
Николиќ објави победа, Тадиќ го призна поразот
Јанкулоска - Граѓаните не треба да живеат во страв
Пет загинати и над 50 повредени во земјотрес во Италија
Иванов„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 9°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |