Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.06.2012, 14:44
Владата и општините ќе овозможат 4000 нови вработувањаЧетири илјади лица ќе бидат ангажирани во општините на јавни работи. Проектот ќе стартува летово, а ќе трае шест месеци. Од страна на општините ќе бидат ангажирани 2.000 лица, а исто толку ќе бидат ангажирани од Владата, која има обезбедно 1,5 милиони евра.

Проектот беше тема на денешниот состанок во ЗЕЛС на кој присуствуваа вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, министрите за труд и социјална политика и за локална самоуправа Спиро Ритовски и Невзат Бејта.

За претседателот на ЗЕЛС и градоначалник на Град Скопје Коце Трајановски ова е добра иницијатива за ангажирање сезонски работници кои ќе работат на одржување на хигиената на улиците и на зеленилото што ќе придонесе кон поголема хигиена, подобар изглед на јавните површини, заштита на животната средина и подобри услови за граѓаните.

Проектот, додаде тој, има социјален аспект бидејќи ќе се вработат 4.000 лица.

Министерот за финансии Ставрески истакна дека привременото вработување на овие 4.000 лица во Македонија ќе биде од корист и на тие што ќе бидат ангажирани и за општините.

- Очекувам проектот да почне летово и да биде успешно реализиран, слично како во 2009 година кога почна економската криза кога реализиравме еден ваков проект. Сега во овие услови на новата должничка криза во Европа, Владата и општините им излегуваат во пресрет на невработените и ќе им помогнат привремено во одреден временски интервал да стекнат приходи, да обезбедат средства за себе и своите семејства, а и општините ќе имаат корист бидејќи ќе се реализираат јавни работи преку кои ќе се подобрат условите за живот, истакна министерот.

Статијата е прочитана 656 пати.

Испрати коментарЕврогрупата ќе и помогне на Шпанија со сто милијарди евра
Жозеп Дол - Да не се блокира Македонија само поради името
Високи температури со ниво на предупредување од прв степен
Груевски - Посетата на Скандинавија помина успешно
Средношколците полагаат државна матура
Борисов - „Не снимајте хитлеровски филмови за нас“
„Бихаќска“ стана „Павел Шатев“
Столтенберг - Македонија треба да биде членка на НАТО
Новинарите на протест в понеделник
Делата на СДСМ се транзицијата и криминалната приватизација
Од банка во Капиштец украдени 7.000 евра
Анан - Целиот регион ќе експлодира
Судски спор решавале со метална шипка
Бетонска плоча падна врз двајца работници во Охрид
(ФОТО) Илинска планина ги остави без сон демирхисарци
За Балканот патот кон ЕУ ќе биде потежок
Утрово повторно почувствувани земјотреси во Македонија
Дански компании заинтересирани за бизнис во Македонија
Се урна ѕид на тетовското Кале стар 200 години
Хорор на автопатот Скопје-Атина
(ОБНОВЕНО) Сега Кипар ќе не турка во ЕУ
Нова демократија пак го обвини македонскиот државен врв
(ФОТО) „Не забораваме!“ - граѓаните потсетија на Мартин Нешкоски
(ВИДЕО) Член на Златна зора „делеше“ шлаканици во емисија во живо
(ФОТО) Двокатен автобус удри во зграда на ул. „Даме Груев“
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт ЕверестBranko, 08.06.2012 16:55:56
Toa ke bide so dogovor na delo i posle sest meseci koga krizata ke pomine sto so ovie vraboteni? Pak bez rabota. Epten dobra merka za spravuvanje so krizata.
skopjanec, 08.06.2012 18:29:49
4000помножено со мајка татко брат,сестра и некој роднина =20000 гласа.Нека му исли СДСМ за локалните избори.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Ведро

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |