Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
31.01.2012, 13:28
Владо Илиевски пред трансфер во Локомотив КубанИлиевски, незадоволен од малата минутажа, која ја ја добиваше во изминатиот месец, се реши да го напушти Анадолу Ефес

Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Владо Илиевски, се наоѓа пред потпис на договорот со Локомотив Кубан, екипа во која настапува Џеремаја Мејси.

Илиевски, незадоволен од малата минутажа, која ја ја добиваше во изминатиот месец, се реши да го напушти Анадолу Ефес. Името на Илиевски веќе го нема ниту на официјалната страница на турскиот клуб.

Локомотив Кубан во рускиот шампионат се наоѓа на четвртото место на табелата, со скор од 5 победи и 4 порази. Екипата која од клупата ја предводи трофејниот српски тренер, инаку актуелен селектор на Словенија, Божидар Маљковиќ, се натпреварува и во Топ 16 фазата во Еврокупот.

Илиевски годинава одигра 11 лигашки натпревари и 10 средби во Евролигата за Анадолу Ефес, забележувајќи по околу 4 поени и 2,5 асистенции во просек. Репрезентативниот плејмејкер е еден од ретките кошаркари со преку 150 натпревари во Евролигата.

Доколку овој трансфер се реализира, Локомотив Кубан би бил 10-от клуб во кариерата на Илиевски, по Партизан, Анталија, Унион Олимпија, Барселона, Лотоматика Рома, Болоња, Монтепаски, Тау Керамика и Анадолу Ефес.

Статијата е прочитана 777 пати.

Испрати коментарАнтиќ и Олимпијакос се вратија во игра за четвртфинале
„Мавровски меморијал“ по 49. пат
Ферари ја откажа промоцијата
Клиперси ја прекинаа црната серија во Јута
Меси промаши пенал за победа на Барса
Интер не победи и покрај четирите голови на Милито
(ФОТО) Најмалку 74 загинати по фудбалски натпревар во Египет
Судењето на Тери за „расизам“ одложено по Европското првенство
Вознијачки го отпушти тренерот
Мемфис подобар од Денвер по продолжение
Атлетик на чекор до финалето во „Кралскиот Куп“
Јунајтед се израмни со Сити на врвот на Премиер лигата
Нов Зеланд и Ангола први пречки на патот до Лондон
„Л’Екип“ контра ЕХФ за Лазаров
Билетите за Гетеборг во продажба од утре
Сменет селекторот на борачите Глигоров
(ВИДЕО) Клиперси го поразија лидерот Оклахома
Михајловски очекува ракометарите да играат на Олимпијадата и на СП
Мајами го доби дербито на Истокот
Милан го одржува чекорот со Јувентус
Работнички поразен од Црвена Ѕвезда

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -7°C

Слаби снежни врнежи

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 3°C, Мин: 1°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп |