Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.03.2012, 14:42
Полицијата ги засилува уличните патроли

Полициските станици „Карпош“, „Гази баба“ и „Кисела Вода“ ќе бидат дежурни и ќе работат 24 часа дневно. Освен тоа, се засилуваат полициските патроли, па припадниците на МВР ќе бидат почесто на скопските улици. Ова се новитетите што ги соопшти министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска при денешната посета на СВР Скопје. Според проценките, со овие измени, кој би требало да заживеат во следните три месеци, за околу 50 проценти ќе го зголеми присуството на полицијата на терен. Ваквата реорганизација, според надлежните, е одговор на континуираното барање од граѓаните за враќање на т.н. позорникари.

„Ќе се овозможи полициските патроли да бидат подготвени за брз одговор. Тоа значи дека полицискиот службеник ќе може да стигне на лице место каде што е потребна интервенција или да се регистрира и да се направи увид за одреден настан во многу пократок рок“, појасни министерката за внатрешни работи. Со новата реорганизација ќе се постигне поголема присутност на полицијата и во училиштата. (Г.А.)

Статијата е прочитана 975 пати.

Испрати коментарГрадот доби четири нови сувенирници
Вацлав Клаус сака да ја растури ЕУ!
Приказната за македонската економија стигна и до Мумбај
Бесими - Реформите ќе продолжат без оглед на Чикаго
Предлози за имиња на улици во Скопје
Затворен францускиот „бос“ на имплантите
Становите лани биле поевтини во однос на 2010
Синдикатите најавуваат прекин на железничкиот сообраќај
Македонската економија стабилна и покрај должничката криза
Тинејџер прободен со нож на Бит-пазар
Родова еднаквост само на хартија
Шест британски војници убиени во Авганистан
Пападимос изврши реконструкција на грчката Влада
Економска презентација на Македонија во Мумбај
Падот на „Фејсбук“ ги стресе електронските зависници
Амбасадорот Перо Стојановски поднесе оставка
Латас осуден за навреда на Героски
Источна Либија прогласи автономија
Запад не го милува Ѓукановиќ
„Тата“ понуди 350 милиони долари за „Сааб“
Тодоров разреши двајца директори на Детската клиника
Тадиќ го претстави новото „фиќо“
Источна Либија прогласи автономија
Јамајка се откажува од б��итанскиот трон!
Генералот Биениек во официјална посета на ГШ на АРМ
Барозо - Излегувањето на Грција од еврозоната би било катастрофа
Се интензивира македонско-британската соработка
Познат нарко-бос уапсен во Косово
Арифи денеска на средби со Филе и Брок
Девојката од Древеник се самоубила
Владиниот тим денеска во индискиот град Пуне
Грција намерно го одолговлекува решавањето на името
Џон Мекејн со поддршка за воздушни удари врз Сирија
Во Бугарија уапсен сопственикот на „Џумајлија“
Каде е Перо Стојановски?
Торнадо однесе бебе во поле
Пешевски - За промени во договорот со ОКТА треба согласност од двете страни
Арифи во Брисел ја претстави Националната стратегија
СДСМ со пакет економско-социјални мерки до Владата
Илјадници Германци штрајкуваат за поголеми плати
Грчки танкер потона во близина на Атина
Италијанец осуден за импотенција
ЕУ воздржано реагира околу победата на Путин
Одземени 10 возила при инспекција на диви превозници
Потпишан Меморандум за соработка меѓу МТСП и Филозофски факултет
МНР - Никој освен Грција нема дилеми за членство на Македонија во НАТО
Премиерот вети поддршка за индиските инвеститори
Победата на Путин ќе ги заживее руските финансиски пазари
Мистериозна смрт на девојка во битолско Древеник
Милибанд - Народот ќе го урне Путин од власт
Вицепремиерката Арифи во посета на Брисел
Попоски: Македонија да ја добие заслужената одлука
Владина делегација по инвестиции во Индија
(ВИДЕО) Новиот руски претседател се вика Путин!
Исчезнат ресенчанец пронајден мртов
Полицаец фатен при шверц на мигрантиТрпе, 06.03.2012 16:12:11
Тоа требаше да се направи уште многу поодамна.Сепак е за поздравување.Само треба да се води рачин да не бидат тоа некои приучени недоучени и да шуруват со овие кои не треба.Тие треба да бидат вистинските заштитници на граганите.а не да бидат некои недајбоже партиски војници кои ке работат селективно,слично како собракајната полиција.Ако имаш лавче на возилото а доволно е привезок за клучевите со лавче,тогаш не си никаков прекршител.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Облачно

Четврток
Мешавина од дожд и снег
Макс: 8°C, Мин: 1°C

Петок
Обилни врнежи
Макс: 10°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |