Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
06.09.2012, 15:31

(ФОТО) Македонија по трета среќа на „Максимир“Најдобрите македонски фудбалери вечерва во Загреб ќе ги почнат квалификациите за СП

Од нашиот известувач
Сашко Ѓ. Димовски


ФОТО: Петр Стојановски

ЗАГРЕБ - „Од што стравувате?“, беше прашањето со кое хрватските новинарски екипи го дочекаа Чедомир Јаневски на аеродромот „Плесо“ во Загреб утринава малку по 7 часот. На излезот од авиопристанишната зграда микрофони и диктафони на готовс, подготвени тефтери, вклучени фотоапарати и камери по слетувањето на „боингот“ од Скопје, но македонскиот селектор не се задржа многу. Само кусо, во минување, возврати: „Во моментов се плашам да одам само во Сирија. Нема зошто да се плашам овде. Дојдовме да играме фудбал“, по што го смести куферот во автобусот и мирно се качи во него.

Македонскиот фудбалски тим утревечер од 20,15 ч. на „Максимир“ отвора ново поглавје во своето досие. Гостува кај селекцијата на Хрватска на стартот од нов циклус квалификации, овој пат за Светското првенство 2014 во Бразил. Целиот репрезентативен табор силно посакува да влезе во него со позитивен резултат, а тоа би било и реми пред патувањето во Глазгов и судирот со Шкотска во вторник на „Хемпден парк“ во 20,45 ч.Игор Штимац и Чедомир Јаневски решија докрај да останат доследни, па и во текот на денешниот ден ја продолжија играта на нерви за одржување на нивото на адреналин во пресрет на мундијалската премиера. Обајцата ги кријат адутите и составите за меѓусебната пресметка, иако и едниот и другиот порачуваат дека ги знаат веќе два-три дена. И не само тие, туку и фудбалерите. Дилеми не постојат за нив.

Хрватскиот кормилар на денешниот прес дури истакна дека ги знае и резервите за претстојните 90 минути, но и тој и Јаневски решија да молчат. Па, во какви формации и со кои играчи ќе истрчаат репрезентациите на Хрватска и на Македонија на „Максимир“ ќе се знае непосредно пред почетокот на средбата, во која домаќинот е фаворит и во која влегува со атака на трите бода како единствена опција. Македонскиот национален тим, пак, ќе се обиде со сите сили да им ги заплетка сметките на „коцкестите“.
 


Статијата е прочитана 1840 пати.

Испрати коментарМакедонија несреќно поразена на „Максимир“
Бенати најбрз во најдолгата етапа на Вуелта
Одбојкарите разочараа против Австрија
Лош ден за шахистите на Олимпијадата
Ѓоковиќ и Ферер во полуфиналето на Ју-ес Опен
(ФОТО) Тренинг на македонската фудбалска репрезентација во Загреб
Николиќ го засили МЗТ
Наковска-Бикова го освои 17. место, Каранфилов 27-ми
Контадор нов лидер на Вуелта
Мурињо го тешеше Роналдо
Одбојкарите сонуваат бараж за ЕП
САД преголем залак за македонските шахисти
Јаневски го крие составот
Федерер елиминиран во четвртфиналето на Ју-ес опен
Дел Пјеро го одбра Сиднеј наместо Ливерпул
Навивачи на „Арсенал“ уапсени за убиство
Ферер побрз од дождот, подобар од Гаске
Хрватите со петмина во средината и со еден напаѓач
Фергусон, конечно, ќе му даде шанса на Болт
Роналдо - Парите немаат никаква врска
Македонија се искачи на 97. место на ФИФА-листата
Македонските шахисти блескаат на Олимпијадата
Насев прв добитник на наградата „8 Септември“ за животно дело
Сити подготвил 120 милиони евра за Роналдо!?
Федерер со Бердих за полуфиналето на Ју-Ес опен
Мундијалот ќе се игра со топката „Бразука“
Хулк и Витсел во Зенит за 90 милиони евра
Шаховска Македонија поголема од Австралија
(ФОТО) Македонија ги почна подготовките за Хрватска и Шкотска
Каранфилов 10., Наковска-Бикова 12. со МК-пиштол
Роналдо не е среќен во Реал Мадрид
Шведски фудбалер даде гол и почина!
Надал ќе паузира уште два месеца

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Сабота
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Станицата што чини стотици милијарди долари двајца астронаути ја спасиja со помаш на четка за заби од три долари...
Скелет на диносаурус е Франкенштајнски амалгам
Дали коските на Tyrannosaurus rex се прошверцувани од Монголија и споени содруги фосили...
Мурси го враќа Египет на главната сцена
Мохамед Мурси презема стабилни чекори во новата надворешна политика. Многумина се изненадени...
Интелигенцијата веќе не постои во Европа
Интервју, филозоф Андре Глуксман (3) Францускиот филозоф смета дека ситуацијата во Европа е „вонредно вознемирувачка“. В...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |