Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
20.06.2012, 10:09

Мајами на една победа до шампионската титула во НБА

„Жешките“ го остварија третиот триумф против Оклахома Сити со 104:98

Екипата на Мајами Хит се наоѓа на една победа до освојување на шампионската титула во НБА лигата, откако ноќеска во натпреварот број 4 оствари триумф против Оклахома Сити со 104:98 (19:33; 27:16; 33:26; 25:23) и поведе со 3-1 во добиени натпревари.

Иако, во првиот период беа во негатина од 17 поени (во финишот на првиот период 16:33), играчите на Мајами успеаја да направат пресврт и да дојдат до победата.

Уште еднаш предводник на „жешките“ беше најдобриот играч од регуларниот дел од сезоната Леброн Џејмс, кому му требаше само еден скок за „трипл дабл“ – 26 поени, 12 асиситенции и 9 скокови. На овој дуел одлична помош имаше од Двејн Вејд и од Марио Челмерс кои постигнаа по 25 поени, а за Челмерс ова беа рекордни во плеј-офот со извонреден процент на реализиација 9 погодени од 15 обиди.

Кај поразените рекордни 43 поени за Оклахома Сити постигна Расел Вестбрук, додека Кевин Дјурант реализираше 28. Останатите пет кошаркари кои постигнаа кошеви заедно имаа 27 поени, што беше недоволно за победа.

Кошаркарите на Мајами и во следниот натпревар во четврток навечер играат на домашен терен и доколку ја искористат предноста ќе ја освојат втората титула во клупската историја.


Статијата е прочитана 252 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Роналдо ги одведе Португалците во полуфиналето
Иницијаторите му одбројуваат на Хаџи-Ристески
(ЕП ВЕСТИ) Нова казна од УЕФА за „коцкестите“ фанови
(ЕП 2012) Англичаните тренираат пенали пред натпреварот со Италија
Македонија кандидат за две ракометни ЕП
(ЕП 2012) Португалија - Чешка, судир на неостварени желби
(ЕП 2012) Одредени судиите за четвртфинале, Штарк го напушта турнирот
(ЕП 2012) Англија победник во група Д, Украинците оштетени
(ЕП 2012) Четвртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска
(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Сабота
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |