Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.10.2012, 09:39

Изборите во САД може да завршат нерешено?

Доколку изборите поради изедначените шанси на претседателските кандидати за првпат во историјата на САД завршат нерешено, на крајот олуката би ја донел Конгресот.

Со намалувањето на разликата меѓу претседателските кандидати Барак Обама и Мит Ромни во САД, се отвори можноста изборите за првпат во историјата да завршат нерешено, при што одлуката на крајот би ја донел американскиот Конгрес.

Причина за ова е индиректниот начин на избор на претседателот, каде победникот во секоја одделна американска сојузна држава добива одреден број на гласови во тело наречено Изборен колеџ кој има вкупно 538 делегати, избрани според формула која го зема предвид бројот на жителите на државата.

Така, најмногу делегати добива сојузната држава Калифорнија – 55, а по неа е Тексас со 38 делегати, додека малите или ретко населените држави како Аљаска, Делавер или Вермонт добиваат по 3 гласа. Со намалувањето на разликата меѓу Обама и Ромни во анкетите, постои реална можност двајцата кандидати да добијат по точно 269 делегати, односно по половина од Изборниот колеџ.

Во тој случај, се очекува дека одлуката ќе ја донесе Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, кој ќе може да избере нов претседател независно од освоените гласови.

Кандидатите се насочуваат кон американските сојузни држави кои носат многу гласови, а во кои односот на силите на републиканците и демократите е изедначен, како што се Флорида со 29 гласови и Охајо со 18, потоа Вирџинија и Северна Каролина, кои носат 13, односно 15 гласови, но и некои од помалите држави како Ајова со 6 гласови.
По добриот настап во првата дебата, популарноста на Ромни се зголемува во овие пресвртни држави, при што неговиот штаб најавува дека ќе се обиде да извојува победа и во држави кои се сметаа како сигурни во графата на Обама, како Пенсилванија и Мичиген кои носат 20 и 16 гласови, додека Обама по дебатата заминува на серија митинзи во малиот Њу Хемпшир, чии четири изборни гласови до неодамна ги сметаше за сигурни.

Можни се неколку комбинации на држави во кои Ромни и Обама би завршиле со по 269 делегати и би го поделиле Изборниот колеџ. Евентуална победа на Ромни во серијата помали држави како Њу Хемпшир, Невада и Ајова, заедно со големите Флорида, Охајо и Северна Каролина, заедно со веќе сигурните држави како Тексас и низата држави во средниот дел на САД, би го довела до 269 делегати. Обама, со победи во Вирџинија, Пенсилванија, Висконсин и Колорадо би го постигнал истиот резултат.

Американците, кои ги паметат изборите меѓу Џорџ Буш и Ал Гор во 2000 година и долгите судски процеси за решавачките делегатски гласови на Флорида, стравуваат дека евентуален нерешен резултат во Изборниот колеџ би можел да биде многу потежок за разрешување од овие избори.

Во пресрет на дебатата, Обама се повлече во градот Вилијамсбург во Вирџинија на неколку дена, каде одмора од изборни активности. Таму претседателот се подготвува за дебатата со помош на претседателскиот кандидат од 2004 година, сенаторот Џон Кери, кој во подготовките „го глуми“ Ромни и чија задача е да ги предвиди коментарите на републиканскиот кандидат.

Во подготовките на Ромни, улогата на Обама ја игра сенаторот Роб Портман од Охајо. Предвидено е дебатата да се води според форматот на средба со граѓаните, каде група неопределени граѓани добиваат можност да им поставуваат прашања на кандидатите, честопати изнесувајќи лични примери и поплаки. Двајцата кандидати и модераторот, новинарката Кенди Кроули од телевизијата Си-Ен-Ен, не би требало да поставуваат дополнителни прашања. (МИА)


Статијата е прочитана 542 пати.

Испрати коментарГруевски и Самарас – блиску, а сепак далеку
Киднапиран синот на амбасадорот Игор Илиевски
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Сите добри компании ќе мора да излезат на Берза
Затворот во Шутка нема возило за Вранишковски
Фатен шверцер на азиланти од Шутка и од Инџиково
1
Вељаноски-Ковер - Македонија е подготвена за влез во Унијата
Ќе се евидентираат новите при-пејд корисници
Љубе Бошкоски обвинет за помагање при двојното убиство во Капиштец
Претседателот Иванов упати честитки за победата на Македонија
Ставрески - Задолжувањето ќе ги покрие буџетските потреби
Нотарот од „Бачило“ на бањско лекување
Неутрална Швајцарија се подготвува за немири во Европа
Почина Чехот кој половина година живееше без срце
Студентка од Скопје скокна во смрт
Mоштите на кралот Ахмет Зогу се враќаат во Албанија
Пожар во вилата „Македонија“ во Охрид
Законот за бранители на 29 октомври по скратена постапка
Профитот на „Кока-Кола“ расте на глобално ниво
Претседателот на унгарскиот Парламент во посета на Македонија
Нема ад-хок враќање на визите
Русите го посакуваат Обама
Втората дебата Обама - Ромни без јасен победник
Грција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“
Во Македонија сите се различно сиромашни
СДСМ против отпуштање без предупредување
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
Скопјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски стандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски компании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струја
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Почнува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Пет години без Тоше
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана реалност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
(ФОТО) Македонија шефува со регионот
Промовирана платформа за енергетска ефикасност
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранители
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетокот на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не се нарушени руско-турските односи
Почина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјала
Од денеска почнува грејната сезона
Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Литванско „не“ за нова нуклеарка
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалицијата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Минималната плата да биде 15.000 денари

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 8°C

Петок
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (28)
Јованка е загрижена: „Ќе ме растргнат по смртта на Тито“! Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Во пет вечери, од 19 до 23 октомври, со полноќна програма, на Џез-фестивалот гостуваат значајни имиња од САД, Јужна Амер...
Глупоста и глупирањето станаа ценета форма на живеење
Инаетот ми е голем и нема лесно да им го отстапам местото на медиокритетите“, вели Кокан Димушевски, композитор, клавија...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |