Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.01.2013, 12:25

Даблин не се откажува од Ерван ФуереИрското претседателство испрати индиректна порака до македонската влада дека екс амбасадорот ќе и дише во „вратот“

Испровоцирано од некои пишувањата во Македонија, ирското претседателство денеска реагираше со соопштение во кое ја објасни улогата на екс амбасадорот Ерван Фуере, нагласувајќи дека неговото искуство е многу драгоцено за Даблин и дека тука спаѓа и тоа стекнато во Македонија. Според споксменот на ирското претседателство, амбасадорот Фуере завршил значајна работа околу мировниот процес за Трансднестарскиот регион додека Ирска претседаваше со ОБСЕ, како резултат на неговото долгогодишно искуство во решавањето на конфликти.Напредокот што бил постигнат таму бил признат од сите страни и довел до усвојување на изјава од страна на министрите на ОБСЕ со која, за првпат по една деценија, бил утврден прогрес околу ова прашање.

„Иако не е предвидена формална улога за амбасадорот во однос на нашето претседателствување со ЕУ, бидејќи сега е во пензија и нема официјални должности, ние остануваме во близок контакт со него, со оглед на неговиот спектар на експертиза и неговото долгогодишно службување во ЕУ, а пред се како специјален претставник на ЕУ за Република Македонија“, стои во соопштението на ирското претседателство. (Н.Р.)


Статијата е прочитана 3149 пати.


Испрати коментарГрција пак чувствителна за Вевчанскиот карневалот
Во Мали е се` пожешко
Нимиц ќе се сретне со Јолевски и Василакис на 29 и 30 јануари во Њујорк
Стефано Санино во посета на Македонија
Амбасадорот Стефков го топи мразот во Атина
Изненадување на изборите во Чешка
Отворен базенот во Карпош
„Аман“ собра над 10.000 потписи
(ФОТО) Донација на семејството Керим за „Аџибадем - Систина“
Опозицијата го сели „граѓанскиот парламент“ и во другите градови
Над 300 лица со симптоми на грип
Да зајакнат капацитетите на женското лидерство
Дете нападнато во напуштен вагон
(ФОТО) Бесими - Станавме земја која го „извезува мирот“
Препораката за преговори останува
Украден сеф со 115.000 евра
До 2020 треба да се отворат 600 милиони работни места
Горивата поскапуваат за еден до два денари
Депардје ја критикува руската опозиција
Амбасадорот Стефков ќе се сретне со заменикот МНР на Грција Куркулас
Притисок и закани за активистка за правата на Македонците во Грција
(ФОТО) Француската авијација елиминира 60 џихадисти
Неонацистите се реална закана за Европарламентот
Лавров - Не е предвидено Асад да се повлече од власт
Чавез се бори за својот живот
Нов контингент на АРМ заминува во Авганистан
(ФОТО) Со „калашников“ нападната централата на Нова демократија
ДУИ - Владата има чист легитимитет од граѓаните
Груевски - Ајде на локални избори со најзасилен мониторинг
ДИК - Списокот е прочистен, може да се оди на избори
(ВИДЕО) „Монструм“ најгледано видео
Арифи и Бејта дел од кандидатите за градоначалници на ДУИ
Македонија во винска офанзива
СДСМ не отстапува од јавно прокламираните цели
Тројца повредени од експлозија на боца со пур пена
Нова група 10.000 пензионери на бесплатна бања
Српскиот парламент ja усвои Резолуцијата за Косово
Нов случај на силување патничка во автобус во Индија
(ФОТО) Повторно немирна ноќ во Белфаст
Француското воено воздухопловство спроведува акции во Мали
ВМРО - ДПМНЕ го повика СДСМ да се врати во Собранието
Македонците од Голо Брдо бараат изучување на македонскиот јазик
(ФОТО) СДСМ го одржа Маршот за вистината
Волерс - Опозицијата и власта да ги надминат несогласувањата
Српскиот Парламент ќе расправа за предлог-резолуцијата за Косово
Белата куќа го одби барањето да конструира „Ѕвезда на смртта“
Грчкиот Парламент одобри нови даночни измени
Македонија во ново руво на Виенскиот саем за туризам
Нови владини мерки за поддршка на земјоделското производство
Почнува Вевчанскиот карневал
Полицијата заплени трговска стока увезена без потребната документација
Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје
Пет години од хеликоптерската несреќа кај Блаце
Лани на аеродромите поминале над 900.000 патници
Иванов ги поведе амбасадорите во Берово
Полицаец знаел кои се атентаторите на Марјан Тушевски
Плаќањето по успешност останува, повисоки плати за докторите специјалисти
Односите меѓу Македонија и Австралија во нагорна линија
Мијалков гo тужи Фокус за клевета
(ФОТО) Нимиц виде клима за компромис
Македонски државјанин фатен со тон марихуана
СДСМ - Има време до 24 март да се договориме
Нимиц ќе му рапортира на Василакис
Експлозијата во Загреб не е терористички напад
Избори ќе има - на 24 март
Џими Сaвил 60 години злоставувал деца
Цените на индустриските производи повисоки за 5,3 отсто
Наградна игра на ЕВН Македонија за редовните плаќачи
Петмина загинати во семејно насилство во Софија
Бесими-Гунагли - Интензивирање на македонско-кинеската соработка
Белгија не му дава пасош на францускиот милијардер Арно
„Евро“ на кирилица на банкнота од пет евра
(ФОТО) Нимиц се сретна со Иванов и Попоски, попладнево со Груевски
Нуланд - Му помагаме на Нимиц и се надеваме на заемно прифатливо решение
Постигнат договор меѓу Синдикатот за здравство и министерот Тодоров
Претседателот Иванов се сретна со кинескиот министер за одбрана
ЕУ и САД побараа дијалог меѓу власта и опозицијата
Вељаноски ќе ги распише локалните избори за 24 март
Од понеделник Кубанците ќе можат да патуваат во странство
Полицијата во Словенија штрајкува
Кинескиот министер за одбрана во посета на Македонија
Билетите за инаугурацијата на Обама достигнаа две илјади долари
Повеќе експлозии одекнаа во Загреб, едно лице повредено
Нимиц ќе разговара со македонскиот државен врв
Една плата за вработените во ОХИС
Хаки Азири - „Стравувам за сопствениот живот“
Условни затворски казни за обвинетите во случајот „Бришач“
Нимиц пристигна во Скопје
Вељаноски утре ќе ги закаже локалните избори
Лустрирани двајца нови кодоши
Сендвичи ќе се продаваат во стилски киосци
ССМ и работодавачите потпишаа колективен договор за хемиската индустрија
Турска компанија ќе произведува медицински помагала во Македонија
Годинава македонското место во ЕУ и НАТО ќе биде појасно
НБРМ доби нова локација за изградба на сопствен објект
Лустраторите Гешоски и Витановски доставија оставки до Собранието
СДСМ во сабота ќе организира Марш за вистината
Во Србија пронајдени тела на четири момчиња
Моторџиите за зелен картон ќе плаќаат 1.850 денари
Белград бара автономија на српските општини во Косово
Mалку детали за тројното убиство во Курдскиот институт во Париз
Македонија најдобра во регионот според индексот на економски слободи
Состанокот во Атина - корисен и конструктивен
(ФОТО) Ерусалим зафатен од снежна бура
Хонгконг по 19. пат прогласен за најслободна економија во светот
Брахими - Нема место за Асад во преодната влада во Сирија
(ФОТО) Шефот на „Гугл“ го повика Пјонгјанг да дозволи интернет во земјата
Нимиц утре на средби со македонскиот државен врв
(ФОТО) Во пожар во ГТЦ изгореа кафуле и дуќанdani, 14.01.2013 13:27:17
Fuere i samata negova pojava pokazuva deka e cesen , lojalen, miroljubiv covek.
ФЕЛИКС, 14.01.2013 13:43:44
Како прво на многумина им недостасува овој дипломат,а посебно пред Водици на Охриѓани.Како второ никој длабински не ги објасни,,некои пишувања,,И како трето не знаев дека пензионирани дипломати ќе ни ,,дишат во врат,,Зарем нема друг ,,дишач,, па ЕУ ќе активира пензионери.Инаку оваа дишачка вест ќе наиде на воодушевување кај востаниците пред Рекорд.Ова очекувам вечер на саатната променада да се обзнани како дипломатски успех на борците за слобода.
Milan, 14.01.2013 13:52:37
Golema blagodarnost do golemiot diplomatt.
Ajvanho, 14.01.2013 14:44:48
Se nadevam ke bide dovolno otvoren da im predoci vistinski iskustva za zabeganosta na lokalnive politicki eliti i nivniot esencijalen deficit na politicka kultura, tolerancija i custvo za demokraticnost. Se nadevam i deka ke reagira do pretstavnicite na negovata drzava - momentalen pretsedavac na EU da ja stisaat pozitivnata ili neutralna retorika vo odnos na navodniot napredok na drzavava i transparentno da gi notiraat slabostite, da posocat predlog merki i da postavat uslovi i rokovi za eliminacija na istite.
karokan, 14.01.2013 17:48:53
“Аман веќе од тие Ирци“!!!Веќе по втор пат не успеваме да ги поткупиме!!!Првиот пат,кога пред неколку години не успеавме да ги убедиме да ни дадат пари за победа во фудбалскиот натпревар меѓу двете фудбалски селекции и сега на политичкото бојно поле.Тогаш,на фудбалски план,дури успеавме да ги поразиме (не нивната чест и достоинство),а по се изгледа нашиот “политички центрафор“ Ѓорчев,џабе дигна врева!!!! Бил во офсајд (недозволена) позиција.Затоа,веројатно Ирците се на план,сега да му го покажат црвениот картон!!!! Почитувани,горди Ирци,арно што ќе му го дадетецрвениот картон на нашиот “центрафор“ ( и ние бу му опнале еден),туку проблемот е во тоа што,покрај него ќе црвенееме сите ние!!!!п.с. Види,молим те,било грев што ирецот се обидел да ги почитува и да земе непосрдно учевство во нашите обичаи???Некои велат дека тоа е чест за домаќинот,но не и за еден наш “високопросветлен“ коментатор!!!“Да ти фали капа,да ти купу“-велат кумановци!!!!!!!!!!!!!
do Ajvan(ho), 14.01.2013 19:15:06
Заради вакви ајвани Македонија со векови не формирала држава. Ако сакаме некој од надвор да ни диктира каква ќе ни биде држават тогаш значи дека сакаме протекторат а не самостојна држава.
Европа, 15.01.2013 01:28:33
Во развиени средини вредностите се ценат. Амбасадорот, кој што од Македонија за малку не беше исфрлен како опозицијата од парламентот, кој што со својата работа покажа како треба да се претставуваат европските вредности и кој што со своите активности ги засени и надмина сите свои домаќини, иако пензионер, сеуште го почитуваат и користат неговите вредности, знаења и искуства. Се надевам дека соопштението од ирското председателство од јавноста ќе биде во целост разбрано!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Магла

Вторник
Облачно
Макс: 9°C, Мин: 3°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 11°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
Звукот треба да го инспирира слушателот
„Самата наративност на музиката дозволува апсолутно индивидуално доживување“, вели перкусионистот Гоце Наумов, член на г...
Непростливи неправди на „Оскарот“
Американската академија на филмски уметности никогаш им го нема доделено „Оскарот“ на легендите на филмот, како Алфред Х...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |