Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
22.08.2012, 15:57

(ФОТО) Јаневски ќе гради победнички менталитет во репрезентацијатаПретседателот на ФФМ, Ѓорѓиоски, на денешната промоција на новиот фудбалски селектор на Македонија му посака добредојде дома

Сашко Ѓ. Димовски

„Добредојдовте дома. Тука е вашето место“, му се обрати Илчо Ѓорѓиоски, претседател на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), на Чедомир Јаневски при официјалната промоција во нов селектор на Македонија денеска во Скопје. Притоа, му подари и национален дрес со бројот 6 и со отпечатено презиме на задната страна, за што Јаневски во шега кон новинарите искоментира: „Само да не очекува претседателот да играм“.

Јаневски е 12. стручњак што го презема кормилото на македонската фудбалска репрезентација, 10. именуван како селектор по Андон Дончевски, Ѓоко Хаџиевски, Ѓоре Јовановски, Никола Илиевски, Драган Канатларовски, Мирсад Јонуз, Слободан Сантрач, Среќко Катанец и Џон Тошак. Во меѓувреме, со претставката в.д., на клупата седнуваа и Бобан Бабунски во два наврата и Гоце Седлоски. Работните задачи во националниот тим Јаневски ги презема без помпезни изјави.„Ова е чест и обврска за мене. Заедно со соработниците и, секако, со фудбалерите, ќе работиме професионално, со намера за подигнување на нивото на македонскиот фудбал. Се чувствувам убаво што повторно сум дома“, рече Јаневски во уводното излагање пред јавноста, откако постигна договор со ФФМ да го води националниот тим во наредните 14 месеци, т.е. до крајот на циклусот квалификации за Светското првенство во Бразил во 2014 година.

Дисциплинирана репрезентација, репрезентација што ќе верува во себе, репрезентација со победнички менталитет и репрезентација со амбиции за висок пласман. Ова се нишките што Јаневски ги постави пред себе како цели што ќе се обиде да ги вметне во националниот состав во периодот што следува. Порача да не се очекуваат многу промени во репрезентацијата во претстојните две недели до почетокот на мундијалската кампања, бидејќи времето е кратко, но воедно потенцира дека ги ќе има потоа. Вели дека ги следел последните три меча на Македонија преку интернет и забележал дека се повикувани речиси исти играчи. Според него, има простор за уфрлување на двајца до тројца фудбалери, кои во дуелите со Литванија, со Португалија и со Ангола не беа во комбинација.„Секој тренер има своја филозофија и свои замисли за подготовка на играта, па и јас. Ќе настојувам да ја изменам поставката на играта. Не сум тука за личен успех. Идејата е да помогнам за доградување и за усовршување на играта на репрезентацијата и индивидуално и колективно“, потенцира Јаневски.

Потоа се осврна и на групата во квалификациите за СП 2014, во која не' очекуваат судири со Хрватска, со Србија, со Белгија, со Шкотска и со Велс, во која влегуваме со две гостувања - на 7 септември во Загреб и четири дена подоцна во Глазгов.„Групата е добро позната. Сите селекции во неа имаат одреден квалитет и сите имаат амбиции за највисок пласман, како и ние. Имаме доста фудбалери што играат во странство. Ним им е добро познат третманот на подготовките. Може да направиме нешто што ќе биде подобро од лани или од минатиот циклус, но не сакам да прогнозирам на кое место ќе одиме“, порача новиот македонски селектор. „Имаме два противника од исто подрачје, со ист менталитет и начин на игра. Белгијците доволно ги познавам, долги години сум таму, но тоа не е никаква гаранција, освен што ќе бидам поблиску за информации и за нивно скаутирање. Ги познавам нашите фудбалери, верувам во нив и не треба да се плашиме за претстојните гостувања. Во нашата работа има и победи и порази. Одиме без страв во Загреб и во Глазгов. Не' очекуваат десет натпревари, пет на домашен терен и пет на гостински. Таква е ждрепката, мораме да играме против сите“.

Имињата на своите соработници Јаневски ќе ги објави наскоро. За нив само рече дека ќе бидат луѓе на кои им верува, кои поседуваат квалитет и кои ќе може да придонесат за подобрување на рејтингот на репрезентацијата и на македонскиот фудбал воопшто.

Статијата е прочитана 1327 пати.

Испрати коментарМекејлеб ги мина лекарските прегледи
МЗТ ќе „плови“ по Јадранот со буџет од 700.000 евра
Работнички и Напредок запрени во Купот
Балиќ во тандем со Лазаров во Атлетико Мадрид
Вардар про загуби и од Динамо Минск
Ибраими и Тасевски тешко до ЛШ
Челзи со пресврт до победа против Ридинг
Вардар про почна со пораз во Добој
Адебајор се врати во Тотенхем
Динамо Киев шампионски во Менхенгладбах
Поп Ацев трет во Гран-при серијата на ФИНА
Чеде Јаневски нов селектор на македонската репрезентација
Параолимпиец без раце со словачкиот премиер се поздрави со нога
Мекејлеб останува во репрезентацијата
Шаќири нов тренер на Шкендија
Наковска-Бикова и Каранфилов скромни пред Параолимпијадата
Сорос вложува во Манчестер јунајтед
Отфрлена жалбата на Ленс Армстронг
Антиќ не се откажува од репрезентативниот дрес?!
Манчестер Јунајтед поразен во Ливерпул на стартот од новата сезона
Комплетирано првото коло во Примера
При каменување на воз повредени четворица „Комити“ и полицаец
Условна казна од УЕФА за Работнички
Само бод за Реал Мадрид на стартот на Примера
Уапсени три лица од организацијата на трката Тара 2012
Шампионот Вардар поразен во Кичево
Федерер преку Ѓоковиќ до петтата титула во Синсинати
Двајца загинати и двајца тешко поврeдени на трката „Тара 2012“
Рекорден 11. триумф на Стојчев на Охридскиот маратон
Камерунецот Олинга најмлад стрелец во шпанската Примера
И Владо Илиевски се збогува со репрезентацијата
Ѓоковиќ и Федерер во денешното финале во Синсинати
Охридски маратон во полн сјај
Металург триумфираше на турнирот во Струга
Камерунецот Сонг во Барселона за 19 милиони евра
Илиевски од семејни причини го напушти Локомотив
Михајловски го засили Работнички
Металург и Динамо Минск во борба за трофејот на турнирот „Струга 2012“
Реал и Барса во битка за Шпанија и за „светска хегемонија“
Манчестер Сити ја почнува одбраната на титулата со Саутемптон
Седлоски - Играчите се за мене
Вермален нов капитен на Арсенал
Шарди го запре Мари во Синсинати
Пеле - Лондон постави олимписки стандард
Гечевски ја заврши репрезентативната кариера
Динамо Минск прв финалист на струшкиот ракометен турнир
Феникс потпиша со Џермејн О’Нил
Мартинез во Баерн за рекордни 40 милиони евра
Балиќ во Металург за 200.000 евра по сезона!?
Светската пливачка елита в недела на 26. Охридски маратон
Надал го откажа учеството на Ју-Ес опен
Ван Перси и официјално во Манчестер јунајтед!
(ФОТО) Пандев за минимална победа против Литванците
Македонија падна на 34. место
Бајнам на експериментална терапија на коленото
Квалификациите клучни и сезонава во Формула 1
На Франк Рибери и Карим Бензема ќе им се суди
Марадона би работел како тренер во Кина
Македонските надежи поразени од Португалијаspase pilicev, 22.08.2012 16:35:06
krajno vreme bese makedonec da ja vodi reprezentacijata,sekoja cest za novoto rakovodstvo.
Asan od Krivolaka, 22.08.2012 20:52:59
Mister Jovanovski, nekogas oddamna slicna zadaca si postavil i Don Kihot...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 19°C

Сабота
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 24°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Деветте браќа и сестри имаат вкупно 818 години, од кои најстарата сестра има 105 години, што е рекорд во Гинисовата книг...
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Инцидентот се случил во кувајтската пустинската област Сулаибија каде има обичај да се пука во воздух на свадби...
Телеграма пронајдена по 68 години
Телеграмата ја реши мистерија за судбината на британскиот војник Гордон Хитон...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |