Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.10.2012, 11:55

Од условни казни до 3 години затвор за „Метастаза“Судот кај сите обвинети најде вина и тие солидарно треба да ја надоместат штетата

Само 12 ефективни затворски казни изрече Судечкиот совет на скопскиот Кривичен суд за обвинети во случајот „Метастаза“. За другите 26 обвинети лекари и посредници во случајот со лажни дијагнози за стекнување право на инвалидски пензии судот изрече условни затворски казни.

Затворски казни во траење од две години и шест месеци, односно две години и пет месеци Судскиот совет, со кој претседаваше судија Ѓоко Ристов, им изрече на кардиологот Сашо Јосимовски и на психијатарот Љубица Величкова. За судот е неоспорно дека тие се јавуваат како организатори на групата која била создадена уште во 2008 година, а на која подоцна и' се приклучиле и други лица. Јосимоски е обвинет дека ја злоупотребил функцијата претседател на Комисијата за ревизија за утврдување на инвалидитет при Министерството за труд и социјална политика, а Величкова при раководењето на Комисијата за оцена на работната способност во прв степен при Фондот за пензиско и инвалидско осигурување.

На затворски казни од две и пол години, односно три години судот ги осуди обвинетите Азем Сфорц и Љупчо Бутевски откако за нив нашол доволно докази дека тие се јавуваат како посредници во целиот случај. Судијата Ристов појасни во својата кратка елаборација дека овие двајца обвинети биле главни посредници меѓу потенцијалните корисници на инвалидска пензија и лекарите.

На ефективен затвор судот осуди уште петмина лекари кои се јавуваат како членови на комисиите кои решаваат за инвалидитет и за доделување инвалидски пензии, а за сите нив е изречена и забрана за вршење дејност во споменатите комисии во траење од по три години.

И за другите обвинети судот најде вина за делата за кои се товареа, но нивните затворски казни се условени доколку во наредните неколку години не сторат ново кривично дело. Судот наложи и солидарно враќање на 213.420 евра, но и на 3,9 милиони денари за колку што бил оштетен Фондот за пензиско осигурување.

При одмерување на казните, судот ги имал предвид и признанијата на некои од обвинетите во случајот „Метастаза“. Најмногу од изречените дијагнози се однесувале на психијатриски болести, бидејќи тие најтешко се докажувале, а за комплетирање на документацијата и стекнување право на пензија, според информациите, се наплатувале помеѓу 3.500 и 4.000 евра. (Љ.С.)
Статијата е прочитана 1794 пати.

Испрати коментарМакедонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Косово врие по средбата на Дачиќ и Тачи
Граната од Сирија погоди здравствен центар во Турција
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Бизнис климата се подобрува, но чекаат уште реформи
Старо-ново плато кај Педагошка академија
Романски бизнисмени заинтересирани да инвестираат во Кавадарци
Дорис Пак - ЕУ нема инструменти за враќање на визите
(ФОТО) Груевски - ВМРО е препознатлив код на македонскиот народ
Што ќе содржи српскиот предлог до Иванов
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
Возач усмрти пешак во скопски Бутел
Министерството за транспорт има нова адреса
Државната награда „23 Октомври“ врачена на Георгиевски и Зендели
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работи
Жени фармери од Косово во посета на ФФРМ
Македонски хакери нападнаа албански владини сајтови
Ивановски на Конгресот за информатичка технологија во Монтреал
Грција до утре мора да постигне договор за мерките за штедење
Честитка од Вељаноски по повод Денот на револуционерната борба
Врачување на државната награда „23 Октомври“
Обама подобар во последниот ТВ-дуел
Македонија го одбележува Денот на македонската револуционерна борба
Груевски побара поддршка од Монти за датум за преговори
Бодигарди ќе обезбедуваат со оружје и дресирани кучиња
Владата ќе објави нов тендер за Чебрен и Галиште
По шест години, Рубинчо Заревски осуден на условна казна
Внимавајте наместо мед да не купите пченкарен сируп
„Лос Анџелес тајмс“ е за Обама
Тачи му испратил порака на Белград
(ФОТО) Две момчиња тешко повредени во сообраќајка кај Василево
Чингоски и Бошковски се повлекоа од ЕЛЕМ и МЕПСО
Повисоки цени за еуросупер 98 и дизелот
За 390 евра до Дубаи и назад
Месото мора да има декларација
Доживотен затвор за Џихад Џејн
Вториот човек на Ал Каеда на аудио снимка тврди дека е жив
„Купи куќа, купи стан“ и во ноември и декември
Експерти од Норвешка ќе помагаат во спречување на загадувањето во Македонија
Рикер - Западниот Балкан на врвот на приоритетите на Обама
Борло формира нов политички блок во Франција
Средба Груевски-Монти во Рим
Потпишан договор за прекугранична соработка меѓу Македонија и Косово
Премиерот Рахој победи во Галиција, сепаратистите славеа во Баскија
Тројца убиени при напад во спа центар во САД
Трета рунда меѓу Обама и Ромни
Навалица во продавниците со користена стока
Дијаспората преку фонд ќе инвестира во Македонија
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонијаmare, 22.10.2012 13:08:06
ova e navistina smesno uslovno a pokrale,vo svoite stanovi imale novcanici po 50 evra po 50 ilj i povece pari koi nemozele da gi zarabotat od plata a poedinci imale staz samo od 3-4godini...
bravisimo, 22.10.2012 15:32:03
ami si gi stiti vemereto svoite clenovi. da se vratat povotorno vo komisijata za da ja dovrsat rabotata.
kaznet, 22.10.2012 17:29:04
Добро, злосторничката банда нека плати, но што со тие што го стрижат фондот до животно, ајде сите пошто имате список на вонредни преглади, и парите г. судија топтан назат, аонаа икој зема и кој дава дали важи изгледа неважи.
ФЕЛИКС, 22.10.2012 18:50:09
Дали овие пресуди ќе бидат шлагворт за да судот на честа при лекарската комора ќе преземе нешто против осудените.Оти досега вакво нешто се немало случено и кога работите се ептен очигледни.И така лекарската комора има задаток покрај штитење на правата на лекарите,да одзема лиценци за работа кога нејзините членови ќе се огрешат во струката и ќе бидат законски санкционирани.Ништо повеќе ни ништо помалку а се поради презентирање на релевантност како комора.
Трпе, 22.10.2012 20:29:40
Ма какви казни,требало и да ги наградат.Дали судијата е свесен за колку е оштетена државата и колку уште ке треба да дават пензи на лажните инвалиди (истовремено и лажни патриоти) кои се чеда на власта.Ако сакат тоа може многу лесно да го откријат ама не сакат да си ја уништуват гласачката машина.Се пишманија кога виделе кој биле тие кој добиле лажни инвалидски пензи.Многу мака имале додека да ја исправат грешката.Заревски за некој лош договор од 20 илјади евра го судеа а други за стотици а можеби и милиони направена злоупотреба ги осудуват условно.Нешто кога е метастазироно ,нема лек.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |