Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.03.2012, 13:16

(ОБНОВЕНО) Познат нарко-бос уапсен во КосовоФатен е македонскиот државјанин Африм Р. по кого полицијата уште лани распиша потерница поради трговија со хероин

Познат водач на нарко-група, кој се криел во Косово е уапсен од страна на тамошната полиција, по пријава на македонското МВР. Станува збор за македонскиот државјанин Африм Р., по кого полицијата уште лани распиша потерница поради организирање меѓународен синџир за трговија со хероин.

Тој е уапсен на 23 февруари во изнајмен стан во Урошевац каде што се криел заедно со брат му и уште неколкумина членови на групата, но тие успеале да се спасат.

По пријава од Интерпол, косовската полиција уште од септември минатата година ја следела групата што се криела во станот во Урошевац. На 23 февруари полицијата влегла во станот, каде што извршила претрес и пронашла три килограми кокаин и два килограми хероин. Водачот на групата веднаш бил уапсен, додека неговиот брат Јетон Р., како и Мустафа Ф. и Али Е. во моментот не биле во станот и по нив е распишана потерница.

Четворицата се дел од 16-члената меѓународна група која беше откриена уште во април минатата година. Во заедничка акција на бугарската и македонската полиција наречена „Беса“ беше спречен обид за шверц на хероин од Турција во Македонија.

Дрогата беше откриена на граничниот премин „Стар Дојран”, во возило управувано од бугарски државјанин. Беа запленети речиси десет девет килограми и 865 грама висококвалитетен хероин. Организаторите на пратката успеале да пребегаат на Косово. Основниот суд Скопје 1 во отсуство ги осуди Африм Р., Јетон Р и Мустафа Ф. на казна затвор од 13 години, а Али Е. на 10 години. (Д.Т.)Статијата е прочитана 1450 пати.

Испрати коментарГрадот доби четири нови сувенирници
Вацлав Клаус сака да ја растури ЕУ!
Приказната за македонската економија стигна и до Мумбај
Бесими - Реформите ќе продолжат без оглед на Чикаго
Предлози за имиња на улици во Скопје
Затворен францускиот „бос“ на имплантите
Становите лани биле поевтини во однос на 2010
Синдикатите најавуваат прекин на железничкиот сообраќај
Македонската економија стабилна и покрај должничката криза
Тинејџер прободен со нож на Бит-пазар
Родова еднаквост само на хартија
Шест британски војници убиени во Авганистан
Пападимос изврши реконструкција на грчката Влада
Економска презентација на Македонија во Мумбај
Падот на „Фејсбук“ ги стресе електронските зависници
Амбасадорот Перо Стојановски поднесе оставка
Латас осуден за навреда на Героски
Источна Либија прогласи автономија
Запад не го милува Ѓукановиќ
„Тата“ понуди 350 милиони долари за „Сааб“
Тодоров разреши двајца директори на Детската клиника
Тадиќ го претстави новото „фиќо“
Полицијата ги засилува уличните патроли
Источна Либија прогласи автономија
Јамајка се откажува од британскиот трон!
Генералот Биениек во официјална посета на ГШ на АРМ
Барозо - Излегувањето на Грција од еврозоната би било катастрофа
Се интензивира македонско-британската соработка
Арифи денеска на средби со Филе и Брок
Девојката од Древеник се самоубила
Владиниот тим денеска во индискиот град Пуне
Грција намерно го одолговлекува решавањето на името
Џон Мекејн со поддршка за воздушни удари врз Сирија
Во Бугарија уапсен сопственикот на „Џумајлија“
Каде е Перо Стојановски?
Торнадо однесе бебе во поле
Пешевски - За промени во договорот со ОКТА треба согласност од двете страни
Арифи во Брисел ја претстави Националната стратегија
СДСМ со пакет економско-социјални мерки до Владата
Илјадници Германци штрајкуваат за поголеми плати
Грчки танкер потона во близина на Атина
Италијанец осуден за импотенција
ЕУ воздржано реагира околу победата на Путин
Одземени 10 возила при инспекција на диви превозници
Потпишан Меморандум за соработка меѓу МТСП и Филозофски факултет
МНР - Никој освен Грција нема дилеми за членство на Македонија во НАТО
Премиерот вети поддршка за индиските инвеститори
Победата на Путин ќе ги заживее руските финансиски пазари
Мистериозна смрт на девојка во битолско Древеник
Милибанд - Народот ќе го урне Путин од власт
Вицепремиерката Арифи во посета на Брисел
Попоски: Македонија да ја добие заслужената одлука
Владина делегација по инвестиции во Индија
(ВИДЕО) Новиот руски претседател се вика Путин!
Исчезнат ресенчанец пронајден мртов
Полицаец фатен при шверц на мигранти„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Облачно

Четврток
Мешавина од дожд и снег
Макс: 8°C, Мин: 1°C

Петок
Обилни врнежи
Макс: 10°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |