Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
21.04.2012, 23:51
Фени Индустри не успеа да се пласира во финалето на БИБЛ лигатаКавадарчани во првото полуфинале од Балканската регионална лига загубија од бугарскиот претставник Левски Софија со 86:76

Кошаркарите на Фени Индустри попладнево во првото полуфинале од Балканската регионална лига – БИБЛ се поразени од бугарскиот претставник Левски Софија со 86:76.

Тоа значеше крај на нивните желби за одбрана на шампионскиот трофеј освоен минатата сезона во ова натпреварување.

Победата на „фајнл фор“ турнирот кој се игра во Ган Нер, Израел, за бугарскиот тим е трета оваа сезона против македонскиот шампион.

Кавадарчани одиграа рамноправно три четвртини со водство во првата четвртина од пет поени, во третата и од седум, но финишот на третиот период и последната четвртина попуштија и на крајот загубија.

Иван Лилов со 20, Џарид Фрајд со 19 и Дарко Соколов со 17 поени беа најефикасните играчи кај Фени Индустри, додека најефикасен во победничкиот тим, воедно и на натпреварот беше Арон Харпер со 30 реализирани поени, Маркус Хал придодаде 18 поени во победата на Левски.

Вечерва се игра второто полуфинале меѓу домаќинот на турнирот, Галил Билбоа и вториот израелски претставник Хапоел Тел Авив. Финалето меѓу Левски и победникот од израелската пресметка ќе се одигра в понеделник.Статијата е прочитана 312 пати.

Испрати коментарАнжи го бара Пандев поради Ето
Надал ужива во триумфот над Ѓоковиќ
Манчини - Се е во рацете на Јунајтед!
Јувентус се доближи до „скудетото“, нов кикс на Милан
Валенсија убедлива против Бетис
Робин Ван Перси играч на годината во Премиер лигата
Брајант и Гасол ги замолкнаа „громовите“
Победа на Фетел во воени услови во Бахреин
Гвардиола - Му честитам на Реал за победата и титулата!
Вашингтон го изненади Мајами, Вејд со фрактура на прстот
Борусија Дортмунд ја одбрани титулата во Германија
Реал Мадрид на чекор до титулата во Примера
Сан Антонио ги декласираше Лејкерси
Македонија во група со Шпанија и Португалија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Претежно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 24°C, Мин: 12°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |