Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.09.2012, 13:04

Судот одлучи лекарите да не штрајкуваат

Судот го прифати предлогот на Mинистерството за здравство времено да се одложи штрајкот на лекарите, со образложение дека Самостојниот синдикат на клинички центaр не ги доставил правила по кои ќе се одвива прекинот на работата на лекарите. Исто така во образложението се вели дека ваквата одлука е неопходна, затоа што станува збор за специфична дејност.

Од Синдикатот велат дека до нив се' уште не е пристигната одлуката на Судот, но нагласуваат дека лекарите остануваат на ставот дека евентуалната судска одлука која не е во нивна полза ќе ја обжалат. Синдикатот ќе покрене постапка за нов датум на најавениот генерален штрајк.

Штрајкот беше закажан за 24 овој месец, но по тужба од Министерството за здравство, судот по итна постапка закажа рочиште и донесе брза одлука.


Статијата е прочитана 1064 пати.

Испрати коментарМаж со секира уби четири, а повреди 13 деца во Кина
Нападнат белгискиот премиер
Македонските мировници не биле во опасност во Кабул
Mакедонската полиција ќе се вози во „шкода јети“
Откриени се прилепските бомбаши
СДСМ - Политиката да не се меша во образованието
Маљас прогнозира притисок од ОН, САД и ЕУ
Преговори, па името е нереална опција
Земјоделците ќе си менуваат ниви за поголеми парцели
Британски министер му се извини на полицаец за навредите
Турците разочарани од интересот за соработка на нашите бизнисмени
В понеделник предупредувачки протест на лекарите
Заразените закрепнуваат, уште еден сомнителен случај на западнонилска треска
Македонија очекува почеток на пристапните преговори до крајот на годината
Околу 6.000 компании од Солун го преселиле бизнисот во Бугарија
„Блиц“ го препорачува Охрид за есенски одмор
Хрватска отпушта 20.000 буџетари
Kонференција за е-Демократија во Охрид
„Парада на гордоста“ на шести октомври во Белград
Се истражува „руската врска“ во убиството на Литвиненко
Ветераните денеска на Марш на мирот
Арифи во Вашингтон се сретна со Филип Гордон
Кризата продава државен имот во Грција
Актерка го тужи режисерот на „Невиноста на Мухамед“
Тридецениска соработка на Скопје со Нирнберг
Лани 302.000 лица побараа азил во ЕУ
Тодоров - Судот мораше итно да постапува
Аризанов - СДСМ води дволична политика за земјоделците
Милиони отштета за бели дробови од пуканки
Страв од глобална криза за храна
Хрватски пилоти ги извлекле македонските војници во Кабул
Еврозоната во септември влегува во рецесија
„Џонсон Мети“ доби А-интегрирана еколошка дозвола
Исчистени делови од коритото на Вардар
„Дуна iStore“ изработен по дизајн на „Епл“
Прва жртва на западнонилска треска во Македонија
Нови тајни разговори меѓу Македонија и Грција?
Потполковник на АРМ ќе настрадал од заскитан куршум
Тајната снимка го нагризува рејтингот на Ромни
Владата ќе отвора градинки во руралните средини
Македонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
ДУИ блокираше владин закон
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"посматрач, 20.09.2012 14:28:30
...гледа Европа, гледаат амбасдадите што се случуваа.... П.С Нека им е со срека на пациентите
kris, 20.09.2012 14:37:59
Наздравје Доктори и Докторчиња.............пак Грујо со тајфата ве кркнаа..................Феликс, чакам те сc твојто образлагање......
vlado, 20.09.2012 14:47:31
sekoj ima zakonsko pravo da strajkuva. ako sudot odlucil deka strajk nema da ima - sudot go prekrsil zakonot. ako sudot go prekrsil zakonot, togas nesto e trulo vo drzavata danska.
Трпе, 20.09.2012 15:00:30
Во земји каде власта е диктаторска,работниците немат право да ги барат сопствените работнички права.
Bukefal, 20.09.2012 16:11:58
Земјава и ДПМНЕ навистина наликуваат на фашистичка земја предводена од фашистички режим! Во која земја се вишло СУД да забрани одржување на штрајк? Единствено во Македонија! Навистина нездрава работа, им честитам само на тие што успеале да емигрираат надвор од земјава и да се спасат од оваа туртура! Навистина бродот тоне и е време истиот да се напушти!
Katastrofa, 20.09.2012 17:12:20
Protivustavna, protivzakonska ili kratko katstrofalna odluka!!Nezavisno sudstvo!!!!!!
od ostrijot, 20.09.2012 18:58:50
pogresen vije naslovot na kolumnata on treba da glasi vladata odlucila a sudot ja izrekol zabranata.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 20°C, Мин: 6°C

Сабота
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |