Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.09.2012, 15:55

Милиони отштета за бели дробови од пуканки

Американец доби отштета од 7,2 милиона долари откако тврдеше дека му се појавиле „бели дробови од пуканки“ од вдишувањето вештачки путер од пуканките подготвувани во микробранова печка.

Порота од Колорадо се согласува со Вејн Вотсон дека произведувачот на пуканки требало да има предупредувачки ознаки дека гасовите од ќесичката е опасно да се вдишуваат.

Адвокатите на одбраната тврдат дека проблемите на Вотсон потекнуваат од долгогодишното работење со хемикалии за чистење теписи. Кај него се јавиле респираторни проблеми во 2007 година откако редовно јадел пуканки.

„Бели дробови од пуканки“ е форма на незапирлива опструктивна болест на белите дробови што остава лузни на белите дробови и го отежнува протокот на воздух.

Пресудата е најнов случај во серијата успешни случаи, вклучувајќи ги и оние на работниците во фабрика за пуканки кои се разболеле. Во тие случаи состојка од зачините „дијацетил“ се поврзува со здравствените проблеми.

Поротниците утврдиле дека корпорацијата „Гилстер-Мери Ли“, произведувач на пуканки со приватни ознаки, е одговорна за 80 отсто од оштетувањата. Супермаркетот „Крогер компанија“ се смета одговорен за другите 20 отсто.

Претходно, Вотсон се договорил со компанијата за зачини „ФОНА интернешенел“. „Произведувачот на пуканки не направил апсолутно никакви испитувања за да помисли дека потрошувачот можеби е изложен на ризик“, изјави Вотсон за Си-Би-Ес њуз.

Случајот на Вотсон беше потпомогнат од сведочењето на д-р Сесил Роуз, лекарката која му ја дијагностицирала таа состојба. Таа била консултант на индустријата за зачини и забележала дека болеста што се развила кај Вотсон ја имале работниците изложени на хемикалијата, јавува Ројтерс.


Статијата е прочитана 2598 пати.

Испрати коментарМаж со секира уби четири, а повреди 13 деца во Кина
Нападнат белгискиот премиер
Македонските мировници не биле во опасност во Кабул
Mакедонската полиција ќе се вози во „шкода јети“
Откриени се прилепските бомбаши
СДСМ - Политиката да не се меша во образованието
Маљас прогнозира притисок од ОН, САД и ЕУ
Преговори, па името е нереална опција
Земјоделците ќе си менуваат ниви за поголеми парцели
Британски министер му се извини на полицаец за навредите
Турците разочарани од интересот за соработка на нашите бизнисмени
В понеделник предупредувачки протест на лекарите
Заразените закрепнуваат, уште еден сомнителен случај на западнонилска треска
Македонија очекува почеток на пристапните преговори до крајот на годината
Околу 6.000 компании од Солун го преселиле бизнисот во Бугарија
„Блиц“ го препорачува Охрид за есенски одмор
Хрватска отпушта 20.000 буџетари
Kонференција за е-Демократија во Охрид
„Парада на гордоста“ на шести октомври во Белград
Се истражува „руската врска“ во убиството на Литвиненко
Ветераните денеска на Марш на мирот
Арифи во Вашингтон се сретна со Филип Гордон
Кризата продава државен имот во Грција
Актерка го тужи режисерот на „Невиноста на Мухамед“
Тридецениска соработка на Скопје со Нирнберг
Лани 302.000 лица побараа азил во ЕУ
Тодоров - Судот мораше итно да постапува
Аризанов - СДСМ води дволична политика за земјоделците
Страв од глобална криза за храна
Хрватски пилоти ги извлекле македонските војници во Кабул
Еврозоната во септември влегува во рецесија
„Џонсон Мети“ доби А-интегрирана еколошка дозвола
Исчистени делови од коритото на Вардар
„Дуна iStore“ изработен по дизајн на „Епл“
Прва жртва на западнонилска треска во Македонија
Нови тајни разговори меѓу Македонија и Грција?
Потполковник на АРМ ќе настрадал од заскитан куршум
Тајната снимка го нагризува рејтингот на Ромни
Судот одлучи лекарите да не штрајкуваат
Владата ќе отвора градинки во руралните средини
Македонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
ДУИ блокираше владин закон
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 20°C, Мин: 6°C

Сабота
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |