Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
20.09.2012, 14:03

Со скандалозно смелата „Пред ваши очи“, вечерва почнува МОТ

Во претставата, која ги превртува идеите за мудроста на староста, играат деца од 8 до 14-годишна возраст

Во концертната сала на Младинскиот културен центар, со британско-германската претстава „Пред ваши очи“, почнува 37. издание на театарскиот фестивал „Млад отворен театар“. До 26 септември, до крајот на фестивалот, на неколку скопски локации под мотото „Нешто е гнило“, ќе бидат изведени девет претстави. Како што директорот на МКЦ, Златко Стефковски, рече на прес-конференција, годинава на МОТ нема да има само смотра на театри, нема да има само ревија на театарски претстави, туку ќе има се' што го чини и сочинува еден сериозен фестивал, токму онаков каков што е, да не звучи претенциозно, Единбург или Берлинскиот театарски фестивал.

Вечерашната претстава „Пред ваши очи“ на продукциите „Гоб сквод“ и КАМПО е опишана како скандалозно смела. Ова е претстава во која играат седум деца од 8 до 14-годишна возраст, но таа ни малку не е за деца. Прв пат во седумнаесетгодишната историја, „Гоб сквод“ не се појавуваат самите на сцена, туку режираат група деца. Додека публиката ги набљудува како инсекти во тегла за мармалад, сместени во „сигурна соба“ направена од еднонасочни огледала, децата на сцена ѕиркаат во својата иднина на возрасни луѓе и носталгично се навраќаат во блиското минато. Додека ние се обидуваме да го запреме процесот на стареење и да ја зачуваме младоста колку што е можно подолго, тие се подготвуваат да го остават детството засекогаш зад себе. Преку комплексна интеракција меѓу жива изведба и снимен материјал, „Гоб сквод“ ги превртува идеите за мудроста на староста и невиноста на младоста на теме.

Ставена во хамлетовска позиција, публиката ќе може да ги одмотува димензиите до крајот на МОТ и со војната на териториите, на нациите, на емоциите во „Граница“, границите на човековата издржливост во светот на жестокоста, во политичкиот театар на „Војцек“, забранетата љубов во „Змејовата невеста“, неслободата на говорот или целосната ерозија на моралот во ангажираната „Питачка опера“, копнеењето по вистина или по промена во „Конфузија“, трагичното лице на историјата, една единствена, на луѓе кои се родиле во една држава, а живеат во три, во исповедната „Хипермнезија“, продажбата на душата на глобално и индивидуално ниво во претставата за политиката и театарот „Мефисто“, копнежите и бегството во светот на осаменоста во „Недопирливите“... (Т.И.)


Статијата е прочитана 733 пати.

Испрати коментарКонцерт на Сашко Костов и „The Waiting Waits“ вечерва во „Хавана“
Домот на „Пинк флојд“ во Лондон продаден за два милиони долари
Антологија на македонската поезија објавена во Израел
МРТВ во ново руво
Волшебните „Дед кен денс“ вечерва во Солун
Филмската дива Софија Лорен наполни 78 години
Боб Дилан претендент за Нобелова награда
Премиера на филмот на Иво Трајков во Битола
Мозаик во форма на солза во чест на Тоше
Андријана Будимир се сврши и останува во Македонија
Полна сала на „Манаки“ за „Скопје ремикс“
(ФОТО) Ќе се обновува конак во „Св. архангели Михаил и Гаврил“
„Матица ексклузив“, отворен новиот мултимедијален центар
„Блуз и соул“ вечерва со посвета на Хендрикс
Роби Вилијамс стана татко на Теодора Роуз
Крагуевачки Фиат 500Л претставен во Белград
(ФОТО) Милчо Манчевски стана национален уметник
Францускиот суд пресуди во полза на Кејт и Вилијам
Привршува изборот на најдобри евергрини
Градоначалникот Блумберг ја почна војната со дебелината
Моника Левински пишува книга за аферата со Клинтон
Одличен прием за „Смртта на човекот на Балкан“
Семејството ја закопа и пепелта на Ејми Вајнхаус
Ни кралицата не може да ги запре сликите на Кејт
Македонскиот балет со „Самсон и Далила“ во Сараево
Наградата „Дијалог“ за млад истражувач доделена на Александра Велева
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Жените на Тито
Митревски - „Трето полувреме“ се држи до фактите
„Браќа Манаки“ отворен со премиерата на „Трето полувреме“
(ИНТЕРВЈУ) Катрин Денев - Европскиот филм има душа
Промоција на уличниот магазин „Лице в лице“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 20°C, Мин: 6°C

Сабота
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |