Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
17.06.2012, 20:05

Над илјада рекреативци со велосипед на „МавровоТур 2012“

Собраните средства во висина од 2.500 евра се наменети за Kлиниката за детски болести

Над илјада рекреативци, членови на велосипедски клубови и посетители, денеска собраа околу две ипол илјади евра во рамки на манифестацијата „Маврово Тур“ која се одржа во селото Маврово. Средствата се наменети за Клиниката за детски билести.

На годинашното четврто по ред издание беа организирани повеќе содржини, па освен рекреативните тури имаше и маратон на велосипед за мажи и жени долг 83 километри и пешачки тури и посети на знаменитости во НП „Маврово“.

Заблагодарувајќи се им на присутните, првиот човек на општина Маврово-Ростуше потсети дека овој настан е позитивно прифатен и дека има иднина. - Заложбите на сите кои помагаа во континуитетот на оваа манифестација и во збогатувањето на содржините како спортски и културни, покажуваат дека сме едно пошироко семејство кое има цел веќе следната година да станеме меѓународно познати и да влеземе во картите на странските посетители, рече Мукрем Мехмеди, градоначалник на Маврово-Ростуше.

По завршувањето на трките на плоштадот во Маврово во рамки на забавната програма, беше организрана и програма со лотарија.

Исто како и во минатите години организатори на „Маврово Тур“ се амбасадата на Кралството Холандија, националниот парк Маврово и општина Маврово-Ростуше.


Статијата е прочитана 472 пати.

Испрати коментар(ВИДЕО) Банана уметност
Завршија Рациновите средби
Забава и велосипедизам во Маврово
Огромен астероид ноќва ќе мине покрај Земјата
Никола Маџиров добитник на награда за светска поезија во Кина
(ВИДЕО) Пет премиери на филмови за опуштено лето
Селма Хаек повторно во улога на стриптизета
Пред 4 години со 100 килограми - денес мис
Хју Лори во римејкот „Робокап“
Писателот Зоран Пејковски добитник на „Празник на липите“
Часовник вреден половина милион евра
Англичанец има дресови од 194 репрезентации
Македонките најчесто се мажат на возраст од 25 години
Започнува новиот живот на документарни филмови
Мадона на концерт во Турција покажа града
„Кралицата“ Хелен Мирен во Карлови Вари
Започна „Година на есејот“ во Струга
(ФОТО) Светските новински фотографии во Скопје
Новото „пежо 208“ пристигна во Македонија
Почина Реј Бредбери, бардот на научната фантастика
Се урна ѕид на тетовското Кале

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 15°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 14°C

Среда
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |