Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
10.06.2012, 22:57

(ЕП 2012) Хрватите сигурни против Ирска


Дуел на Кин и Чолрука

Селекција предводена од Славен Билиќ забележа победа против Ирска со 3:1, во својот прв меч на ЕП

Три бода за Хрватска во воведниот натпревар од ЕУРО 2012. „Коцкестите“ ја победија селекцијата на Република Ирска со 3:1, во вториот меч од Ц групата, со што ја истакнаа својата кандидатура за пласман во четврт-финалето.

Рано почнаа да се бројат головите во Познањ, уште во третата минута кога Манџукиќ биеше со глава од 13-14 метри, а голманот Шеј Гивен реагираше лошо, оставајќи ја топката да заврши во неговата мрежа. Играта на Ирците не ветуваш многу, но затоа изедначија во свој стил, по прекин, во 19 минута.

Кевин Дојл изведе слободен удар од лево, а на втора статива Сент Леџер се ослободи од млитавата одбрана на Чорлука и го совлада Стипе Плетикоса. Сепак, Хрватите заминаа со предност на пауза, бидејќи Јелавиќ се снајде убаво во шеснаесетникот на Ирска, по една одбиена топка и ја погоди целта.

Во второто полувреме до израз дојде ограниченоста на Ирците, особено во ситуација кога губеа и со два гола разлика. По само три минути игра во вториот дел, повторно Манџукиќ стрелаше прецизно со глава, а Гивен реагираше уште понесмасно, за 3:1. Ирците не успеаја да ја презедат иницијативата, Хрватска ја контролираше средбата и ја зачува предноста до крајот.

По првото коло во групата Ц, Хрватите водат со три бода, Шпанија и Италија имаат по еден, Ирска е на нула. Во второто коло, на 14 јуни, играат Шпанија Р. Ирска, Хрватска - Италија. (В.А.)


Статијата е прочитана 620 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португа��ија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 14°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Кочо Чакалароски, претседател на Лекарската комора

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Хороскоп | Забава |