Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.03.2012, 16:34
Ахмети: Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУДијалогот на високо ниво е всушност започнување на преговорите, бидејќи на ист начин продолжуваат и другите земји кои што и официјално ги започнуваат преговорите за членство во ЕУ, одговори претседателот на ДУИ Али Ахмети по денешната средба со еврокомесарот Штефан Филе, на новинарското прашање дали очекува Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ и без да се реши спорот за името.

Отворањето на суштинскиот дијалог, според него, има и симболично значење и праќа порака да не се изгуби довербата за унапредување на прогресот на земјата кон ЕУ, но секако, подвлече, претставува и мотив за сите нас да работиме повеќе.

- Сакам да ја истакнам важноста на суштинскиот дијалог за поглавјето 23 и 24, како и нашите ветувања за тоа дека сите министерства терба да ги исполнат своите обврски кои произлегуваат од овој дијалог за овие поглавја, со цел да не ги разочараме ниту нашите европски пријатели, ниту сите граѓани кои посакуваат да ја видат Македонија во ЕУ, изјави Ахмети.

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска му се заблагодарил на еврокомесарот за проширување Штефан Филе за придонесот што го дава за унапредување на билатералните односи меѓу Република Македонија и ЕУ.Статијата е прочитана 826 пати.

Испрати коментарНајбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Маскирани лица нападнале старец во неговата куќа во штипското село Драгоево
Куќат�� на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореја ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што дивееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен дворmustafa, 15.03.2012 18:38:18
Ti mozda veruvas a mislam deka povece nas ne lazes deka nesto e mrdnato za napred. Ova deka dijalogot e vsusnost zapocnuvanje na pregovori mozis da im go kazes na onie koi gi smetas za polupismeni i glupavi ili toa se odnesuva samo za tvoite slepi glasaci .? Ostanatite ne te svakaat seriozno tuku smesno.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 15°C, Мин: 2°C

Сабота
Сончево
Макс: 18°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |