Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
06.03.2012, 14:06
Де ла Роса нов лидер на возачитеПилотот на Хиспанија рејсинг тим, Педро де ла Роса, ќе го наследи Рубенс Барикело на функцијата претседател на Асоцијацијата на гранпри-возачите (ГПДА)

По отказот од Вилијамс, богатата Ф1-кариера на Барикело дојде до крајот, барем засега, а последица од тоа е што Бразилецот нема да може да продолжи да претседава со ова тело. Во јавноста дури сега излезе информацијата дека возачите уште минатата година гласале во прилог на тоа ако Барикело не се врати на патеката, да биде заменет од Де ла Роса. На Шпанецот не му е туѓа оваа улога, бидејќи претседаваше со Асоцијацијата од 2008 до 2010 година.

„Сакам секогаш да бидам дел од ГПДА во некоја форма“, изјави тој за „Аутоспорт“. „Сметам дека ГПДА е многу поважна организација од тоа што некои луѓе можеби мислат. Фактот дека ние сме речиси сите заедно не' прави многу силни. Атмосферата на состаноците е добра. Нема проблеми меѓу возачите. Сите ние сме на истиот чамец, весламе заедно и јас сум многу среќен што се враќам назад“.Статијата е прочитана 213 пати.

Испрати коментарМакедонија со пад од едно место на ФИФА листата
Протест пред ФФМ против Хаџи-Ристески
Арсенал за малку до чудо против Милан
Македонија потопена на „Кантрида“
Мечот Вардар - Загреб одложен поради смртта на директорот Калеб
Нов пораз на Торус во регионалната БИБЛ лига
Абрамович го сака Јоаким Лев на клупата на Челзи
Британските олимпијци советувани да престанат да се ракуваат
Загреб со рекордна победа во СЕХА лигата
Леванте се врати на четвртото место во Примера
Оклахома му одржа лекција на шампионот
Паралелки за фудбал, кошарка, ракомет и тенис
Малиот кристален глобус во слалом за Шилд
Интер се спаси од пораз во дуелот со Катанија
МЗТ Скопје без проблеми на гостувањето кај Торус
Нова победа на Вардар Про во СЕХА лигата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Облачно

Четврток
Мешавина од дожд и снег
Макс: 8°C, Мин: 1°C

Петок
Обилни врнежи
Макс: 10°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |