Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.06.2012, 15:45

„Бихаќска“ стана „Павел Шатев“Кафе шема нема да се тера на „Ленинова“, туку, на „Аминта Трети“. Убавиот призор на јапонските цреши наместо на „Максим Горки“ ќе го лоцираме на „Никола Кљусев“

Скопјани уште од денеска можат да почнат да ги учат новите имиња на дел од улиците и мостовите. Засега од речиси тристотини улици утврдено е како ќе се преименуваат 29 улици, два моста и еден парк. Седиштето на СДСМ наместо на „Бихаќска“ ќе се наоѓа на „Павел Шатев“. Кафе шема нема да се тера на „Ленинова“, туку, на „Аминта Трети“. Убавиот призор на јапонските цреши во центарот на Скопје наместо на „Максим Горки“ ќе го лоцираме на „Никола Кљусев“. Во Ново Лисиче нема да поминуваме по мостот „Близнак“, туку, по „Тодор Александров“. По него ќе се преименува и улицата „Салвадор Аљенде“. По Мајка Тереза ќе се прекрсти мостот „Република“ и улицата „Водњанска“, а пак, нејзиното име ќе се избрише од една улица, и наместо по името на најпознатата хуманистка таа сега ќе се вика „Адолф Циборовски“.

Овие утврдени преименувања се, всушност, првата од неколкуте за преименување на улиците во главниот град кои „зелено“ светло се очекува да добијат во четврток на Седница на Советот на Град Скопје. Советниците се очекува да ги одобрат сите утврдени предлози, со оглед и на досегашните одобрени предлог листите благодарение на мнозинството на владеачката коалиција во Советот. (Дс.Т.)

(Поопширно во утрешното печатено и електронско издание)


Статијата е прочитана 1101 пати.

Испрати коментарЕврогрупата ќе и помогне на Шпанија со сто милијарди евра
Жозеп Дол - Да не се блокира Македонија само поради името
Високи температури со ниво на предупредување од прв степен
Груевски - Посетата на Скандинавија помина успешно
Средношколците полагаат државна матура
Борисов - „Не снимајте хитлеровски филмови за нас“
Столтенберг - Македонија треба да биде членка на НАТО
Новинарите на протест в понеделник
Владата и општините ќе овозможат 4000 нови вработувања
Делата на СДСМ се транзицијата и криминалната приватизација
Од банка во Капиштец украдени 7.000 евра
Анан - Целиот регион ќе експлодира
Судски спор решавале со метална шипка
Бетонска плоча падна врз двајца работници во Охрид
(ФОТО) Илинска планина ги остави без сон демирхисарци
За Балканот патот кон ЕУ ќе биде потежок
Утрово повторно почувствувани земјотреси во Македонија
Дански компании заинтересирани за бизнис во Македонија
Се урна ѕид на тетовското Кале стар 200 години
Хорор на автопатот Скопје-Атина
(ОБНОВЕНО) Сега Кипар ќе не турка во ЕУ
Нова демократија пак го обвини македонскиот државен врв
(ФОТО) „Не забораваме!“ - граѓаните потсетија на Мартин Нешкоски
(ВИДЕО) Член на Златна зора „делеше“ шлаканици во емисија во живо
(ФОТО) Двокатен автобус удри во зграда на ул. „Даме Груев“
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестvlach, 08.06.2012 15:58:28
Zabegavme skroz! Gram mozok da se nemalo! LENINOVA sekogas ke si ostane leninova! VIVA LIBERTA!!!
evro-makedonec, 08.06.2012 17:35:09
Koj etoj Adolf Ciborovski, Gujo i Koce ne znaat istorija, Adolf Hitler. Koga ke dojdat na vlast SDSM, ke ja prekrstat, Nikoua Guevski. Toj e poslaven i od dvajcata.
Kultiviran Balkanec, 08.06.2012 17:53:33
После создавањето на Југословенска Република Македонија Павел Шатев за известно време е министер на правосудието. Соборен од тоа место со обвинение, дека води „пробугарска дејност. Умира под домашен притвор во Битола во 1950 година.
ФЕЛИКС, 08.06.2012 18:04:55
Ај,ај,ај,туф,туф,туф што ќе правам јас сега.Нема више Бихаќевци туку ќе треба да се Шатевци.А тоа воопшто не ми звучи саглам,многумина ќе се збунат на кого мисли авторот на идни пишувања.Ете и повод за жестока реакција на сегашниве Бихаќевци, седиштето да им биде на улица која носи назив на гемиџија,а тоа е поднаслов на ВМРО-вец. Плус оној кој Бихаќевските идејни предци го тормозеа оти сакал независна Македонија.Како и да е мене ми го одзеде локалната власт препознатливиот опис на опозицијата,а неа пак на седиштето на партијата доби препознатлив знак на распознавање од аспект на омразениот политички опонент.Затоа е подобро да се смени митингашката маршута и веднаш митинг во Скопје.Веднаш жолтите маички,транспаренти,жестоки говорници а се во одбрана на Бихаќа а против П.Шатев.
makdonec, 08.06.2012 18:40:57
Ova za inat na SDSM ili za ater na NG.Osven ako ne ee licna poralka na NG.
jovan, 08.06.2012 20:03:44
Ednostavno koga ke padnat od Vlast, site ovie nivni gluposti ke treba pod hitno da se izbrisat.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Ведро

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |