Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
01.05.2012, 17:28

Тенисерите во група со Црна Гора и со Ерменија

Денеска со Ерменците на стартот од Третата група на Дејвис купот во Софија

Носителот Црна Гора и Ерменија се противниците на македонската тениска репрезентација во рамките на групата Ц од Дејвис купот. Турнирот од Третата група на Евроафриканската зона ќе се одржи од 2 до 5 мај на терените на бугарскиот национален тениски центар „Карлсберг“ во Софија, а прв противник на избраниците на селекторот Дејан Маринковиќ денеска од 10 ч. ќе им бидат Ерменците.

Македонскиот тим го сочинуваат Томислав Јотовски (996. на АТП-листата во сингл и 880. во двојки), Шендрит Деари, Данил Зеленков (1387. во сингл) и Предраг Русевски (1530. во сингл и 1445. во дубл), кому ова ќе му биде последен настап во Дејвис купот. За Ерменците ќе играат Хачатур Хачатрјан, Ашот Геворгјан, Даниил Проскура и Микаел Аветисјан, а капитен е Вахе Аветисјан. Црногорскиот капитен Мирко Бјелица, пак, ги пријави Љубомир Челебиќ (1728.), Игор Савелјиќ, Иван Савелјиќ и Павле Роган.

Победникот на групата во полуфиналето ќе игра со најдобриот од групата Д, чиј носител е Грција, за место во финалето што води во Втората група од Дејвис купот. Македонија и Ерменија се имаат сретнато еднаш, во рамките на Третата група пред 12 години о Мадагаскар и тогаш славеа Ерменците со 2:1. Со Црногорците прв пат ќе играме.

Носител на групата А е Литванија, на групата Б домаќинот Бугарија, а на турнирот ќе настапат уште Албанија, Андора, Грузија, Исланд, Малта, Норвешка и Сан Марино.

Македонија лани беше домаќин на турнирот од Третата група, но не успеа да се врати во Втората група. Во првата фаза ги совлада Андора со 2:1 и Сан Марино со 3:0, но загуби со 2:0 во клучниот дуел со Турција. (Р.Д.)


Статијата е прочитана 368 пати.

Испрати коментар„Џезерите“ лесен залак за Сан Антонио
Милан само на поен од Јувентус
Чех и Челзи ќе го запомнат Сисе
„Кралевите“ ја обезбедија шпанската круна
Шампионско сефте за МЗТ Скопје
Ренова победник на фудбалскиот Куп на Македонија
Македонија подобра од Ерменија
Скопје во маратонски сјај
(ФОТО) Англија полага големи надежи во Хоџсон
Атлетико на Лазаров на мегдан на Копенхаген
Наполи остана во трка за третото место во Серија А
„Биковите“ немоќни без Роуз, Лејкерси поведоа 2
Хелсинки последна олимписка шанса за Митров и за Вранези
Работнички по хет-трик, Ренова по прв Куп-трофеј
Оклахома поведе со 2
Сити изби на чело во Премиер-лигата
Финалистите од Каракас одат на „дрим-тимот“
Барселона постигна седум голови на гостувањето кај Рајо
Неверојатен кам-бек на Клиперси
МЗТ Скопје на една победа до првата титула

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Делумно облачно

Четврток
Локални грмотевици со дожд
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |