Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.03.2012, 17:32

Дојде да сведочи, а заврши со лисици на рацете

На сведокот од случајот „Диригент“, по распитот, му се одредени 30 дена притвор

Љубиша СтанковиќСведок во случајот со „Франкфуртската мафија“ дојде на суд да даде исказ, а заврши со лисици на рацете. Тој вчера беше изведен пред истражен судија, по што му беа одредени 30 дена притвор. Слична ситуација имаше и пред две недели, со друг сведок кој бил повикан да сведочи, а и тој завршил зад решетки.

Како дојде до тоа ова лице наместо сведок да биде обвинето и не е некоја тајна ако се знае дека Обвинителството поведе постапка за неколкумина осомничени, но таа беше прекината поради недостапноста на овие лица.

„Веројатно има и такви сведоци кои не знаеле дека и за нив се водела кривична истрага, а кога тие се појавија да сведочат - беа апсени. Сега слушам дека за некои од овие лица, наводно, имало и предлог за притвор, но проблемот е во тоа што тешко дека некој ќе се осмели да дојде и да сведочи како сведок на одбраната“, вели еден од големата група бранители во случајот кој е познат и по името „Диригент“.

Адвокатите велат дека не виделе многу од она што завчера се случило во големата сала на Врховниот суд каде што им се судеше на обвинетите. Некои од нив раскажуваат дека се' се случило толку молскавично и затоа не успеале да видат што се случило со сведокот, но има и такви кои апсењето на сведокот, како и апсењето на оние од пред две седмици, го доживуваат како своевиден притисок врз сведоците. Ваквото свое тврдење тие го поткрепуваат со кажувања дека овие лица за трговија со наркотици биле судени во странство, а полицијата во Германија им запленила патни исправи кои гласеле на македонски државјани, но дека за ова тие не биле ниту осомничени.

Македонската полиција во соработка со своите германски и австриски колеги го реализираа кон крајот на 2010 година, по неколкумесечно следење на големата група, која стана популарна и под името „Велешка мафија“.

Според обвинителството, групата почнала да дејствува уште во 2005 година, а австриската и германската полиција во летото 2010 година почнале сеопфатна акција за апсење на македонските државјани кои продавале хероин. На долгата листа осомничени за трговија со опојни дроги и за перење пари се најдоа имињата на 32 лица, а за осуммина од нив веќе течеле затворските казни, кои им биле одредени по пресуди на судовите во Австрија и во Германија.


Статијата е прочитана 2750 пати.

Испрати коментарСДСМ - Се редефинира македонскиот идентитет
Успешни САП приказни во македонските компании
Превозниците предлагаат мерки за намалување на нивните трошоци
Со новите автобуси и улици ја штитиме животната средина
Македонија смета на данската поддршка за ЕУ и НАТО
Кривична пријава за Рамиз Мерко
Македонија напредува во справувањето со климатските промени
Исчезна 23-годишно момче од Виница
Каменуван автобус со средношколци
Почина писателот Томе Момировски
„Дрeкслмајер“ почна да вработува кавадарчани
Осомничениот убиец од Тулуз ќе и се предаде на полицијата
Евробарометар
Ставрески
Тетовци продавале ладно оружје на тезга
Уапсени охридски крадци на казани
Почина родилка, бебето се спаси
Градежен работник го загубил животот изведувајќи работи во хала во село Волковија
Генерал Методија Величковски ја презеде должноста командант на ЗОК
Активирање на кината во 14 центри за култура низ Македонија
Жирито за наградата „Штајгер“ се предомисли да му ја додели на Ердоган
„Carrefour”, „Zara”, „Cineplexx” и нови работни места во Skopje City Мall
„Carrefour”, „Zara”, „Cineplexx” и нови работни места во Skopje City Мall
Македонија и Кувајт потпишаа договор за избегнување на двојното оданочување
УБС
Ново обвинение за „Метастаза“
Симната тајната од документите за Сопот
Ограбена обложувачница во Пробиштип
„Епл“ по 17 години ќе исплати дивиденда
Ограбена куќата на Вилма Трајковска
Петмина повредени во три нови инциденти
Цути трговијата со оружје во светот
Ќе се градат нови 21 мала хидроцентрала
Интерес од турски компании за инвестиции во Македонија
Три жртви во напад на еврејско училиште во Тулуз
Министерот Попоски во работна посета на Германија
Оставка на грчкиот министер за финансии Венизелос
Иванов му го честита изборот на новиот претседател на Германија, Гаук
Мит Ромни победи убедливо во Порторико
Еден загинат при несреќа во рудник во Србија
Груевски
Стартува наградната игра на „Утрински“, „Дневник“ и „Вест“
Пронајден женски труп во Долно Лисиче
Петмина повредени при изградба на „Сити мол“
Српскиот убиец возел такси низ Охрид
Скопјанец крадел охридски бисери
Стартува наградната игра на "Утрински", "Дневник" и "Вест"
Најбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореја ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што дивееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен дворZa DA NEMA SVEDOCI !, 20.03.2012 19:12:35
Ete taka se pravi vo Makedonija za da ne se osmeli nikoj da svedoci, a bez svedoci...se znae mafijata ke si dava kazni ili amnestii vo zavisnost od POSLUSNOSTA!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Четврток
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |