Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
22.04.2012, 17:04

Победа на Фетел во воени услови во Бахреин

Германецот беше побрз од двоецот на Лотус-Рено, Финецот Кими Раиконен и Французинот Роман Грожан, кој во Бахреин дебитира на победничките подиуми во кариерата

Бранителот на титулата во Формула 1 шампионатот, Германецот Себастијан Фетел, триумфира во контроверзната трка за ГН на Бахреин што се возеше на пустинската патека Шахир. Тој е четвртиот различен победник во воведните четири трки во оваа сезона, откако ден претходно ја обезбеди првата пол-позиција во 2012 година. Фетел беше побрз од двоецот на Лотус-Рено, Финецот Кими Раиконен и Французинот Роман Грожан, кој во Бахреин дебитира на победничките подиуми во кариерата. За германскиот пилот на Ред Бул Рејсинг-Рено ова е 22. радост во кариерата по која го презеде и водството во генералниот пласман во Ф1-шампионатот со 53 бода, четири повеќе од Британецот Луис Хамилтон, осмопласиран во Бахреин. На трката и' претходеа инциденти. Војници вооружени до заби ја чуваа патеката Шахир и според пишувањата во светските медиуми, борбите меѓу демонстрантите и полицијата траеле цела ноќ во пресрет на трката.

„Полицијата постави контролни точки и затвори некои сообраќајници кои водат кон Шахир“, изјави Мохамед ал Маскати, еден од претставниците на демонстрантите, и додаде: „Многу демонстранти беа нападнати од полицијата без причина. Ги гаѓаа со солзавци и ги удираа“.

„Мондо Депортиво“ пишува дека демонстрантите вчераутро запалија гуми и се судрија со полицијата во желба да стигнат до патеката Шахир. За вчерашниот ден тие ја најавија акцијата „Ден на бесот“ со цел да оневозможат одржување на трката.

Наредна трка во Ф1-календарот е ГН на Европа што ќе се вози на 13 мај во Барселона.

Резултати од трката за ГН на Бахреин: Себастијан Фетел (Германија/Ред Бул Рејсинг-Рено) ; Кими Раиконен (Финска/Лотус-Рено) +3,3 сек.; Роман Грижан (Франција/Лотус-Рено) +10,1 сек.; Марк Вебер (Австралија/Ред Бул Рејсинг-Рено) 38,7 сек.; Нико Розберг (Германија/Мерцедес) 55,4 сек.; итн.

Пласман кај возачи: Себастијан Фетел (Германија/Ред Бул Рејсинг-Рено) 53 бода; Луис Хамилтон (В. Британија/Мекларен-Мерцедес) 49; Марк Вебер (Австралија/Ред Бул Рејсинг-Рено) 48;

Пласман кај конструктори: Ред Бул Рејсинг-Рено 101 бод; Мекларен-Мерцедес 92; Лотус-Рено 57;


Статијата е прочитана 782 пати.

Испрати коментарАнжи го бара Пандев поради Ето
Надал ужива во триумфот над Ѓоковиќ
Манчини - Се е во рацете на Јунајтед!
Јувентус се доближи до „скудетото“, нов кикс на Милан
Валенсија убедлива против Бетис
Робин Ван Перси играч на годината во Премиер лигата
Брајант и Гасол ги замолкнаа „громовите“
Гвардиола - Му честитам на Реал за победата и титулата!
Вашингтон го изненади Мајами, Вејд со фрактура на прстот
Борусија Дортмунд ја одбрани титулата во Германија
Фени Индустри не успеа да се пласира во финалето на БИБЛ лигата
Реал Мадрид на чекор до титулата во Примера
Сан Антонио ги декласираше Лејкерси
Македонија во група со Шпанија и ПортугалијаSanya J. Clark, 23.04.2012 08:37:28
Uslovite vo Bahrain ne se voeni! Jas ziveam so mojata familija vo ovoj del na zemjata i ve molam da gi proverite faktite sto gi objavuvate pred da gi objavite! Bahrain ima problemi od slicen tip na Makedonskite...za zal...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Претежно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 24°C, Мин: 12°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |