Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
07.09.2012, 14:37
Бенати најбрз во најдолгата етапа на ВуелтаИталијанецот за влакно беше побрз од Британецот Бен Свифт, а трет на целта во етапата долга 204,5 километри стигна Австралиецот Алан Дејвис

Победникот на најдолгата етапа на велосипедската трка низ Шпанија беше решен во последните сантиметри, а големата спринтерска битка ја доби италијанскиот ветеран Даниел Бенати (31). Тој за влакно беше побрз од Британецот Бен Свифт, а трет на целта во етапата долга 204,5 километри стигна Австралиецот Алан Дејвис. На врвот во вкупниот поредок нема промени, бидејќи тројцата првопласирани ја завршија 18. етапа со големата група велосипедисти што финишираа десет секунди зад победникот.

Се возеше од Агилар де Кампо до Валјадолид, но, иако најдолга, етапата не беше толку тешка за натпреварувачите, бидејќи немаше ниту едно категоризирано искачување. Својата шеста етапна победа на Вуелта во кариерата Бенати ја посвети на својот поранешен тимски колега Вутер Вејланд, кој трагично го заврши животот на Џиро ди Италија минатата година.

„Ова е победа за Вутер, кој славеше тука пред четири години. За мене оваа година беше доста тешка, бидејќи поради болеста не се подготвив на посакуваниот начин за Вуелта. Но, оваа победа е убаво остварување за крајот на сезоната“, изјави Бенати.

Шпанецот Алберто Контадор остана водечки во генералниот пласман со вкупно време од 72:25,21 часа, пред сонародниците Алехандро Валверде, кој заостанува 1:52 минути, и Хоакин Родригез, чие заостанување е 2:28 мин. во однос на лидерот.Статијата е прочитана 129 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Ако сакаме барем бод, мора по сите три
Трет пораз на македонските одбојкари
Мареј е првиот финалист на Ју- Ес опен
Металург во финалето на квалификациската група за ЛШ
Хамилтон ја освои пол позицијата во Монца
Доделена државната награда „8 Септември“ во областа на спортот
Мерит го урна светскиот рекорд на 110 метри со пречки!
Азаренка и Вилијамс во финалето на Ју-ес Опен
(ФОТО) Македонија несреќно поразена на „Максимир“
Одбојкарите разочараа против Австрија
Лош ден за шахистите на Олимпијадата
Ѓоковиќ и Ферер во полуфиналето на Ју-ес Опен
(ФОТО) Тренинг на македонската фудбалска репрезентација во Загреб
Николиќ го засили МЗТ
Наковска-Бикова го освои 17. место, Каранфилов 27-ми
Контадор нов лидер на Вуелта
(ФОТО) Македонија по трета среќа на „Максимир“
Мурињо го тешеше Роналдо
Одбојкарите сонуваат бараж за ЕП
САД преголем залак за македонските шахисти
Јаневски го крие составот
Федерер елиминиран во четвртфиналето на Ју-ес опен
Дел Пјеро го одбра Сиднеј наместо Ливерпул
Навивачи на „Арсенал“ уапсени за убиство
Ферер побрз од дождот, подобар од Гаске
Хрватите со петмина во средината и со еден напаѓач
Фергусон, конечно, ќе му даде шанса на Болт
Роналдо - Парите немаат никаква врска
Македонија се искачи на 97. место на ФИФА-листата
Македонските шахисти блескаат на Олимпијадата
Насев прв добитник на наградата „8 Септември“ за животно дело
Сити подготвил 120 милиони евра за Роналдо!?
Федерер со Бердих за полуфиналето на Ју-Ес опен
Мундијалот ќе се игра со топката „Бразука“
Хулк и Витсел во Зенит за 90 милиони евра
Шаховска Македонија поголема од Австралија
(ФОТО) Македонија ги почна подготовките за Хрватска и Шкотска
Каранфилов 10., Наковска-Бикова 12. со МК-пиштол
Роналдо не е среќен во Реал Мадрид
Шведски фудбалер даде гол и почина!
Надал ќе паузира уште два месеца

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 31°C

Ведро

Недела
Ведро
Макс: 31°C, Мин: 12°C

Понеделник
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
„Рејбан“ – 75 години култен моден додаток
Ниту една ѕвезда ниту рекламна кампања не постигнала толку голем маркетиншки ефект за очилата за сонце „рејбан“ како фил...
Марио Драги ги осоколи берзите
Европската централна банка ги охрабри инвеститорите со мерките за спречување на должничката криза...
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Станицата што чини стотици милијарди долари двајца астронаути ја спасиja со помаш на четка за заби од три долари...
Скелет на диносаурус е Франкенштајнски амалгам
Дали коските на Tyrannosaurus rex се прошверцувани од Монголија и споени содруги фосили...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |