Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
21.06.2012, 09:40
Адриан Настасе се обидел да се самоубиеПоранешниот романски премиер Адриан Настасе, кој вчера беше осуден на две години затвор за корупција, се обидел да се самоубие неколку часа откако ја дознал пресудата, соопшти романското Обвинителство.

Медиумите објавија дека Настасе на носилка и во безсознание бил ставен во медицинско возило и пренесен во болница во Букурешт.

Според медицински извори, Настасе си пукал во вратот кога полицијата дошла да го уапси во неговата куќа.

Актуелниот романски премиер Виктор Понта го посетил својот близок сојузник во клиниката, тврдејќи дека неговата здравствена состојба е под контрола, без да соопшти повеќе детали за неговите повреди.

Поранешниот романски премиер вчера беше осуден на две години затвор поради корупција. Петчлен состав на Врховниот суд ја потврди пресудата изречена на 30 јануари оваа година.

Настасе кој беше премиер од СДП меѓу 2000-2004 година, стана првиот владин раководител во Романија, осуден за корупција. Настасе беше обвинет дека ја финансирал неуспешна своја предизборна кампања за претседателските избори во 2004 година со средства добиени во рамки на симпозиумот „Трофеј на квалитетот“, организиран од Државниот градежен инспекторат.

Романскиот Касационен суд тогаш донесе одлука да му бидат одземени некои од правата на Настасе во период од три години и да ми бидат конфискувани околу 40.000 леи (9.238 евра).

Поранешниот премиер беше обвинет минатата година, заедно со директорката на Државниот градежен инспекторат Ирина Жијану и други четири лица. Настасе е обвинет дека ја финансирал својата предизборна кампања со пари, добиени од компании кои учествувале на конкурост „Трофеј на квалитетот“, организиран од Државниот градежен инспекторат.

Парите биле дадени под форма на такса за учество во конкурсот. Средставата завршиле на сметка на компанија блиска до Настасе, која била партнер на Државниот градежен инспекторат во организирњето на конкурсот. Настасе и неговите адвокати оценија дека процесот е политички мотивиран.Статијата е прочитана 1393 пати.

Испрати коментарСервер - Налепница „Јужна Македонија“ за грчките таблички
Груевски очекува грчката влада да биде посветена на решавање на името
Имигранти од Авганистан пронајдени во камион
Грчкиот премиер Самарас опериран, Рапанос стабилен
Осуммина Чеси загинаа во сообраќајка во Хрватска
Вицепремиерот на Косово, Хајредин Кучи поднесе оставка
Интернет-платформа со 100.000 корисници
(ФОТО) Младите скопјани се разладуваат во реката Треска
Македонија се приклучува на проектот „Јужен поток“
(ФОТО) Со нова опрема до поефикасна истрага на местото на злосторството
Викендов посвежо време
Шест години затвор за обвинет во случајот „Монструм“
(ФОТО) Одбележан денот на основачот на СОС Детското село
Поевтини слободните карти
Џони Деп ќе и остави 155 милиони долари на Ванеса Паради
Еден загинат при експлозија на автомобил во Белград
Асанж тврди дека е жртва на американски заговор
Пет месеци затвор за стружанец за палење на знамето
Директорот на „Епл“ најплатен менаџер
Жителите на Велешта изборија со сила правдина!?
Завршува судењето на Брејвик, пресудата во август
Европскиот парламент ја отфрли АКТА
Жртви при напад врз хотел крај Кабул
Мудис го намали рејтингот на 15 големи банки
Груевски - Полна поддршка од Путин за економските проекти
Тачи блиску до пакт со Црвенковски и Георгиевски
Димитрис Аврамопулос е новиот пилот на грчката дипломатија
(ФОТО) Скопјани се разладуваа од тропските горештини во базенот „Бисер“
(ВИДЕО) Канал 5 заработи тридневна забрана за рекламирање
Нови предлог економски мерки на СДСМ
Опожарен автомобил пред ВИП хотелот во Скопје
Груевски се сретна со Путин во Санкт Петербург
(ВИДЕО) Запленети 76 кг марихуана шверцувани преку Охридско езеро
Нови инвестиции на „Лукоил” во Македонија
Исчезнат скопјанец пронајден удавен во Вардар
Tетовец уапсен по неуспешен обид за убиство во Скадар
Промовирани убавините на Македонија во Вашингтон
Скоро 100.000 Македонци живеат во Австралија
Во Дебарско Eзеро се удави петнаесетгодишно момче
Груевски денеска на средба со Путин
Прв ден од летото
Среќен крај на заложничката криза во банката во Тулуз
Самарас на чело на новата грчка влада
Високите температури ризични за сообраќајот
Виз ер амбициозно влегува во Македонија
Венизелос - Грција има влада
Преговорите за новата грчка влада се` уште траат
Скопјанец 13 пати избоден со нож на куќниот праг
Уште потопло време до недела
Меркел сама против сите на Самитот на Г-20 во Лос Кабос
Собранието го усвои финансискиот план за МРТ
(ФОТО) Отворен „Паркот на езерата“ во Општина Аеродром
Во Македонија лани работеле 66 телевизии и 69 радио станици
Повеќе од половина од студентите дипломираат надвор од рокот
Иванов очекува Грција одговорно да се однесува кон преземените обврски
Лани 23 мајки родиле на возраст под 15 години
Младите во Македонија се емоционално занемарени
Италијанската полиција уаспила македонски државјанин нарко дилер
Македонија и Русија потпишаа спогодба за меѓусебно признавање на дипломите
Нова власт - стари рампи за името
Сончево и топло
Баросо- ЕУ не дојде на Самитот на Г-20 за да добие лекции по економија
Груевски сепак ќе се сретне со Путин
ПАСОК не се откажува од барањето за учество на СИРИЗА во владата
Бензините поевтинуваат за 3,5, а дизелот за 3 денари
Во наредните три дена не` очекува многу топло време
Граѓаните да внимаваат да не предизвикаат пожари!
Митинг на СДСМ во Штип
Лидерите на Г20 се собираат во Мексико
Силен земјотрес регистриран во Јапонија
Се шири уште една скопска сообраќајна артерија
Француските социјалисти освоија апсолутно мнозинство во Националното собрание
Грците изгласаа останување во еврозоната со Нова демократија!
(ВИДЕО) Насмејте се, вие сте на полициска камера!
Нова Демократија и СИРИЗА изедначени
Втор круг од парламентарните избори во Франција
МНР на Бугарија реагира за „антибугарски пројави во Македонија“
Стапката на невработеност во првиот квартал скокна на 31,6 отсто
Со нож и се заканувал на колешка во Парламентот
(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ прослави 22 години
Протест на СДСМ поради преименувањето на улиците
Карл Билт - На Балканот повеќе нема да има промени на границите
Индискиот мултимилијардер Субрата Рој во Македонијаpile, 21.06.2012 09:54:34
Zatoa vo R.Makedopnija ne se raboti na organiziraniot kriminal pri finansiranje na politickite partii od strana na kompanii i poedinci koi podocna po prevzemanjeto na vlasta se glavni igraci za dobivanje na tenderi ili atraktivni gradezjni lokacii, i pokraj ukazjuvanjeta na ekspertite i na megunarodniot faktor za kvalitetno reguliranje na Zakonot za finansiranje na politickite partii.No zatoa vcera se donese Zakon za lustracija koj e preuredern i gi opfaka, pokraj drugite i biznismenite koi se izrodile vo izminatiot period,koj Zakon ima seriozni predizvici, i da ovozmozji podolgorocno finansiranje na politickite partii od dosegasnite finansieri, a i tie sto ne finansirale pod itno treba da pocnat da finansiraat.Sto sakame poveke od vakov OCAJ.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 30°C

Обилни врнежи

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |