Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.03.2012, 14:59
Тодоров разреши двајца директори на Детската клиникаМинистерот за здравство Никола Тодоров денеска донесе решение со кое ги разреши двајцата директори на Детската клиника, Ацо Костовски и Африм Сулејмани поради долготрајни лоши хигиенски услови во оваа јавна здравствена установа.

Ова решение на министерот Тодоров следи по вчера извршениот вонреден инспекциски надзор од страна на екипи на Државниот санитарен и здравствен инспекторат и вработени во Министерството за здравство во 10 јавни здравствени установи.

Тој истакна дека Детската клиника покажала најлоши резултати при вонредниот надзор кога е регистрирана остава каде се складира валкан веш кој стои подолго време, лоша состојба на тоалет каде треба да се капат деца и тоалет за мајките итн.

- Детската клиника при повеќе инспекциски надзори и од спроведените анкети покажа голем број слабости од аспект на функционирање. Според анкетите спроведени на терен за состојбата во ЈЗУ, од 28 прашања кај 18, Детската клиника стои најлошо. Прашањата се однесуваа на хигиена, болнички соби, санитарни јазли, начин на организација на шалтер, љубезност на персонал итн, рече Тодоров.

Вонреден инспекциски надзор е извршен и во Градската општа болница „8 Септември“, Специјална болница за гинекологија Чаир, клиниките за психијатрија, за дерматовенеролошки болести, хематологија, токсикологија, инфективни болести, неврологија и КАРИЛ.

- Генералната оценка од извршениот вонреден надзор е дека општата слика задоволува и дека вродиле со плод заложбите што ги правиме за подобрување на состојбите во хигиената во поголем дел од ЈЗУ освен во Детската клиника. Во клиниките има различна констатирана состојба од тоа дека некаде состојбата се подобрува, некаде се констатирани помали забелешки, посочи Тодоров.

На Клиниката за токсикологија, укажа тој, затекната е одлична хигиенско техничка состојба.

Статијата е прочитана 1236 пати.

Испрати коментарГрадот доби четири нови сувенирници
Вацлав Клаус сака да ја растури ЕУ!
Приказната за македонската економија стигна и до Мумбај
Бесими - Реформите ќе продолжат без оглед на Чикаго
Предлози за имиња на улици во Скопје
Затворен францускиот „бос“ на имплантите
Становите лани биле поевтини во однос на 2010
Синдикатите најавуваат прекин на железничкиот сообраќај
Македонската економија стабилна и покрај должничката криза
Тинејџер прободен со нож на Бит-пазар
Родова еднаквост само на хартија
Шест британски војници убиени во Авганистан
Пападимос изврши реконструкција на грчката Влада
Економска презентација на Македонија во Мумбај
Падот на „Фејсбук“ ги стресе електронските зависници
Амбасадорот Перо Стојановски поднесе оставка
Латас осуден за навреда на Героски
Источна Либија прогласи автономија
Запад не го милува Ѓукановиќ
„Тата“ понуди 350 милиони долари за „Сааб“
Тадиќ го претстави новото „фиќо“
Полицијата ги засилува уличните патроли
Источна Либија прогласи автономија
Јамајка се откажува од британскиот трон!
Генералот Биениек во официјална посета на ГШ на АРМ
Барозо - Излегувањето на Грција од еврозоната би било катастрофа
Се интензивира македонско-британската соработка
Познат нарко-бос уапсен во Косово
Арифи денеска на средби со Филе и Брок
Девојката од Древеник се самоубила
Владиниот тим денеска во индискиот град Пуне
Грција намерно го одолговлекува решавањето на името
Џон Мекејн со поддршка за воздушни удари врз Сирија
Во Бугарија уапсен сопственикот на „Џумајлија“
Каде е Перо Стојановски?
Торнадо однесе бебе во поле
Пешевски - За промени во договорот со ОКТА треба согласност од двете страни
Арифи во Брисел ја претстави Националната стратегија
СДСМ со пакет економско-социјални мерки до Владата
Илјадници Германци штрајкуваат за поголеми плати
Грчки танкер потона во близина на Атина
Италијанец осуден за импотенција
ЕУ воздржано реагира околу победата на Путин
Одземени 10 возила при инспекција на диви превозници
Потпишан Меморандум за соработка меѓу МТСП и Филозофски факултет
МНР - Никој освен Грција нема дилеми за членство на Македонија во НАТО
Премиерот вети поддршка за индиските инвеститори
Победата на Путин ќе ги заживее руските финансиски пазари
Мистериозна смрт на девојка во битолско Древеник
Милибанд - Народот ќе го урне Путин од власт
Вицепремиерката Арифи во посета на Брисел
Попоски: Македонија да ја добие заслужената одлука
Владина делегација по инвестиции во Индија
(ВИДЕО) Новиот руски претседател се вика Путин!
Исчезнат ресенчанец пронајден мртов
Полицаец фатен при шверц на мигрантиKomu kade e mestoto?, 06.03.2012 17:13:53
Eve vaka: Na smenetiot Prof.Dr.Aco Kostovski mesto mu e vo Ministerskata fotelja na Todorov, a na Todorov mesto mu e da gi cisti toaletite i mestata kade se vrselo inspekcija i da dava izvestai na Ministerot Dr.Aco Kostovski! Taka bi trebalo da bide, no za zal vo ovaa stradalna nasa edinstvena Makedonija SE E NAOPAKU pocnuvajki od samata partija ( koja pretendira deka e na vlast)VMRO-DPMNE/DUI vo koja antidrzavni elementi i antimakedonci se vo vrvot na partijata, a patriotite se podredeni na neprijatelskite elementi ! So toa se unistuva VMRO DPMNE no i MAkedonija so se site institucii na sistemot pocnuvajki od Skolstvo, Zdravstvo, Odbrana, Parlament (Sobranie), Vlada, Premier, Pretsedatel i tn. Ke svetne li SOnceto nad Makedonija, ke se razbudat li PATRIOTITE vo VMRO DPMNE da se oslobodat od profesionalnite politicki kadri uvezeni od drugite partii! Za kraj da povtoram, Ministerot trebad adigne dva prsta za da razgovara so Prof.Aco Kostovski, strucnjak od svetska klasa, avtoritet ...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Облачно

Четврток
Мешавина од дожд и снег
Макс: 8°C, Мин: 1°C

Петок
Обилни врнежи
Макс: 10°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |