Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.03.2012, 13:21
Се интензивира македонско-британската соработкаЗемјоделството, градежништвото, финансиските услуги, осигурувањето, информатичката технологија, безбедноста на патиштата и иновациите се потенцијалните сфери за реализирање нова и интензивирање на постоечката македонско-британска бизнис соработка, беше истакнато на денешниот форум за мрежно поврзување на компании од двете земји.

Со поддршка на Сојузот на стопанските комори и Амбасадата на Обединето Кралство во Скопје, во рамки на форумот директни средби остварија 45 македонски и 16 британски фирми.

Како што оцени вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, соработката меѓу Македонија и Англија станува се поинтензивна. И досега беше на многу високо ниво, особено меѓу Владата и Амбасадата.

Британски инвестиции беа најавени уште во текот на посетата на војводата од Кент, но во детали ќе се зборува кога тие ќе се случат.

- Војводата од Кент кој ја посети Македонија имаше средби со бизнис делегации. Тогаш почнаа и определени контакти кои очекуваме наскоро да резултираат со конкретни инвестиции. Ние лани во Лондон ги презентиравме можностите за инвестирање, а за еден месец повторно ќе учествуваме на бизнис форум и ќе посетиме неколку градови во Англија. Целта е да се овозможат и да се водат директни разговори меѓу компании за соработка, но и за зголемување на трговската размена и на трансферот на знаење, рече Пешевски.

Британската амбасада ја поддржува македонската Влада со неколку проекти меѓу кои и оној за проценка на регулативата врз влијанието на бизнисот кој предвидува пред носење на секој закон да се прават детални анализи за ефектите од неговата имплементација.

- Британските бизнисмени се дојдени да ги согледаат инвестициските и бизнис можностите што ги нуди Македонија. Очекуваме да остварат преку 100 директни средби со нивни македонски колеги. Поголемата трговска сопработка ќе биде од полза за двете земји, рече амбасадорот на Велика Британија Кристофер Ивон.

Велика Британија доживува економски пораст, се зголемува и извозот.

- Затоа дојдовме тука. Бараме можности за ширење нови пазари. Сакаме да видиме каков патнер е Македонија за соработка, изјави Ник Овен, британски бизнисмен.

Денешниот настан за вмрежување на компаниите е продолжение на ланскиот проект „UK Chamber to MK Chamber event“ преку кој се оствари институционална рамка за поинтезивна економска соработка меѓу 9-те стопански комори од Велика Британија и македонските стопански комори.

- Резултати има зашто ова е проект што се работи веќе четири месеци. Ги идентификуваме фирмите кои имаат извозен потенцијал и кои можат да понудат соработка за заедничко вложување или евентуално британско инвестирање во Македонија, изјави Митко Алексов од Сојузот на стопанските комори.


Статијата е прочитана 481 пати.

Испрати коментарГрадот доби четири нови сувенирници
Вацлав Клаус сака да ја растури ЕУ!
Приказната за македонската економија стигна и до Мумбај
Бесими - Реформите ќе продолжат без оглед на Чикаго
Предлози за имиња на улици во Скопје
Затворен францускиот „бос“ на имплантите
Становите лани биле поевтини во однос на 2010
Синдикатите најавуваат прекин на железничкиот сообраќај
Македонската економија стабилна и покрај должничката криза
Тинејџер прободен со нож на Бит-пазар
Родова еднаквост само на хартија
Шест британски војници убиени во Авганистан
Пападимос изврши реконструкција на грчката Влада
Економска ��резентација на Македонија во Мумбај
Падот на „Фејсбук“ ги стресе електронските зависници
Амбасадорот Перо Стојановски поднесе оставка
Латас осуден за навреда на Героски
Источна Либија прогласи автономија
Запад не го милува Ѓукановиќ
„Тата“ понуди 350 милиони долари за „Сааб“
Тодоров разреши двајца директори на Детската клиника
Тадиќ го претстави новото „фиќо“
Полицијата ги засилува уличните патроли
Источна Либија прогласи автономија
Јамајка се откажува од британскиот трон!
Генералот Биениек во официјална посета на ГШ на АРМ
Барозо - Излегувањето на Грција од еврозоната би било катастрофа
Познат нарко-бос уапсен во Косово
Арифи денеска на средби со Филе и Брок
Девојката од Древеник се самоубила
Владиниот тим денеска во индискиот град Пуне
Грција намерно го одолговлекува решавањето на името
Џон Мекејн со поддршка за воздушни удари врз Сирија
Во Бугарија уапсен сопственикот на „Џумајлија“
Каде е Перо Стојановски?
Торнадо однесе бебе во поле
Пешевски - За промени во договорот со ОКТА треба согласност од двете страни
Арифи во Брисел ја претстави Националната стратегија
СДСМ со пакет економско-социјални мерки до Владата
Илјадници Германци штрајкуваат за поголеми плати
Грчки танкер потона во близина на Атина
Италијанец осуден за импотенција
ЕУ воздржано реагира околу победата на Путин
Одземени 10 возила при инспекција на диви превозници
Потпишан Меморандум за соработка меѓу МТСП и Филозофски факултет
МНР - Никој освен Грција нема дилеми за членство на Македонија во НАТО
Премиерот вети поддршка за индиските инвеститори
Победата на Путин ќе ги заживее руските финансиски пазари
Мистериозна смрт на девојка во битолско Древеник
Милибанд - Народот ќе го урне Путин од власт
Вицепремиерката Арифи во посета на Брисел
Попоски: Македонија да ја добие заслужената одлука
Владина делегација по инвестиции во Индија
(ВИДЕО) Новиот руски претседател се вика Путин!
Исчезнат ресенчанец пронајден мртов
Полицаец фатен при шверц на мигрантиJug, 06.03.2012 13:46:24
Samo 29 pati e procitana statijava. Mizerija . Pesevski samo golem poslusnik na pastirot i nisto drugo. Demagog. Odete si site vo istorijata . Se razbira kako negativci. Spomenici ke nema za vas ne zasluzivte.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Облачно

Четврток
Мешавина од дожд и снег
Макс: 8°C, Мин: 1°C

Петок
Обилни врнежи
Макс: 10°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |