Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
10.06.2012, 20:09

(ЕП 2012) Италија извлече реми со Шпанија

Со храбра и дисциплинирана игра „азурите“ одиграа 1:1, против актуелнит европски и светски првак, во првиот меч од групата Ц на ЕУРО 2012

Дуелот на фаворитите во групата Ц на ЕУРО 2012, заврши без победник Италија. И Шпанија одиграа 1:1, во првото коло од оваа конкуренција и ја пролонгираа неизвесноста околу освојувањето на првата позиција.

Италијанците можат да бидат позадоволни, прво поради тоа што, објективно, извлекоа бод со најголемиот фаворит на шампионаотот, а второ поради неколкуте пропуштени шанси на Шпанија кон крајот на мечот. Сепак, резултатот го отворија Италијанците. Не напаѓаа многу, играа дисциплинирано, но тогаш кога можеа, не пропуштаа да се заканат кон голот на Касиљас. На додавање на Андреа Пирло, прецизен беше Антониот Ди Натале, само неколку минути откако влезе во игра, во второто полувреме (61 мин.).

Вториот дел, впрочем, беше многу поотворен, од аспект на создадените шанси и можеби затоа, ниту Шпанците не чекаа долго на погодок. Во 64. минута, Силва генијално го проигра Фабрегас, а тој стрелаше на вистинското место. Ова беше своевидно оправдување за определбата на селекторот Висенте Дел Боске да го почне натпреварот без класичен шпиц, со Фабрегас, Иниеста и Силва во нападот. Меѓутоа, на 15-тина минути до крајот Торес влезе во игра и Шпанија целосно ја презеде иницијативата. Напаѓачот на Челзи имаше две одлични шанси, но не ги искористи. Претходно можности за гол пропуштија Фабрегас, Иниеста и нововлезениот Хесус Навас.

Италија најсериозно се закани преку Мота, во првиот дел, а шанси имаа и Касано, Балотели и Маркизио. (В.А.)


Статијата е прочитана 554 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Чет��ртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска
(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола пр��дност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 33°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 14°C

Среда
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |