Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
20.09.2012, 13:34

Боб Дилан претендент за Нобелова награда

Рок-легендата се искачи на второ место на листата на „Ледброукс“, меѓу имиња на кои најмногу се типува како на можни добитници на овогодишната Нобелова награда за литература

Рок-легендата Боб Дилан се искачи на второ место на листата на „Ледброукс“, меѓу имиња на кои најмногу се типува како на можни добитници на овогодишната Нобелова награда за литература. Легендарниот музичар брзо се искачил на листата на споменатата обложувалница со оглед на тоа дека повеќемина за кратко време на него вложиле сума поголема од сто фунти. Обложување на Боб Дилан дава десетократно зголемена добивка. Но, иако Дилан често е присутен во дискусиите околу можни кандидати за доделување на Нобеловата награда, само малкумина познавачи на литературните струења веруваат дека овој музичар навистина ќе стане нобеловец.

На листата на „Ледброукс“ и натаму води јапонскиот писател Харуки Мураками, пишува шведскиот дневен весник „Дагенс нихетер“.

„По се' изгледа, тој ќе продолжи да фигурира како фаворит додека не истече времето предвидено за обложување, без оглед што се зголемуваат влоговите за Боб Дилан“, вели портпаролот на „Ледброукс“, Алекс Донхју.

Шведската академија својата годинашна одлука за доделување на Нобеловата награда за литерaтура ќе ја соопшти во октомври, а наградата вообичаено ќе биде врачена на 10 декември во Стокхолм.


Статијата е прочитана 253 пати.

Испрати коментарДомот на „Пинк флојд“ во Лондон продаден за два милиони долари
Антологија на македонската поезија објавена во Израел
МРТВ во ново руво
Волшебните „Дед кен денс“ вечерва во Солун
Филмската дива Софија Лорен наполни 78 години
Со скандалозно смелата „Пред ваши очи“, вечерва почнува МОТ
Премиера на филмот на Иво Трајков во Битола
Мозаик во форма на солза во чест на Тоше
Андријана Будимир се сврши и останува во Македонија
Полна сала на „Манаки“ за „Скопје ремикс“
(ФОТО) Ќе се обновува конак во „Св. архангели Михаил и Гаврил“
„Матица ексклузив“, отворен новиот мултимедијален центар
„Блуз и соул“ вечерва со посвета на Хендрикс
Роби Вилијамс стана татко на Теодора Роуз
Крагуевачки Фиат 500Л претставен во Белград
(ФОТО) Милчо Манчевски стана национален уметник
Францускиот суд пресуди во полза на Кејт и Вилијам
Привршува изборот на најдобри евергрини
Градоначалникот Блумберг ја почна војната со дебелината
Моника Левински пишува книга за аферата со Клинтон
Одличен прием за „Смртта на човекот на Балкан“
Семејството ја закопа и пепелта на Ејми Вајнхаус
Ни кралицата не може да ги запре сликите на Кејт
Македонскиот балет со „Самсон и Далила“ во Сараево
Наградата „Дијалог“ за млад истражувач доделена на Александра Велева
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Жените на Тито
Митревски - „Трето полувреме“ се држи до фактите
„Браќа Манаки“ отворен со премиерата на „Трето полувреме“
(ИНТЕРВЈУ) Катрин Денев - Европскиот филм има душа
Промоција на уличниот магазин „Лице в лице“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Петок
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Сабота
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |