Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.04.2012, 12:16
Законот за лустрација помина во прво читањеНа седницата не присуствуваат пратениците од ДУИ, а отсутни се и пратениците од СДСМ, кои уште вчера во знак на протест ја напуштија работата на комисијата

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ја констатира потребата за донесување на Предлог законот за определување на услов за ограничување на вршење на јавна функција, пристап на документи и објавување на соработката со органите на државна безбедност. Законот е поднесен од ВМРО-ДПМНЕ и нејзините коалициски партнери во Собранието.

На седницата не присуствуваа пратеници од ДУИ и опозициските СДСМ и НДП.

Зијадин Села од ДПА рече дека неговата пратеничка група ќе поднесе амандмани на Законот и смета дека нема потреба Комисијата да гласа дали некој бил кодош или не, туку дека треба да се објават имињата на сите што соработувале со органите за државна безбедност.

- Треба да се стави крај на политички монтираните процеси, рече Села. Посочувајќи повторно на случајот Сопот, додаде дека и во последните години имало политички процеси против Албанците.

Села побара да се отворат судски процеси и за членовите на Комисијата за лустрација за да се види дали тие гласале според Законот или почитувајќи ги партиските наредби. - Ние сме за процесот на лустрација, за чист процес на лустрација, рече пратеникот на ДПА.

Кенан Хасипи изрази чудење зошто опозицијата не присуствува на седницата на Комисијата бидејќи, според него, станува збор за многу попрецизен и поконзистентен закон од оној што беше претходно донесен. Според него, спорни се неколку моменти за кои владејачкото мнозинство и опозицијата можеле да се договорат.

Во однос на забелешките на пратениците Албанци дека во минатиот систем страдале најмногу претставници од таа заедници, Хасипи дециден дека сите што биле против тој систем биле прогонувани без разлика дали биде Албанци, Турци... христијани или муслимани.

Со новиот Предлог-закон за определување услов за ограничување за вршење јавна функција, пристап на документи и објавување на соработката со органите на државната безбедност, меѓу другото, се предвидува лицата кои стекнале над пет отсто капитал при приватизацијата на општествените претпријатија и оперативните врски ќе подлежат на лустрација. Во процесот воедно ќе се декласифицираат и оригиналните документи кои се извор на информации, чувани од поединци или правни лица, но и од државните органи како „строго доверливи“.

Како што образложи Силвана Бонева, еден од предлагачите на законот, лустрацијата ќе се однесува на периодот од 1944 до 2006 година кога почна да се применува Законот за слободен пристап до информации.

Предложениот текст прецизира дека со лустрирањето ќе бидат опфатени сите раководни лица со посебни должности и овластувања, воени и цивилни, старешини во АРМ, МО, МВР, во казнено-порпавните и воспитните установи, другите полиции, судска, шумска, финансиска, агенција за разузнаање, ревизори,...

- Целта е никој да не побегне од процесот на лустрација, да ги направиме достапни досиејата на сите што кодошеле од идеолошко-политички причини. Тоа мора да го сториме ако сакаме вистински да го отвориме нашето минато и да ги користиме добрите европски практики. Треба да дадеме одговор на сите репресирани до и по 1991 година, нагласи Бонева.

Повикувајќи се на европските препораки и резолуции, таа напомена дека не може да има помирување без сеќавање и прифаќање на одговорностите.

- Ако веќе ја трансформираме Македонија, тогаш реформите треба да ги внесеме и во оваа сфера. Ако сакаме да бидеме членка на ЕУ треба сериозно да размислиме како да ја преточиме во закон препораката на Унијата за завршување на процесот на објавувањето на имињата на агентите соработници на тајните служби, истакна Силвана Бонева.

За опозицијата законот е правно неоснован и содржи политичко насилство, има за цел политички реваншизам, разединување и создавање нови поделби, наместо помирување и консолидација. Според иопозициските партии, има потреба од лустрација, но на легален и легитимен начин, со политички консензус.
Статијата е прочитана 476 пати.

Испрати коментарБесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САД
Единствени за НАТО, поделени за иднината
Смените почнаа со четворица директори
Одбележување на Денот на планетата Земја
Воведувањето на денарот беше храбар потег
Избрани нови јавни обвинители
Нова поштенска марка во чест на 20 години монетарна самостојност
Велика Британија пак во рецесија
Ограбени уште три цркви во Тетовско
Холанѓаните ја отвораат сезоната во Охрид
Британска награда за амбасадорот на Македонија во Лондон, Марија Ефремова
Добила отказ откако и дала бубрег на шефицата
Ристовски - Пензиите и натаму во првата недела од месецот
Анан - Ситуацијата во Сирија е неприфатлива
Обнова на фасадите на пет објекти низ Македонија
СДСМ ја поддржува Декларацијата за членство во НАТО
Македонија 132. според светскиот индекс на донирање
Сончево време и температура до 28 степени
Берлускони бил жртва на уцени од Коза Ностра
Пјонгјанг - Имаме оружје со кое можеме да ги поразиме САД
Министерот Бесими во дводневна официјална посета на Берлин
Џулијани - Мит Ромни е најдобриот кандидат на републиканците
Бан Ки Mун запознат со пресудата од Хаг
Медведев ќе го наследи Путин во партијата
Владејачки пакт за членство во НАТО
Молк во МВР за истрагата за Смилковци
Пристоп негира дека е цел на истрага
СДСМ - Кратењата во Буџетот се нереални
ДУИ го поддржува новиот закон за лустрација
Богов - Македонија има релативно низок јавен долг
Одбележани 107 години од загинувањето на Христо Узунов
НДП - Да се побара стручна помош од ФБИ за расветлување на убиството
Попоски - Членството на Македонија во НАТО е во интерес и на Грција
Сириската армија гранатира цели во провинцијата Хомс
Конгресмени од грчкото лоби со критики кон Македонија
Филе - Да не се посочуваат виновници за злосторството кај Смиљковци
Брејвик планирал да избега од Утоја со украден авион
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува Хашката пресуда
Саем на туризам и Денови на образование и кариера
Истрага против Месиќ поради купување луксузни станови
Пукотница за имот го потресе Козле
Груевски - Македонија е четврта во Европа по најмало задолжување
Уште една барокна катна гаража во Центар
Пратениците ќе се степаа поради лустрацијата
„Што и да одлучите, јас сум веќе уништен и згазен“
СДСМ бара политичка одговорност по петкратното убиство и „Детонатор“
Вранишковски се жали на болки, не сака на судење
Пријави за 12 соработници на охридскиот градоначалник
Арифи - Написите за широка владина коалиција се шпекулација
Груби - За инцидентот на Кале ќе суди историјата
Холандската Влада ќе поднесе оставка
Иванов - Спортот помага во меѓусебното запознавање и толеранција
Орав - Преку Денот на Европа евроинтегративниот процес поблиску до граѓаните
Поевтинуваат бензините и дизелот
Нови санкции од ЕУ за сирискиот режим
Брејвик им се извини на семејствата на случајните жртви
Градоначалникот на Старо Нагоричане куртули од притвор
И градинарите ќе добијат поголеми субвенции од лани
БИОкулт го отвори и својот втор продажен центар за органска храна
Презентација на македонски производи во Стокхолм
Експлозија и светлина ги вознемири жителите на Калифорнија и Невада
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува одлуката на Судот во Хаг„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C

Петок
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |