Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
25.10.2012, 12:50

„Куќичка“ на Оливера Николова, македонски претставник за „Балканика“

а книжевната награда „Балканика“, која ќе се одржува од 6 до 9 декември во Бугарија, пристигнале осум македонски наслови

Тина Иванова

Реномираната писателка Оливера Николова е годинашна претставничка од Македонија за престижната награда „Балканика“ со својот роман „Куќичка“. Ова денеска на прес-конференција го соопшти жири-комисијата за „Балканика“ предложена од издавачката куќа „Магор“, во состав: Елизабета Шелева, претседател и Александар Прокопиев и Владимир Мартиновски, членови.

Годинашното издание на „Балканика“, во која се вклучени седум држави-членки, и чија идеја потекна токму од Македонија, поточно од Охрид во 1996 година, ќе се одржува од 6 до 9 декември во Велико Трново, Бугарија. За избор на македонски претставник за меѓународната книжевна награда за 2011 година биле пријавени осум наслови, од кои во најтесниот круг влегле делата: „Куќичка“ на Оливера Николова, во издание на „Блесок“, „Лифтот (не) е за двајца“ од Христо Петрески, во издание на „Феникс“, и „Единаесет жени“ од Снежана Младеновска-Анѓелков, во издание на „Или-или“. Жирито, како што соопшти, едногласно ја донело одлуката наш претставник за „Балканика“ да биде романот на Оливера Николова.

„Оливера Николова е веќе потврдено и почитувано име во нашата современа проза која во континуитет и со ретко видена творечка доследност се впушта во костец со помалку застапените, а сепак невралгични искуства на современиот човек“, се вели во образложението на жирито. „Во секое дело таа одбира нов фокус на својот авторски интерес, длабоко понирајќи во најсуптилните духовни состојби на ликовите. Особено треба да се подвлече нејзиниот придонес во расветлувањето на досега недоволно истражената природа и релации меѓу поставените женски ликови кон кои пристапува автентично, поткрепена, пред се', од личната родова припадност“.

Романот од Николова, вели жирито, се издвојувал од другите според својата естетска заокруженост, стилски квалитет, тематска актуелност и суптилно осмислените наративни стратегии.

Писателката Оливера Николова рече дека овој избор ја потврдува нејзината намера во делото, односно има некоја потврда за она што сака да го пишува. „Не знам што да кажам, освен тоа дека треба да се прочита романот. Се работи за актуелна тема. На прв план, тоа е вината, која варира. Романот има и одгласи од современоста, која е направена можеби без дистанца, но ќе видиме каков пат ќе има“, истакна Николова.

„Куќичка“ е седми роман на Николова. Станува збор за потресна приказна за голем број карактери, од кои централниот лик, Зујка, е стожер на целото сиже. Авторката умешно и инвентивно „манипулира“ со својот главен лик, воведувајќи невообичаена книжевна постапка, при што на моменти Зујка добива атрибути на кукла на конец. Сепак, вештината на раскажувањето од Зујка прави полнокрвен лик кој на свои плеќи го носи целиот роман. Оваа жена има тешка и потресна судбина, која на разни начини е поврзана со судбините на нејзините блиски...

Оливера Николова (1936) е раскажувач, романсиер и драмски писател за возрасни и за деца. Зад себе има богато творештво, како што се „Зоки Поки“, прозата за деца (1963), „Земјата во која никогаш не се стигнува“, повест за деца (1965), „Чук, чук Стојанче“, пиеса за деца (1976), „Девојките на Марко“, роман (1987), „Вежби за Ибн Пајко“, роман (2000), „Куклите на Росица“ (2006) која ја доби наградата „Роман на годината“ за 2006 на „Утрински весник“ итн.

Инаку, досега наградата „Балканика“ ја понеле двајца македонски писатели - Венко Андоновски за „Папокот на светот“ во 2001 година и Александар Прокопиев за „Човечулец“ во 2012 година.


Статијата е прочитана 380 пати.

Испрати коментар„Македонски евергрин“ вечерва во Универзална сала
„Твоите = мои очи“, нов роман од Христо Петрески
Windows 8 конечно достапен на корисниците
Проекција на „Трето полувреме“ во Лос Анџелес
Елизабет Тејлор најбогатa меѓу познатите покојници
Студентка од Бразил ја продаде невиноста за 600.000 евра
Приходот на „Фејсбук“ се зголеми за 1,26 милијарди долари
„Животот е сон“ во чест на режисерот Цветановски
Комеморација за режисерот Цветановски на ФДУ
Во духот на Мајлс Дејвис, крајот го красеше „Скопски џез-фестивал“
Изложба и дебата во Национална галерија
(ФОТО) „Епл“ го лансираше iPad mini со 7,9-инчен екран

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |