Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
19.07.2012, 17:52

Олимпиското злато вреди 620 долари

Додека спортистите во светот се подготвуваат за поход кон најсјајните медали во Лондон, оттаму стигнуваат интересни факти за вредноста на олимпиското злато. Тоа е сон на секој спортист, но се поставува прашање дали навистина се работи за злато или за нешто сосема друго? - На изненадување на сите се покажа дека олимписките златни медали во најголем дел се составени од сребро!

Секое златно одликување тежи 412 грама од кои само 1,34 отсто или шест грама отпаѓаат на највредниот метал. Околу 93 отсто е сребро и околу 6 отсто од бакар. Финансиската вредност на секој златен медал е 620 американски долари. Последните чисти златни медали беа доделени на Олимписките игри во Стокхолм во 1912 година.

За медалите што ќе се доделуваат во Лондон биле потрошени девет тона метал и легури на бакар ископани во рудникот Солт Лејк Сити и Толгој рудникот во Монголија. Дизајнот на предната страна е дело на британскиот уметник Дејвид Воткинс, а на задната страна е отсликана грчката божица Ника.


Статијата е прочитана 586 пати.

Испрати коментарОлимпиското село остана без вода
Затруени Австралијци во Дерби
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
„Кралската етапа“ за Французинот Феклер
Тројца „ничии“ спортисти во Лондон
Шанса за одмазда против Данците на СП 2013
Несреќен пораз за полна аренаKojco, 20.07.2012 00:16:30
Sega treba Grujo da im kaze na nasite 2ca sportisti koi ne izborija Olimpiska norma, ako zemat medal da ne go stavaat na vrat zosto stoi bozicata Nika t.e ATINA, grcka bozica. Ili mozebi i taa e Makedonska bozica????

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 18°C

Недела
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 7 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |