Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.12.2012, 15:41

СДСМ до Владата достави предлог за буџетско штедењеКоординаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски изјави дека опозициската партија денеска до Владата го доставила предлогот за буџетско штедење и оти очекува одговор во врска со него. На денешаната координативна средба предлогот исто така бил доставен до учесниците на состанокот. Пратеничката група на СДСМ не отстапува од својот предлог, со кој како што вели Ивановски, се кратат 204 милиони евра од проектираниот Предлог - буџет предвидени за споменици, мебел, рекламирање итн.

Предлогот што го дал претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, за нив не е предлог. - Ќе отидеме во 3 и 15, изјави Ивановски условувајќи дека доколку не биде прифатен нивниот предлог за кратење опозицијата ќе остане на своите амандмани. Според него, опозициските пратеници ќе работат до разгледувањето на последниот амандман и нема да дозволат насилничко, неделовничко однесување на Законодавно-правната комисија.

Лага е, додаде тој, дека пензионерите, стечајците и други категории лица нема да ги добијат платите. Како пример посочи на 2003 година кога буџетот беше донесен на 27 март 2003 година поради изборите.

Ова во својата изјава го тврди и Тито Петковски, велејќи дека тогаш државата нормално функционирала.

Имер Алиу од ДПА, смета дека дебатата за буџетот е дефокусирана, бидејќи Албанците се дискриминирани. Нема да ги повлечат предложените 140 амандмани бидејќи, според него, содржат правична застапеност.

На координацијата кај Вељановски не присуствуваат бидејќи остануваат на барањето законот за бранители да биде повлечен од Собранието.


Статијата е прочитана 926 пати.


Испрати коментарИсклучените од парно остануваат и без струја
На 24 декември стартува ХРТ 4
СДСМ бара распуштање на Комисијата за лустрација
(ФОТО) Кампањата на Макрадули како претседателската на Пахор
Барак Обама - Личност на годината според „Тајм“
Јакимовски одликуван за поддршка на претприемаштвото
„Горска вода“ наградена за квалитет
Лино Червар доби македонски пасош
Тодоров - Разговорите со синдикатите во позитивна насока
Чедомир Дамјановски останува во Комисијата за лустрација
Владините мерки ја намалуваат невработеноста
Студиите по новинарство одбележаа 35 години
Фајон повторно предупреди на проблемот со лажните азиланти
Бездомник настрада во пожар
Одложена расправата за Законот за високо образование
Извезени само 1.000 јагниња од Гостиварско
Јужна Кореја доби жена-претседател
Координацијата за буџетот прекината без договор, продолжува утре
(ФОТО) Борците со протестен марш против нивното иселување
Словенија најавува нова блокада за Хрватска
Строс-Кан пак на обвинителна клупа
Србија и Косово постигнаа договор за царините и акцизните стоки
Не попушта напнатоста во Собранието
Неготинка пронајдена мртва во нејзиниот дом
Панета - Во авганистанската војна дојде до „пресвртна точка“
Системски неуспеси на Стејт департментот при нападот врз конзулатот во Бенгази
Чавез имал респираторна инфекција по минатонеделната операција
Џексон - Македонија „со малку среќа“ ќе влезе во НАТО на следниот самит
Нова координација кај Вељаноски за деблокада на буџетот
Заев ја потпиша Конвенцијата на градоначалници во Брисел
Гасот поевтинува, ќе паѓа ли и цената на парното
Албанската православна црква не ги признава резултатите од пописот
СДСМ поднесе кривична пријава против Томе Аџиев
Христијаните најбројни на светот
Љубисав Иванов-Ѕинго не си оди од политиката
Дождот го олесни дишењето
Љубе Бошкоски на инфузија
Банкротираше црногорскиот весник „Побједа“
Лекарите и Тодоров повторно на преговарачка маса
Привремено одложен стечајот за ЕМО
Санадер во болница, судењето прекинато
Во автобуска несреќа во Хрватска повредени 37 босански студенти
Иванов жали што Унијата не ја испрати вистинската порака
Иванов апелира на итна деблокада на буџетот
Годишно обраќање на претседателот Иванов во Собранието
Новите членови на Судскиот совет дадоа свечени изјави
Бењини - Враќањето на Берлускони е полоша вест од крајот на светот
Кипар пред банкрот
Деца му пишуваат на Брејвик
ОН го продолжи мандатот на Хашкиот трибунал
Протести во Шпанија против буџетск��те кратења
Чешка се сеќава на Вацлав Хавел
Годишно обраќање на Иванов во Собранието
Координацијата кај Вељаноски заврши без договор
Маглата и денеска го отежнува авиосообраќајот
ММФ ќе препорача проширен мониторинг за Македонија
Убиецот од Конектикат имал луда мајка
Грција и Бугарија го зацементираа сојузништвото
Живот како во камено време среде Аеродром
Вработените во ОХИС повторно на протести
Одложена посетата на Груевски на Хрватска
„Телеком“ и „Т-мобиле“ со ист број за корисници
Вељаноски нуди предлог, опозицијата не го прифаќа
Беџети им врачи повелби на новоименуваните извршители
Лустраторите Гешовски и Витановски поднесоа оставки
Берлускони се сврши со 27-годишна девојка
„Амбиент 3“ - нова книга на новинарот Зоран Иванов
Високото образование, лустрацијата и парното наскоро на Уставен
Дизелот поевтинува за 1,5 денари
Почна координацијата кај претседателот на Собранието
Бугајски - Бугарија го дестабилизира Балканот попречувајќи ја Македонија кон ЕУ
Писмо со сочувство од Иванов до Обама
Социјалистите на Чавез победија на регионалните избори
Ахмадинеџад изрази сочувство за трагедијата во САД
Аврамопулос - Македонија треба да докаже добрососедство
Координативна средба кај Вељаноски за буџетот за 2013
Поради магла откажани и одложени летови од скопскиот аеродром
Во експлозија на бомба во Авганистан загинаа 10 девојчиња
Коце пак ќе трча за Скопје
Фотогалерија од денешните кавги во Парламентот„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 0°C, Мин: -4°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 2°C, Мин: -7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Монт Еверест во две милијарди пиксели
Сигурно сте виделе илјадници фотографии од Еверест, но ништо слично на ова...
Апокалипса - сега или кога?
Крајот на светот предвиден за 21 декември не е единствен суден ден кој човечкиот род го смислил за себе - тука се и трет...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |