Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
10.09.2012, 16:01
Левин: Шкотска мора да ја победи МакедонијаСелекторот на шкотската фудбалска репрезентација на неговите избраници пред утрешниот дуел во Глазгов против Македонија им го наметна императивот победа

- Станува збор за натпревар во кој ние мораме да победиме, доколку сакаме да се квалификуваме за Светското првенство во Бразил 2014 година, изјави Левин за шкотските медиуми.

Потребата од три бодови во дуелот со македонската селекција, за Шкотланѓаните се наметна уште повеќе, откако не ја победија Србија на својот прв квалифакциски натпревар одигран во саботата на домашен терен кога беше 0:0.

Медиумите во Лондон кои покрај игрите на Англичаните, со големо внимание ги следат и натпреварите на шкотскиот тим, забележуваат дека „сините“ од Шкотска не смеат да имаат уште еден кикс на домашен терен, особено откако Белгија и Хрватска веќе постигнаа по една победа и имаат по три бода во оваа квалификациона група.

Во Глазгов, медиумите откриваат дека има нервоза меѓу навивачите по средбата со Србија која може да се префрли и кај фудбалерите, а како резултат на непостигнување ниту еден гол и покрај низата шанси и теренската доминација изразена и со 8:0 во корнери.

Шкотскиот селектор тоа го оправдува со затворената игра на гостинската екипа, но и признава дека задоцнил со замените и со освежувањето на својот тим. Во изјави за локалниот весник „Скотсман“, шкотските репрезентативци велат дека ќе биде тешко со Македонија, објаснувајќи го свето стравување со играта на македонските фудбалери против Хрватска.

- Тие успеаја да ја задржат хрватската репрезентација, која мораше да се намачи за да дојде до минимална победа од 1:0, иако Хрватска важи за главниот фаворит во нашата квалификациона група, се дел од коментарите на фудбалерите кои утревечер ќе играат против Македонија.

Група од стотина Македонци кои живеат и работат во Велика Британија се очекува утре да се најде на стадионот во Глазгов како поддршка за македонските репрезентативци.Статијата е прочитана 504 пати.

Испрати коментарТалевски и вети нова стрелачка сала на Наковска-Бикова
Хулигани ги каменувале Меси и Аргентинците
Мекларен нема план Б ако си замине Хамилтон
Оланд на слепа параолимпијка - „Ви мавтав, но не ме видовте“
Мари, конечно, со Гренд-слем трофеј
(ФОТО) Тренинг на македонската репрезентација на „Хампден парк“ во Глазгов
Надежите на Македонија не се пласираа во баражот за ЕП
Македонска решителност против шкотската агресивност
(ФУДБАЛ ВЕСТИ) Ибрахимовиќ - „Јас сум жива легенда“
Ѓоковиќ и Мареј во вечерашното финале
Металург едвај извлече реми против Хоризонт Здравје
Металург надмоќно до групите од Лигата на шампионите
Контадор ја освои Вуелта
Четврта титула за Серена Вилијамс на Jу- Ес опен
(ФОТО) Свечено затворени 14. Параолимписки игри во Лондон
Шахистите 38., шахистките 66. на Олимпијадата
Витали Кличко ја одбрани титулата
Хамилтон ја освои Монца
(ФОТО) Ако сакаме барем бод, мора по сите три
Трет пораз на македонските одбојкари
Мареј е првиот финалист на Ју- Ес опен
Металург во финалето на квалификациската група за ЛШ
Хамилтон ја освои пол позицијата во Монца
(ФОТО) Македонија несреќно поразена на „Максимир“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Среда
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 14°C

Четврток
Претежно облачно
Макс: 31°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Боб Дилан не застанува, денеска излегува нов албум
„Темпест“ содржи десет прекрасни композиции кои го враќаат култниот Дилан во младоста...
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
Војниците од коалициските сили во Авганистан биле предупредени да бидат многу претпазливи кога „сурфаат“ по социјалните ...
Северна Кореја ја подотвора вратата за реформи
Земјоделците можат да го продаваат вишокот од своите култури на приватниот пазар...
Древната поделба во исламот ги распламтува конфликтите на Блискиот Исток
Се започна со повикот за слобода на Блискиот Исток, но арапските востанија се повеќе стануваат карактеристични по праста...
Витаминот Б3 и „супербактеријата“
Нова студија сугерира дека витаминот Б3 може да помогне во борбата против најсмртоносната бактерија во светот, позната и...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |