Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.12.2012, 14:19

Се укинуваат и намалуваат царини од 2013

Фискалните импликации од оваа мерка изнесуваат околу 30 милиони денари и тие се веќе антиципирани во проекциите за буџетот за 2013

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески денеска објави дека од 1 јануари следната година Владата ги укинува или намалува царинските стапки за репроматеријали за резервни автомобилски делови, полиетиленски фолии, алатни машини, железнички товарни вагони и автобуси, како директна поддршка на пет стопански гранки. Фискалните импликации од намалувањата на царините изнесуваат околу 30 милиони денари на годишно ниво и тие се веќе антиципирани во проекциите за буџетот за наредната година, најавија денеска Ставрески и првиот цариник Ванчо Каргов.

„Укинувањето на царинските стапки за тие стоки е во функција на подобрување на условите за стопанисување на домашните производители, развој на индустријата со цел поголем извоз на странските пазари“, информираше Ставрески.

Според него, со оглед дека на тоа што во Македонија работат индустриски капацитети кои што произведуваат автомобилски делови, како поддоговарачи на големите автомобилски компании и кои се извозно ориентирани, се укинува стапката од 15 проценти за облоги и плочки за кочници, фрикциони производи и други делови од нетемперирано леано железо. Во металопеработувачката индустрија за над 105 производи, пред се алатни машини, се намалуават стапките кои досега изнесуваа 5 проценти и повеќе. Ставрески потенцира дека со ова директно ќе им се помогне на компаниите што се занимаваат со производство на предмети од метали и на целокупната металопреработувачка индустрија, но и на малите бизниси кои во голем дел се занимаваат со произвдоство на предмети од метали.

Ќе има намалување на царините и за транспортниот сектор со цел обнова на возниот парк и намалување на трошоците на транспортните компании. Се намалуваат царините за автобусите и минибусите од прва категорија од 10 проценти на 5 проценти, додека царините за автобусите и минибусите од втора категорија се намалуваат од 15 на 5 проценти. Царините за вагоните и цистерните пак, кои досега изнесуваа 4 проценти, сега се укинуваат. За Ставрески тоа ќе значи директна поддршка за компаниите од транспортниот сектор во патниот и железничкиот сообраќај.

Се интервенира и кај царинските стапки за фолии од полиетилен, што делумно се употребуваат во прехранбената индустрија и во графичката индустрија кај копир апаратите, каде што се укинува целосно стапката што досега изнесуваше 6 проценти.

„На овој начин преку значително намалување и укинување на царинските стапки Владата директно ќе им помогне на пет-шест сектори што се значајни за македонската индустрија и кои што во вакви околности кога се соочуваат со предизвиците на европската и светската економска криза и очекуваат поддршка од Владата“ нагласи Ставрески.

Тој додаде дека намалувањата на царинските стапки се мерки на Владата донесени во соработка со бизнис заедницата и нејзините потреби.

��Ќе продолжиме и понатаму да согледуваме кои се местата во оваа област за да се продолжи со намалување и елиминирање на царинските стапки, пред се за зголемување на конкурентноста на нашето стопанство и истовремено да не се оштети некој друг сектор што веќе постои во македонија“, потенцира директорот на Царинската Управа Ванчо Каргов. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 2270 пати.


Испрати коментарЗаврши посетата на САД, на ред се инвеститорите
Скопје и Софија да градат заедничка европска иднина
„Топлификација“ обезбеди пари од „НЛБ Тутунска банка“
Матичните лекари во сабота ќе дежураат во две смени
ИВЗ апелира да се надминат насилството и омразата
Новогодишни бесплатни минути од „Вип“
Јанакиески бара помош од ЕУ за инфраструктурата
Аеродромот „Александар Велики“ штеди енергија
Мајка со секира по главата го будела синот од спиење
Бузлевски независен кандидат за градоначалник на Ресен
Почнува трката за најубаво украсен двор
Избрани најдобрите угостители за 2012 година
Чибишев - Неетички е враќањето на хронично болните пациенти
Пангалос не може да го плати данокот на имот
Лидија Неделкова избрана за претседател на Врховниот суд
Обама за Борисов - Не нервирајте го, има црн појас
Лавров скрши рака во Истанбул
Долче и Габана обвинети за зaтајување данок
Џозеф Данфорд е нов командант на меѓународните сили во Авганистан
(ФОТО) Штрајкуваат тетовските комуналци
Петров - Има оптимизам во ЕК, но рано е да се прогнозира исходот
Јункер сака да се повлече од Еврогрупата
Eксплозија во зградата на „Златна зора“
Нови протести во Словенија
Македонската група во Конгресот со нов член
АЕК - Најмногу неосновано одбиени приговори од „Близу“
Раскол во ПАСОК
СДСМ - Владата е виновна за ниските странски инвестиции
Ватикан го соопшти „Твитер“ профилот на Папата
(ФОТО) Борците ги одбранија своите простории
Ранет вработен во скопската полиција
Турција упати авиони ловци кон границата со Сирија
Македонски судии и обвинители на обука во Франција
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Македонски државјанин уапсен со 13 килограми марихуна
Албанците ја канат Дел Понте на суд
Четврти неуспешен обид да се ликвидира Драганчо Стојменов
Груевски ги повика иселениците да ја чуваат традицијата
Цените на бензините и дизелот повисоки за половина денар
Зголемување на субјектите кои ја користат задолжницата
ОМД бара министерство за дијаспора
Поедноставени процедурите за вадење документи на иселениците
Честитка од Иванов до новоизбраниот претседател на Словенија
И Маргарита Папандреу на листата на Лагард
Шестмина повредени во превртен минибус
„Форд“ повлече околу 90.000 автомобили од САД и Канада
(ФОТО) Куполите се издигнаа над Собранието
Трети декември - Меѓународeн ден на лицата со инвалидност
Борут Пахор нов претседател на Словенија
Ограбена спортска обложувалница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Обја��ен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на МакедонијаSMRZNAT, 02.12.2012 14:38:09
А некој најумен да го укине плаќањето за ништо (исклучено парно) па да за личиме на правна држава, наместо на правен хаос. Па за царината - колај
Ќеќени, 02.12.2012 16:13:58
Ќе;ќе , ќе , ќеќени едни! И така , седум години!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Делумно облачно

Вторник
Облачно
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 6°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелкa (18)
Ранковиќ на мета на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |