Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.08.2012, 14:57
Груевски: Коалицијата е во криза, подготвени сме и за избориПремиерот од Кичево објави дека е подготвен да излезе на нови предвремени избори, доколку ДУИ се одлучи на таков потег

„Постои криза во коалицијата и доколку ДУИ се одлучи на таков потег, ние сме подготвени за предвремени парламентарни избори, иако тоа е опција која не ја посакуваме, бидејќи тоа ќе значи одредена дефокусација во одреден период“, призна денеска во жестокото обраќање од Кичево премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во кое, меѓудругото, нагласи дека нема да дозволи да се гази македонското достоинство.

Според него, кризата во владината коалиција е резултат на промените во однесувањето на дел од раководството на ДУИ, кое, по одржувањето на последните парламентарни избори, како што додава, не се однесува коректно како што се однесувал во минатото, а врв е настанот во Слупчане.

„Три години претходно ДУИ како коалиционен партнер ја сметавме како партија која држи до зборот и коректно се однесува во однос на она што е договорено. И ние се трудевме, исто така, коректно да се однесуваме во однос на тоа што е договорено. Во оваа една година кај дел од нив има отстапувања од таа пракса, дали затоа што чувствуваа дека ВМРО-ДПМНЕ го нема мнозинството во парламентот, бидејќи има 56 пратеници и на некој начин мнозинството го покрива ДУИ со нивните пратеници, дали заради нешто друго, смета Груевски. Тој вели дека на неколку пати во изминативе неколку месеци разговарал со Али Ахмети. На тие средби, како што вели, му укажал на претседателот на ДУИ за однесувањето на одредени поединци.

„Врв на едно такво некоректно однесување е настанот во Слупчане, кој не придонесува ниту за остварување на целите на ДУИ, ниту за остварување на некои важни работи за Албанците во Македонија, туку придонесува само за создавање тензии“, потенцира Груевски.

За шефот на Владата од исклучително значење е да се задржи чесноста во односот со кој било со кого се во партнерство. „За нас е исклучително важно да го зачуваме нашето достоинство и образ и достоинството на македонскиот народ и на граѓаните на Македонија. И нема ниту една цена што сме подготвени да ја платиме за да се згази достоинството, како што имаше обид тоа да се направи со случајот во Слупчане. Ние, минатата година, добивме поддршка од мнозинството граѓани во наредните три години да ја водиме Владата според програмата што е зацртана и тоа сакаме да го правиме и ќе настојуваме да го правиме“, рече Груевски, вртејќи се повторно кон ДУИ, но и кон СДСМ. Според него ВМРО-ДПМНЕ не е СДСМ, па, како што додава, ако нема мнозинство во парламентот да дозволи да потклекне на некакви уцени.

„Меѓутоа, ако некој смета дека цената за тоа треба да биде кршење на нашето достоинство, понижување на нас и на нашите граѓани, тоа нема да го дозволиме. Ние не сме партија што сака власт по секоја цена или, пак, што ќе издржи некое партнерство по секоја цена. Ние не сме СДСМ и не може да сметаат дека сме Бучковски и Црвенковски па ако немаме мнозинство во парламентот дека ќе потклекнеме на некакви уцени, понижувања или било што. Ние како партија не сакаме да рушиме ничие достоинство, ние сакаме да ги почитуваме сите, сите етнички заедници, сите граѓани во Македонија и не сакаме да си поигруваме со чувствата на другите етнички заедници. Меѓутоа, доколку некој друг тоа сака да го прави и ако смета дека на тој начин ќе постигне одредени политички поени, мислам дека го промашил партнерот во овој случај“, нагласи Груевски.Статијата е прочитана 2590 пати.

Испрати коментарТачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската ун��форма
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
САД не го бараат Асанж
Командос ќе објави книга за ликвидирањето на Осама
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Македонија и САД потпишаа Спогодба за воздушен сообраќај
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Се подготвува платформа за преговори за Косово
Грција ќе ја исплати целосно економската помош од странство
Македонија во жолта фаза
Три години условно за смртни закани кон Обама
Меркел повторно највлијателна жена во светот според „Форбс“
Ваучери од 15.500 денари за компјутери за социјално загрозените
Активни пожари во Тетовско, Скопско, Кумановско и Велешко
Екоскладирање на пепелта од РЕК „Осломеј“
Почина Томислав Стојановски - Далавера
Ивановски - Предвремени избори се секогаш отворена опција за СДСМ
Бензинските на „Макоил“ затворени од Пазарна инспекција
Владата не е одговорна за поскапувањето на енергенсите
Подновено училиштето „Љубен Лапе“
Груевски - Жалењето на Бесими за Слупчане во позитивна насока
Нови 2.000 вработувања до крајот на годинава
Суспендирана докторката што „се оглуши“ во Ѓорче Петров
МОН - Трансформирани 5.189 договори за вработување на наставници
Почна изградбата на новата технолошко-индустриска развојна зона „Кичево“
Собранието го донесе Законот за гаранција на заемот на ЕЛЕМ кај Дојче банка
(ФОТО) „Аман“ повторно протестираше пред Регулаторна комисија за енергетика
Циркус „Сафари“ од утре до 23 септември
Србија нема да признае независно Косово
Бесими жали ако навредил некого со настанот во Слупчане
Телеграма пронајдена по 68 години
Од утре температури од околу 40 степени
Албанците од јужна Србија бараат обединување со Косово
Хаг не му дава на Караџиќ да разговора со Клинтон
Издадена книга за уривањето на авионот на претседателот Трајковски
Камерите го снимиле напаѓачот на водителот Дејан Давидовски
Либерман бара смена на Абас
Знаменитостите на Европа чинат само 700 милијарди евра
Хуманитарната криза во Сирија е меѓу најтешките во светот
Вицепремиерката Арифи се сретна со Филип Рикер
Простотлук и необразованост во речникот за „Скопје 2014“
Се испитуваат околностите под кои почина пациентот во Ѓорче Петров
СДСМ - ЕЛЕМ и МЕПСО се расфрлаат со пари за луксуз
ДУИ се заканува дека ќе излезе од Владата
Рикер не го спомна визионерството на Бесими
Шведска нема да го предаде Асанж на САД
Ставрески - Нема зголемување на даноците и нов ребаланс
Учебната година ќе почне без задоцнување
Македонија доби 46,4 милиони евра за изградба на пругата кон Бугарија
„Епл“ највредна компанија во историјата на берзата
Војна со Иран израелската економија ќе ја чини 41 милијарада долари
Иванов на гости кај Јосиповиќ во Хрватска
Екс-презентерот на МРТВ, Давидовски избоден со ножHari, 22.08.2012 15:10:49
Pa jasno kako bel den, reitingot vrtoglavo pagja i kaj DUI i kaj DPMNE, i mart nema da go cekaat, gotovi se.
ubava vest, 22.08.2012 15:38:58
Supeeeeeeeeer! Izboriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! Da go stasame svetot
D.V., 22.08.2012 15:46:40
Eve uste edna dobra mestenka vo programata, isplanirana od vladinata koalicija, odnosno P R kukjata koja uspesno raboti za sto podolgo sedenje na dosegasnite fotelji, a protiv interesite na makedonskiot narod. Taa vredna P R kukja koja *gi pravi intelegetni* ja plakjame site nie i *patriotite * i *predavnicite* i ke prodolzat i nasite deca i vnuci. Krajno vreme e , makedonskiot narod da se razbudi od anestezijata vo koja predolgo e ostanata.
Reci, 22.08.2012 17:09:57
Bilo Makedoncite bilo Albancite, treba da sfatit da ova igra e dobro rasmisleno za da idet na vanredni izbori, a na drugata strana opozitata e ne e potgotfena, i ako odat na izbori ovaj kualicion sto e sega pak ke pobedit, teshko narodot, so ova kriza sto go imat makedonia, so energetikata, gorivoto, strujata sekoj den se pokacuvat, a sega se priprmema za izbori. Narodot da stane vo demostracii, za ovje poskapuvanie, inaku ti ke berat pari za izborna kapania. Fala
mitre, 22.08.2012 20:21:40
Испланирана трик криза............Бизнис релациите се поважни................
pile, 22.08.2012 20:59:42
„Постои криза во коалицијата..., ние сме подготвени за предвремени парламентарни избори,.. призна денеска во жестокото обраќање од Кичево премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.Citajki go posledniot stav od tekstot nemozje da se stekne zaklucok za nekakva zjestokost na govorot na najgolemiot patriot,naprotiv, po se izgleda se poglednal vo ogledalo i sto videl;za sesttgodisno vladeenje osven presmetkata so politickite neistomislenici,transparentni apsenja bez efikasna sudska razvrska,partizacija na sekoj segment od instituciite, selektivna borba protiv organiziraniot kriminal i toa bez konfiskacija na imotot ili so neodgovoren odnos kon istiot, kako sto e slucajot so ,Ken Kumanovo ili ,Zjitomel Kumanovo od akcijata ,Pepel i nitu eken sustinski problem od sustinsko znacenje za Drzjavata na nadvoresen plan ne uspea da zatvori kvalitetno,taka da OSTAVKATA E neminovna.Na R.Makedonija i treba Vlada na nacionalno edinstvo-odgovornost so preoden period od dve godini, za da
Voin i voen zlostornik nemaat nishto zaednichko, 22.08.2012 21:20:39
Gospodine premier, odavanje pochit na zaginatite neprijatelski borci/voini e kulturen, moralen i pomiruvachki chin. No pomiluvanje (avtentichno tumachenje), pochituvanje i nagraduvanje so najvisoki drzavni funkcii na optuzeni zlostornici, e zlochinachki chin. Shto od ovie dve raboti vie storivte?
Трпе, 22.08.2012 22:04:46
Јавно соопштение дека бродот тоне.Е сега се уште не се знае дали капетанот и глувците се спремат за бегство.Никој на народот овие неколку години не сакаше да признае дека државата е зафатена од канцер и дека последните две три години со проектот Скопје 2014 метастазирал.Кој ке се јунак избере ако може животот на ова болно државиче да го продолжи.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 19°C

Сабота
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 24°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Деветте браќа и сестри имаат вкупно 818 години, од кои најстарата сестра има 105 години, што е рекорд во Гинисовата книг...
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Инцидентот се случил во кувајтската пустинската област Сулаибија каде има обичај да се пука во воздух на свадби...
Телеграма пронајдена по 68 години
Телеграмата ја реши мистерија за судбината на британскиот војник Гордон Хитон...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |