Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.04.2012, 17:19

Чинговски од ЕЛЕМ се сели во амбасада

Докторатот во Јапонија го однесе Влатко Чинговски во дипломатијата

Маја ТомиќИ Влатко Чингоски, првиот човек на државната ЕЛЕМ, заминува од фотелјата на можеби најбогатото претпријатија во државата. Според агенциски информации, Чингоски ќе оди како амбасадор онаму каде што докторирал, во Јапонија. Тој на чело на ЕЛЕМ дојде на крајот на септември 2006 година, кусо по изборите кога ВМРО-ДПМНЕ ја доби власта. Дотогаш работел во поранешно Електростопанство, како помошник- генерален директор за развој и инвестиции. Во неговата биографија стои дека завршил Електро-технички факултет во Скопје, каде што и магистрирал и работел како асистент неколку години. Во периодот од 1993 до 1996 година докторирал на Факултетот за инженерство при Универзитетот во Хирошима- Јапонија, а од 1999 година е и вонреден професор на тој факултет.

Чингоски дојде во ЕЛЕМ на местото на Панде Лазаров, откако ве��е беше завршена приватизацијата на претпријатието и делот - Дистрибуција беше продаден на австриската ЕВН, што се случи во времето на владата на СДСМ. ЕЛЕМ е соло-играч на енергетскиот пазар во земјава, за што најмногу придонесе донесувањето на финалната верзија на Законот за енергетика, во 2007 година. Иако една од главните цели на Законот беше токму рушењето на монополот на ЕСМ, поради што и се подели на три нови друштва, ЕЛЕМ, МЕПСО и Дистрибуција. Со тогашните измени во Законот, „Електрани“ стана истовремено и производител и трговец на струја. На ЕВН му продава струја по регулирани цени, вишоците ги продава на пазарот, дома или надвор, по пазарни цени, а увезува енергија преку тендери, во случаи кога нема доволно струја на пазарот. За тоа се даваат милиони евра годишно.

Во почетокот на директорувањето на Чингоски во ЕЛЕМ, пролетта 2007 година, излезе аферата дека за само шест месеци од неговото назначување ЕЛЕМ потрошил 500.000 евра за спонзорства. Податокот дојде од составот на тогашниот Надзорен одбор, чии членови повеќето беа од НСДП. Неколку дена подоцна беа сменети сите седум члена на НО откако Владата оцени дека ги пречекорил своите овластувања. Истовремено, Владата констатира дека информацијата не е точна, нема кршење на статутот на компанијата или каква било злоупотреба од страна на УО, односно на неговиот претседател, Чингоски.

„Чингоски не е самиот виновен за состојбите во енергетиката, затоа што тој слепо ги слушаше и ги извршуваше наредбите на Груевски. Нормално, поради досега одработеното, а и поради замор, Чингоски очекувано е награден, да се одмора како амбасадор во Јапонија. Очекуваме на негово место да биде поставен, нов, одморен послушник, кој со нови, свежи сили повторно слепо ќе ја спроведува погрешната политика“, обвини вчера Атанаско Туневски од СДСМ. Тој додаде дека поради лошата енергетска политика против Чингоски треба да се поднесат кривични пријави, а најмногу поради криминалот при сомнителниот увоз на скапа струја, неградењето енергетски капацитети, нереализирање на проектите „Чебрен“ и „Галиште“, „Бошков Мост“, „Вардарска Долина“ и други. Го обвини и за честите испади во РЕК Битола каде што и по модернизацијата на блоковите, истовремено се случи испад на сите три блока.


Статијата е прочитана 2378 пати.

Испрати коментарВо БиХ осудена првата жена за извршени воени злосторства
Балтичките земји бараат паралелни преговори за членство на Македонија во ЕУ
Екстрадиран грчкиот државјанин Макис Псомијадис
СДСМ ќе поднесе интерпелација за министерот Ставрески
Собранието избра тројца судии на Уставен суд
Попоски за МСНБЦ - Македонија заслужува членство во НАТО
Арнаудовска - Македонија има капацитети да ги користи ИПА фондовите
Либиски екс министер пронајден мртов во Виена
Новиот Предлог закон за лустрација пред пратениците
Руската црква сака да посредува меѓу МПЦ и СПЦ
Министерот Попоски во официјална посета на Израел
Илбер Хиса нов амбасадор на Косово во Македонија
Арифи на Конференција „100 години во служба на нацијата“
Иванов - Летонија и Литванија се пријателски земји од кои можеме многу да научиме
Метлата на ВМРО-ДПМНЕ заигра и во Штип
Новиот бран влезе во „Бихаќска“
Бомбаш самоубиец уби деветмина во Дамаск
Летонија ќе го поддржи членството на Македонија во НАТО во Чикаго
Кинезите пак ќе чујат за „Чебрен“ и „Галиште“ и „Вардарска Долина“
Судењето за педофилија далеку од очите на јавноста
Ограбувачот на бабата во затвор, од 100.000 евра нема трага
Потпишан договор за поширока соработка меѓу Македонија и НАТО
Македонија и Летонија потпишаа Спогодба за меѓународен превоз во патниот сообраќај
Двајца кумановци чувале 60 мигранти во двор
Просечната бруто плата во февруари 30.257 денари
Албански државјанин ограбувал цркви во Тетово
Жена се самоубила со пиштол во гостиварско Топлица
Средби на министерот Попоски во Конгресот на САД
Град Скопје апелира да се зачува комуналниот ред за 1. мај
Њујорк тајмс - Грција презафатена со кризата за да се посвети на Македонија
Груевски - Полска силен поддржувач на Македонија за НАТО и ЕУ
Претседателот Иванов во посета на Летонија и Литванија
„Новиот бран“ ги повикува сите кои се за подобро општество
Македонски хакер уловен во мрежата на ФБИ
Телеком со намалени цени на услугите од 1 мај
Рудари повредени по одрон на карпа
Затвореник почина во Шутка
Владата ќе ја укине забраната за откуп на старо железо
Џафери-Хоџај - Македонија е најдобар партнер на Косово во регионот
Храбри гостиварци спасија давеник во Вардар
Цела Норвешка запеја против Брејвик
Сорос - Економската криза може да ја урне Европската унија
Оптички кабли преку Арктичкиот Океан ова лето
Уапсен кумановец баран со потерница за „убиство во обид“
Попоски - САД да се заложат Македонија да добие покана за НАТО
Машина за правење тули згмечи ресенчанец
Шулц - Распадот на ЕУ станува реално сценарио
Бесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САДElektrosok ili nagrada za poslusnicite, 26.04.2012 23:56:49
Sitnite kradci se vo zatvor,a golemite se do kralot rekol na vremeto Volter.Taka i kaj nas.Namesto da odgovara za unistuvanje ili zapiranje na proizvodstvoto na elektricna energija od domasni izvori po poevtina cena se stavi na celo na elektromafijata vo drzavava so amin na ovcarot za uvoz na 3 pati poskapa od Bugarija i dr.drzavi za ogromni profiti na steta na site sto plakjame skapa struja i sega za nagrada ke bide ambasador.Toa e BRANOT na falbadzistvo za kobajagi cistenje,a vsusnost vdomuvanje na poslusnicite i zastitenite od rakata na zakonot na poprimamlivi funkcii .Namesto vo zatvor,vo ambasadi,UO,pa ako treba i doma ke im prakjaat plati ama narodot da znae deka eve,nie nasite gi menuvame oti se zxamoreni i neproduktivni.Najproduktivnata zadaca ja ispolnija: Makedonija e na kolenici,na rabot od bezdnata i samo ostanuva koj ke go pritisne orozot za da ja zakopa vo nea.Eden od najzasluznite za taa pozicija e i idniot ambasador vo zemjata na cesta,pa tamu neka napravi harakiri
energeticar, 27.04.2012 00:51:07
Ima Cingo od kogo da uci. Ako dobro pametite, ist vakov poteg pred poveke od desetina godini napravi i B. Handziski od SDSM, svoite neuspesi kako funkcioner gi zamacka so zaminuvanjeto vo diplomatijata. E sega, so vaka naznacuvani ambasadori, dali nekomu seuste mu e cudno zosto sme tamu kade sto sme?
Premiera, 27.04.2012 01:08:40
Постои 30 мин. филмче за Дарко Башески кое премиерно ке се прикажува во три термини во Кан на фестивалот годинава. Се вика ВИРУС,и ја обработува генезата на корупцијата во МК и е финансирано од OLAF. Поканети се сите заинтересирани кои ќе бидат во Кан годинава ( вклучително и новинарите платени од Башески), а особено е поучен за креаторите на Новиот Бран т.е новобранците. Го има и на двд за оние кои нема да можат да го видат таму. Го видов и СУПЕР Е!!! Во монти пајтон стил, духовито, а тажно...
bb, 27.04.2012 07:01:23
ova ne e chistka,ova e nagrada
od ostrijot, 27.04.2012 07:35:50
znaci vmro-ovskijot bran za partijsko cistenje se pretvori vo partijsko unapreduvanje.
jimmy1, 27.04.2012 07:44:46
Ovaa nee nisto, ova e samo zamajuvanje na narodot. Kakva e ova rekonstrukcija, po se samo VMRO-ovska a ne realna. So rekonstrukcija se podrazbira da se zamenat nesposobnite kadri so sposobni. Ova poveke mi lici unapreduvanje na nesposobnite, kako sto sekogas go pravi ovaa vlada. Od ELM - Ambasador, od portir - direktor i taka natamu.
jas, 27.04.2012 09:52:35
Pocituvani citateli, treba da Vi bide jasno deka VMRO ne pravi cistka na umorni svoi clenovi kako sto najavuva tuku so vreme del od svoite zasluzni vojnici i privrzanici koi imaa zadaca da napravat ogromen kriminal navreme gi ostranuva i im dava moznost so prakanje po razni zemji niz svetov da si go promenat identitetot i nikogas ne odgovaraat za storeniot kriminal. Ve prasuvam vo sostojba vo koja ni ja donese ovaa vlast (VMRO) drzavata (zadolzenost, nevrabotenost, siromastija, kriminal i ......) dali postoi partija ili covek koj bi se nafatil vo vakva sostojba da ja vodi drzavata. Na VMR-ocite toa im stanuva jasno i sega otkako se iskrade se ke baraat nacin da se oslobodat od vlasta!
Трпе, 27.04.2012 10:45:22
Ова е училишен пример како се маскира вистински криминал.сега ова штеточинка ке биде ниту лук јадел ниту на лук мирисал.
Prijatel, 27.04.2012 10:58:55
Vreme bese da ima promeni ,ne uspea nisto kapitalno da izgradi ili da zapocne,Makedonija ceka na izgradba na Energani samo treba dobra programa i dobar tim, ova e klucen segment od drzavata i treba pod hitno da se isproektira sto,koga i kade a posle realizacija,samo timska rabota ne patrtiska,
Vlatko, 27.04.2012 12:16:32
A sto e so sekretarkite vo Elem ?? Dupla plata im plakaat plus skoluvanje vo stranstvo ?? Dali direktorot so sebe si gi zede i sekretarkite ??Najgolemata firma kade najmnogu se plackaat pari ,dodeka nekoj se otepuva od rabota sekoj den i raboti za minimalna ovie od Elem sedejki vo fatelji i sekoj den vkluceni na facebook dobivaat plata ne pomala od 500 evra za sekretarkite ?????Do koga vaka ke bide Makedonija ista Gracija ili Bugarija mladite luge ke si zaminat od sopstvenata zemja
anti-patriot, 27.04.2012 12:53:33
odkako ja unapredi energetikata vo mk,i strrujata stana poeftina,otkako ja sprovede gasifikacijata i ovozmozi narodot da koristi poeftin energens,otkako napravi brojni hidrocentrali i ja sprovede elektrifikacijata i izgradi obnovlivi izvori na energija so koristenje na soncevata i energijata na veterot ,cingovski zaminuva na zasluzen odmor vo zemjata na izgrejsonceto kako ambasador.pa toj bukvalno go prespa direektoruvanjeto,iznapravi postapki koi se za kriminalisticka pretraga so uvozot na poskapa struja i uste ne ubeduvase deka skapata struja bila svetski trend,covekot e za vo sutka za vo iztrazno kakov crni ambasador

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |