Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
17.09.2012, 12:07
Наградата „Дијалог“ за млад истражувач доделена на Александра ВелеваВо образложението на жирито, се вели дека книгата „Интеркултурната комуникација изразена во масовната култура“ опфаќа област што е малку истражувана во македонската научна средина

Наградата „Дијалог“ за 2012 година за книга од млад истражувач и е доделена на Александра Велева за книгата „Интеркултурната комуникација изразена во масовната култура“. Одлуката за ова признание ја донесе жирито во состав: Снежана Веновска-Антовска, претседател и Веле Смилевски и Јован Дамјановски, членови.

Добитничката на наградата, Александра Велева, магистрира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, а моментно е ангажирана на високошколската институција „Евро-Балкан“ во Скопје. Во образложението на жирито, се вели дека книгата „Интеркултурната комуникација изразена во масовната култура“ опфаќа област што е малку истражувана во македонската научна средина.

„Младата и талентирана авторка Александра Велева успева во својата книга, на преку 300 страници, да ни го претстави феноменот на интеркултурноста што може да се реализира преку масовната култура и начинот на комуникации остварени низ јазичната интеракција меѓу припадници од различни култури. Во тоа е и пораката на ова дело: доколку подобро се запознаеме со различностите, толку полесно ќе може да се издвои она што е носечко како придобивка на модерните комуникации во светот“, се вели во образложението за доделување на наградата „Дијалог“.

Статијата е прочитана 311 пати.

Испрати коментарПремиера на филмот на Иво Трајков во Битола
Мозаик во форма на солза во чест на Тоше
Андријана Будимир се сврши и останува во Македонија
Полна сала на „Манаки“ за „Скопје ремикс“
(ФОТО) Ќе се обновува конак во „Св. архангели Михаил и Гаврил“
„Матица ексклузив“, отворен новиот мултимедијален центар
„Блуз и соул“ вечерва со посвета на Хендрикс
Роби Вилијамс стана татко на Теодора Роуз
Крагуевачки Фиат 500Л претставен во Белград
(ФОТО) Ми��чо Манчевски стана национален уметник
Францускиот суд пресуди во полза на Кејт и Вилијам
Привршува изборот на најдобри евергрини
Градоначалникот Блумберг ја почна војната со дебелината
Моника Левински пишува книга за аферата со Клинтон
Одличен прием за „Смртта на човекот на Балкан“
Семејството ја закопа и пепелта на Ејми Вајнхаус
Ни кралицата не може да ги запре сликите на Кејт
Македонскиот балет со „Самсон и Далила“ во Сараево
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Жените на Тито
Митревски - „Трето полувреме“ се држи до фактите
„Браќа Манаки“ отворен со премиерата на „Трето полувреме“
(ИНТЕРВЈУ) Катрин Денев - Европскиот филм има душа
Промоција на уличниот магазин „Лице в лице“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...
Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |