Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.03.2012, 13:30
Барозо: Излегувањето на Грција од еврозоната би било катастрофаСпоред него, евентуален банкрот на Грција би предизвикал домино ефект кој би имал последици и врз другите членки на еврозоната

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо смета дека излегувањето на Грција од еврозоната би било катастрофално за жителите на земјата.

- Знаеме како им беше на граѓаните на јужноамериканските земји кога нивните земји банкротираа. Покрај тоа, ова би било прв случај на банкрот на една членка на нашата монетарна унија, укажа Барозо во интервју за виенскиот весник „Пресе“.

Според него, евентуален банкрот на Грција би предизвикал домино ефект кој би имал последици и врз другите членки на еврозоната. Барозо смета дека во таковв случај би требало да се зголеми помошта за други земји во еврозоната погодени од криза.

Истовремено тој изрази уверување дека Грција може да ја надмине кризата, додавајќи дека не гледа никаква алтернатива со „големите напори за штедење“.

- Секако гледаме дека програмите за штедење моментно предизвикуваат рецесија, но поаѓам од тоа дека Грција ќе постигне нова конкурентност, рече Барозо. - Банкрот би водел кон уништување на инвестициската клима, а тогаш нема економски раст, ниту пак заздравување, предупреди тој.

Зборувајќи за „демократизацијата на Европа“, Барозо оцени дека е „потребна европеизација на национална политика, наместо национализација на европска политика“.

- Возот мора да се движи повеќе во правец на политичката интеграција за да бидеме подготвени за глобализација, порача Барозо, додавајќи дека Европската комисија во тоа се повеќе ја превзема улогата на економска Влада.Статијата е прочитана 664 пати.

Испрати коментарГрадот доби четири нови сувенирници
Вацлав Клаус сака да ја растури ЕУ!
Приказната за македонската економија стигна и до Мумбај
Бесими - Реформите ќе продолжат без оглед на Чикаго
Предлози за имиња на улици во Скопје
Затворен францускиот „бос“ на имплантите
Становите лани биле поевтини во однос на 2010
Синдикатите најавуваат прекин на железничкиот сообраќај
Македонската економија стабилна и покрај должничката криза
Тинејџер прободен со нож на Бит-пазар
Родова еднаквост само на хартија
Шест британски војници убиени во Авганистан
Пападимос изврши реконструкција на грчката Влада
Економска презентација на Македонија во Мумбај
Падот на „Фејсбук“ ги стресе електронските зависници
Амбасадорот Перо Стојановски поднесе оставка
Латас осуден за навреда на Героски
Источна Либија прогласи автономија
Запад не го милува Ѓукановиќ
„Тата“ понуди 350 милиони долари за „Сааб“
Тодоров разреши двајца директори на Детската клиника
Тадиќ го претстави новото „фиќо“
Полицијата ги засилува уличните патроли
Источна Либија прогласи автономија
Јамајка се откажува од британскиот трон!
Генералот Биениек во официјална посета на ГШ на АРМ
Се интензивира македонско-британската соработка
Познат нарко-бос уапсен во Косово
Арифи денеска на средби со Филе и Брок
Девојката од Древеник се самоубила
Владиниот тим денеска во индискиот град Пуне
Грција намерно го одолговлекува решавањето на името
Џон Мекејн со поддршка за воздушни удари врз Сирија
Во Бугарија уапсен сопственикот на „Џумајлија“
Каде е Перо Стојановски?
Торнадо однесе бебе во поле
Пешевски - За промени во договорот со ОКТА треба согласност од двете страни
Арифи во Брисел ја претстави Националната стратегија
СДСМ со пакет економско-социјални мерки до Владата
Илјадници Германци штрајкуваат за поголеми плати
Грчки танкер потона во близина на Атина
Италијанец осуден за импотенција
ЕУ воздржано реагира околу победата на Путин
Одземени 10 возила при инспекција на диви превозници
Потпишан Меморандум за соработка меѓу МТСП и Филозофски факултет
МНР - Никој освен Грција нема дилеми за членство на Македонија во НАТО
Премиерот вети поддршка за индиските инвеститори
Победата на Путин ќе ги заживее руските финансиски пазари
Мистериозна смрт на девојка во битолско Древеник
Милибанд - Народот ќе го урне Путин од власт
Вицепремиерката Арифи во посета на Брисел
Попоски: Македонија да ја добие заслужената одлука
Владина делегација по инвестиции во Индија
(ВИДЕО) Новиот руски претседател се вика Путин!
Исчезнат ресенчанец пронајден мртов
Полицаец фатен при шверц на мигранти„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Облачно

Четврток
Мешавина од дожд и снег
Макс: 8°C, Мин: 1°C

Петок
Обилни врнежи
Макс: 10°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |