Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
06.06.2012, 12:29
Македонија повторно под „стотката“ на ФИФА-листатаНерешените резултати (0:0) против Португалија и Ангола донесоа пад од три места за 101. позиција на најновата ранг-листа на ФИФА  

Македонската фудбалска репрезентација забележа пад од три места на најновата ранг листа на ФИФА и сега се наоѓа на 101. место.

Избраниците на Џон Тошак одиграа два нерешени натпревари (0:0) со Португалија и Ангола, што не беше доволно да напредуваат на листата, па ја најдминаа „стотката“ со 338 бода.

Од репрезентациите кои ни се противници во квалификациите за СП во Бразил 2014. година, Хрватска е на осмото место, Србија на 32 (-2), Велс на 38. позиција (+3), Шкотска на 41. место (+7), а Белгија е на 54-та (-10).

Шпанија останува на врвот со 1.456 бода, Уругвај се проби на втората позиција на сметка на Германија, Холандија е четвртта, Бразил и Англија имаат напредок од една позиција, Аргентина е седма, а најголем пад во Топ 10 од пет места забележа Португалија, која многу ја чинеше нерешениот резултат со нашата селекција и поразот од Турција во пријателските натпревари.

ФИФА ранг листа (јуни): 1. Шпанија 1.456 бода, 2. Уругвај 1.292, 3. Германија 1.288, 4. Холандија 1.234, 5. Бразил 1.155, 6. Англија 1.145, 7. Аргентина 1.137, 8. Хрватска 1.053, 9. Данска 1.019, 10. Португалија 996.

Статијата е прочитана 457 пати.

Испрати коментарКазни за играчите што ќе го напуштат теренот
Италијанците и Холанѓаните го посетија Аушвиц
Пресијадо го презеде Вилјареал, па почина
Металург, сепак, во квалификации за ЛШ
Шпанија и Германија најголеми фаворити
Оклахома Сити е првиот финалист во НБА лигата
Јувентус се засили со Асамоа и со Исла
Чави ги искритикува играчите на Реал
Ѓоковиќ и Федерер со пресврт до полуфинале
Шпанија најскапа репрезентација, Ирска на последно место
Бостон на чекор до големото НБА-финале
Надежите и дадоа пет гола на Данска и - загубија!
Вучичевиќ ново име во Металург
Стосур - Ерани прво полуфинале на Ролан Гарос
Роналдињо во Атлетико Минеиро
Манчестер Ј. и Борусија (Д) се договорија за Кагава
Блажевски и Маринова на ОИ во Лондон
Суслина три години во Вардар
Данска шанса на генерацијата
Оклахома го презема водството во западното финале
Холандија се откажа од организација на Европското првенство
Паднаа седмиот и осмиот носител на Ролан Гарос
Прозивката без Гечевски и Чековски
(ЕКСКЛУЗИВНО) Селебрити веселбата на Пандеви
Бостон израмни со Мајами по продолжението
И Хоризонт Турново остана во Прва лига
Почнува операцијата „Лондон“
Македонија избори пласман на Европското првенство во ракомет
(ВИДЕО) Пандев го кажа судбоносното „Да“ и пред Бога
Тетекс го сочува прволигашкиот статус
Оклахома израмни на 2
Перо Антиќ со Олимпијакос стана шампион на Грција
Бостон се врати во игра во финалето на Истокот
Надежите им подарија бод на Фарски Острови
Прв пораз за Сан Антонио по 20 победи
Вардар доби дозвола од УЕФА за настап во еврокуповите
Горан Пандев останува во Наполи!
Страмачони на клупата на Интер до 2015 година
Ракометарките чекор поблиску до ЕП
Македонија е за промени во ФИБА-Европа
Убиен македонскиот ексолимпиец Гаџиханов

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 16°C

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Можеме да се договориме со СДСМ
Лидерoт на ДПА, Мендух Тачи, вели дека никогаш нема да соработува со сегашната ВМРО-ДПМНЕ, што не значи и никогаш повеќе...
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |