Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.06.2012, 14:00
Одложено судењето за приведен во „Монструм“Судењето е одложено поради техничка неможност обвинетиот Ибраим Сејадини да биде спроведен од притвор во судот

Скопскиот Кривичен суд денеска го одложи судењето за еден од приведените во полициската акција „Монструм“

Судењето е одложено поради техничка неможност обвинетиот Ибраим Сејадини да биде спроведен од притвор во судот. Сејадини е обвинет за нелегално поседување и трговија со оружје, а е уапсен во полициската акција „Монструм“. Судењето е презакажано за крајот на овој месец.

Државнит јавен обвинител Ључшо Шврговски денеска пред седницата на Советот за јавни обвинители изјави дека ќе донесат одлука по овој предмет кога ќе бидат завршени сите истражни дејствија што биле предложени ��д јавниот обвинител и кога предметот ќе биде вратен на јавниот обвинител.

- За времето не можам да ви кажам кога ќе биде сторено тоа зашто не знам дали истражниот судија ги има преземено сите истражни дејствија што се барани, вели Шврговски.

Тој повтори дека ќе бидат задоволни ако биде донесена доживотна казна затвор за сторителите.

- Законот предвидува максимална казна за најтешките облици на тој вид на кривично дело со оглед на тоа дека се работи грозоморен чин. Сигурно дека наша заложба е да бараме доживотна казна затвор иако обвинителот во завршен збор неможе да бара доживотна казна затвор, туку тој може само да предложи условна осуда, а не и казна затвор. Меѓутоа со оглед на карактерот на делото што е сторено. Ние сигурно ви реков минатиот пат ќе бидеме задоволни само ако биде донесена пресуда со таква казна, рече Шврговски.

На прашањето колку Обвинителството за организиран криминал е подготвено кадровско и технички да го спроведе Законот за кривична постапка од ноември, државниот јавен обвинител рече дека тоа во целост ќе може да одговори на барањата што ги предвидува новиот закон за кривична постапка

- Во делот на Обвинителството за борба против организираниот криминал и корупција согласно заложбите на Владата за негово доекипирање, доопремување и кадровско, материјално и просторно...сметаме дека во целост ќе може да одговори на барањата што ги предвидува новиот закон за кривична постапка, рече Шврговски.

Статијата е прочитана 1611 пати.

Испрати коментарСобранието го усвои ребалансот на Буџетот за 2012
Сириза е за сложено име на Македонија со географска одредница
Венера „го засени“ Сонцето
Пандев три плус една година во Наполи
Словенија цврсто стои зад евроинтеграцијата на Македонија
Социјални компјутери за 3.000 апсолвенти
Идната недела нов тендер за ОХИС
Тодоров - Да се реновираат шалтерите во јавните здравствени установи
Почина јапонскиот принц Томохито
Cisco Expo 2012 - Бизнисот и Владата да ги користат иновациите за поголем развој
Биг Мек зависи од Македонија
Поддршка од Финска за влез на Македонија за ЕУ
Вардар исфрли уште еден труп
Трагична сообраќајка на патот Кавадарци - Ресава
Самоубијци однесоа во смрт 22 лица
Дачиќ - Нема мнозинсво за српска влада
Претепан поранешниот началник на УБК, Хисен Муслиу
Обама - воин со беспилотни летала
Директен лет Скопје - Дубаи од октомври
ДУИ ја прослави 10-годишнината од своето основање
Премиерот Груевски во посета на Финска
Денеска почнува „Cisco Expo 2012“
Собранието треба да гласа за ребалансот на Буџетот за 2012
СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Каде одеа парите во времето на СДСМ?
Ставрески - За два дена исплатени 25 милиони евра
Учениците фрлаа стари книги и тетратки за поздрава животна средина
Бројот на жртви од авионската несреќа во Лагос е речиси 200
Судење на прилепчанецот кој си ја уби девојката
Тодоров им закажуваше прегледи на болните
МАНУ е задоволна од своите нови академици
Груевски - Шведските компании ќе инвестираат надвор од еврозоната
Шврговски - Црвенковски не издал државна тајна
Заканувачки пораки на возила во Тафталиџе
Папата не се плаши од „Ватиканликс“
Продадена железарницата во Сисак за 30 милиони евра
Жена настрада при пад од тераса од четврти спрат
Вардар исфрли удавена скопјанка
Учениците ќе собираат стара хартија
Франција оди на парламентарни избори
Владиниот тим од Шведска заминува во посета на Финска
Избрани шест нови академици во МАНУ
Мартин Нешкоски - една година потоа
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестmakm, 05.06.2012 14:13:12
А,ке има ли судење.Или ке се забошоти како многу такви случаи досега.
gragjanin, 05.06.2012 16:42:18
Koja li e taa tehnicka nemoznost eden pritvorenik od strana na DRZAVATA da ne moze da se dovede vo sudot!???Kako li se cuvstvuvaat rodninite na decata i iljadnicite gragjani koi protestiraa vo Radisani po povod grozomorniot cin koj se sluci kaj Smilkovkoto ezero??Do kade li moze da odi koalicijata Gruevski-Ahmeti!???

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |