Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.10.2012, 15:05
Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУПолицијата разби нова група на шверцери на азиланти, кои за 250 до 350 евра им организирале превоз на македонските државјани до земјите на ЕУ. Татко и син од Кочани, заедно со партнер од кумановското село Опае врбувале, регрутирале и превезувале заинтересирани лица од земјава, потенцијални баратели на економски азил во земјите на ЕУ. Во криминалот им помагал полициски службеник во Полициска станица за Гранична контрола Табановце, кој земал поткуп за да да ги пушти азилантите да ја поминат државната граница.

По нивното приведување, А.Н.(45) и неговиот син А.Џ.(28) од Кочани, како и полицаецот И.И.(38) од село Биљановце, Кумановско, завршија во 30-дневен притвор, додека А.Д.(38) од кумановското село Опае е во куќен притвор.

„Таткото и синот како организатори на криминална група од подрачје на Кочани, Виница, Прилеп и Битола врбувале потенцијални баратели на економски азил и за 250 до 350 евра им организирале превоз кон западноевропските држави. Полицаецот злоупотребувајќи ја службената положба, за надокнада од 50 до 70 евра од лице, без да ги евидентира во системот за гранична контрола на преминот Табановце, им овозможувал излез од земјава“, велат во МВР.

Таткото и синот на 23 октомври организирале превоз на седум лица и две деца од Прилеп, Битола, Кочани и Виница, кон планирале да заминат за Минхен, Германија. Азилантите со возило биле пренесени до Куманово, каде биле засолнети во Опае. Потоа сопственикот на куќата обезбедил две такси возила со кои требал да ги пренесе до одредена локација во Србија. Од таму, пак, требало да бидат преземени од друго возило и да го продолжат патот кон Европа.Меѓутоа во соработка со српската полиција, азилантите и организаторите биле пронајдени кај местото Предејане, по што се вратени во земјава. Во последниве десетина дена ова е втора акција на полицијата, во која се разбиени организатори на транспорт на лажните азиланти кон земјите на ЕУ. (Д.Т.)

Статијата е прочитана 1073 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Митинг на здружената опозиција во Скопје
Новите полициски возила дојдоа во Скопје
Уапсен грчки новинар поради објавувањето на „листата на Лaгард“
(ФОТО) Србите славеа во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ се правда
Силен пожар ја пеплоса куќата на Груевски
Отворена втората делница од проширениот „Гологанов“
Украдени вредни икони во Гостиварско
Канонизирани четириесетте битолски маченици
Невработените повторно ќе се пререгистираат
Г.г.Стефан - Предлог на Николиќ е за поздравување
Парламентарни избори во Украина
„Виз Ер“ почна со летови од Скопје до шест европски дестинации
„Њујорк тајмс“ го поддржа Барак Обама
Опозиција денеска на митинг во Скопје
Цунамито од земјотресот во Канада стигна до Хаваи
Источниот брег на САД се подготвува за Сенди
Макрадули очекува голема посетеност на денешниот митинг
Гинеколошката болница „Мајка Тереза“ доби нов современ објект
Паскрел - Името не треба да биде услов за влез во НАТО
Промовирани реконструираните фасади на објектот „Пелистер“
(ФОТО) Иванов и Николиќ ја посетија „Валандовска ракијада 2012“
Бичиклиски - Фирма на роднина на Заев добива пари од Општина Струмица
Скопјанец пронашол рачен ракетен фрлач во Чаир
Еврообврзницата им донесе 10 милиони евра на пензиските фондови
Српската Влада со пакет мерки за спречување на лажните азиланти
Наскоро во сила Механизмот за укинување на безвизниот режим
„Гардијан“ - Златна зора се инфилтрира во грчката полиција
Казната затвор на Берлускони намалена на една година
Утре почнува зимското сметање на времето
ДПА ќе настапи самостојно на локалните избори
Груевски и Николиќ се заложија за добрососедски односи
Берлускони осуден на четири години затвор
Опозицискиот Сојуз ги претстави кандидатите за градоначалници во Скопје
За девет месеци буџетскиот дефицит колку за цела година
Просечната нето плата во август 20.965 денари
Корисниците на ОНЕ ќе сурфаат преку Сан Вајрлес
Наградата „Сахаров“ за ирански активисти
Директор на „Ексон мобил“ убиен во Брисел
Самарас го величеше Александар Македонски во Солун
Дијаспората ќе вади пасоши во македонските дипломатски претставништва
(ФОТО) Николиќ - Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив
На Груевски не му се брза со одговорот до Грција
Викендот обилни врнежи и засилен ветер
Владата ќе отвора банка за матични клетки
„Окта“ од наредната недела ќе пласира готови производи
Бразилка роди близнаци на 61 година
Маите демантираат - Нама да има крај на светот на 21 декември
Филе - ЕУ мора да го задржи фокусот на проширувањето
ЕБOР - Годинава растот на македонската економија само 0,3 отсто
Покренато обвинение за „Монструм“
Мемети - Во Македонија има насилството врз децата и меѓу нив
ОМД ja критикува Клинтон за изоставувањето на Македонија
Над 40 Авганистанци убиени во бомбашки напад во џамија
Министрите на ЕУ за итни мерки за запирање на лажните азиланти
Кремљ демантира дека Путин има здравствени проблеми
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Создаден ембрион од тројца „родители“
Атина никако да го финализира договорот за штедење
Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија
Јани Макрадули кандидат за градоначалник на Скопје
(ФОТО) Спасувачка „драма“ на Матка
Поголеми субвенции за извоз на земјоделски производи
Маскиран во кловн силувал деца и сликите ги ставал на интернет!
Фатена група која продавала девојчиња од Македонија и од Косово
СДСМ ги критикува трошоците на власта за „Скопје 2014“
Грција чека одговор на Меморандумот
„Дојче телеком“ во Македонија и Хрватска ќе направи нов технолошки исчекор
Велика Британија излезе од рецесија
Норвешка донираше подвижна болница за АРМ
„Амнести интернешнл“ ја осуди прекумерната употреба на сила во ЕУ
Производите на „Витаминка“ во Обединетите Арапски Емирати
Санкции за работодавците, благосостојба за работниците
Владата ќе субвенционира решавање спорови со медијација
Хилари Клинтон на балканска турнеја без Македонија
Предлогот на Николиќ ја раскара СПЦ
Враќањето на визите би бил погрешен и радикален чекор
Повреден градежен работник во Бунарџик
ЕК негира каков било договор меѓу Грција и „тројката“
Бугарија ќе распише референдум за нова нуклеарка
Муслиманите слават Курбан Бајрам
Попоски на средба со Вишеградската група
„Аман“ ќе поднесе тужба против Регулаторната комисија и ЕВН
Осумнаесетгодишник се фрли од зграда во Карпош
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работиpile, 26.10.2012 19:57:43
,,Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУ Bez da navleguvam vo osnovanosta i obezbedenite dokazi za somnenieto za nekoe krivicno delo od Krivicniot Zakonik na R.M.,za vakvo transparentno apsenje pred tv kameri i pocituvanje na naceloto na prezumcijata na nevinost, bi sakaj novinarot D.T. da mi popodrobno pojasni sto podrazbira pod primenetiot poim ,,lazjen azilant vo odnos na ispolnuvanje na uslovite za dobivanje na vakov status.Dali vo kategorijata potencijalen-mozjen ekonomski azilant spagjaat gragjante na R.M.koi od bilo koi pricini nemaat uslovi da go prehranat svoeto semejstvo neostvaruvajki primanja vo visina na potrosuvackata kosnicka odnosno nad 31% siromasnoto naselenie spored statistickite podatoci, i dali za potencijalni azilanti od politicka priroda se smetaat site gragjani neclenovi na partiite na vlast,posebno ako se ima vo predvid dolgogodisnoto institucionalno spravuvanje so niv,so primena na partiski vrabotuvanja i so degradiranja i diskriminacija po politi

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Обилни врнежи

Недела
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 8°C

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (37)
Власта никогаш не е доволна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Интервју - Уметноста е начин на комуникација
Ликовниот уметник Игор Јосифов и во МСУ, како на повеќе места во светот, ја привлече публиката со своите дела...
Интервју - По сето актерство во денот, ѕиркам во очите на Ахил
Јас бев пионер во неш��о што сега е веќе етаблирано. Синхронизацијата беше, можеби, мојот најголем професионален ризик, к...
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |