Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
13.08.2012, 09:21

Филмски денови „Sее а Paris“ во рамки на Битфест

Во петдневната филмска манифестација ќе бидат прикажани пет филмови од автори од Србија, Босна и Хервеговина, Хрватска, Црна Гора и од Турција

Со проекција на филмот „Како ме украдоа Германците", на режисерот Милош Радивоевиќ од Србија, вечерва во Битола почнува балканскиот филмски карван на најдобрите филмови - Филмски денови „Sее а Paris“.

Организатор на манифесатцијата е Универзитетот за аудио визуелни уметности ЕСРА, а се одржува во рамки на Бит Фест.

Во петдневната филмска манифестација ќе бидат прикажани пет филмови од автори од Србија, Босна и Хервеговина, Хрватска, Црна Гора и од Турција. На програмата покрај филмот на Еадивоевиќ се и "Белведере" на Ахмед Имамовиќ од Босна и Херцеговина, "Татко" на хрватскиот режисер Далибор Матаниќ, црногорскиот „Локален вампир“ на Бранко Балетиќ и „Калинка“ од турскиот режисер Умит Унал со кој затвора манифестацијата.

Проекцијата на филмовите ќе се одржува секој ден од 13 - 17 август во 22 часот пред КЦ Магаза. Алтернативна локација во случај на дожд е Малата сала при Центарот за култура во истиот термин.


Статијата е прочитана 163 пати.

Испрати коментарБрит��нска двојка доби над 148 милиони фунти на Евролотарија
Жан Клод Ван Дам ја признал аферата со Кајли Миног
„Балканскиот филмски караван“ продолжува на БитФест
Почина Хелен Гарли Браун - легендарната уредничка на „Космополитан“
Пронајдени загубени пирамиди во Египет
Почина Карло Ламбарди, творецот на „Е.Т.“ и на „Алиен“
Сонцето е опкружено со темна материја
Романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ објавен на словенечки јазик
„Госпоѓица Јулија“ на „Охридско лето“ во чест на Стриндберг
„Балкански музички плоштад“ денеска и утре во Охрид
(ИНТЕРВЈУ) Детскиот театар е важен за формирање на публиката
Грчка изложба и концерт на „Хармосини“ на „Бит фест“
Конзервација на локалитетот Стибера
Во Битола почнува АКТО 7
Гигантските ѕвезди не се мистерија
И „Охридско лето“ го слави Стриндберг

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |