Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.01.2013, 15:04
Фаворитите без проблем на стартот во МелбурнНајдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ со победа стартуваше на Австралија опен. Во првото коло бранителот на титулата со убедливи 3:0 (6-2, 6-4, 7-5) го совлада Французинот Пол Анри Матје.

„Задоволен сум од првото коло. Треба да поправам уште некои работи за да бидам уште поостар на теренот, но од друга страна сосема нормално е во првото коло да одиграте максимално. Се надевам дека ќе продолжам во ваков ритам“, рече Новак Ѓоковиќ, кој во следното коло ќе се сретне со Рајан Нарисон.

Во останатите средби во машка конкуренција во три сета пласман во следната рудна обезбедија Томаш Бердих совладувајќи го Расел. Давид Ферер со максимални 3:0 го совлада Белгиецот Рочус (6-3, 6-4, 6-2)

Десеттиот носител Николас Алмагро по пет одиграни сета успеа да го добие Американецот Стив Џонсон (7-5, 6-7, 6-2, 6-7, 6-2). Лесно не мина ниту сонародникот на Алмагро Фернандо Вердаско, кој на крајот буквално се спасуваше да не загуби од Давид Гофин од Белгија. Шпанецот на крајот дојде до триумф од 3:2 благодарение на победата во последните два сета (6-3, 3-6, 4-6, 6-3, 6-4).

Кај дамите Серена Вилијамс и На Ли брзо се најдоа во второто коло, откако во два сета ги добија Гаилна Воскобоева, односно Сесил Каратанчева.

Шампионката од 2008 година Марија Шарапова беше подобра од Олга Пучкова не дозволувајќи да и' земе ниту еден поен (6-0, 6-0).

Статијата е прочитана 195 пати.


Испрати коментарМЗТ Скопје поразен од Раднички
Со Исланд почнува вистинското
Пандев и Наполи се поблизу до Јувентус
(ФОТО) СП ВЕСТИ - Жолт картон за РФМ од ИХФ
Барса соборува рекорди
Тунис ја шокира Германија
Фалкао најави заминување во ПСЖ
Ван Перси и Видиќ му пресудија на Ливерпул
И тоа се случи - Лејкерси победија
(ФОТО) Преку Катар до осминафиналето
Докузовски и Лукоил пријателски се разделија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Магла

Вторник
Облачно
Макс: 9°C, Мин: 3°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 11°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
Звукот треба да го инспирира слушателот
„Самата наративност на музиката дозволува апсолутно индивидуално доживување“, вели перкусионистот Гоце Наумов, член на г...
Непростливи неправди на „Оскарот“
Американската академија на филмски уметности никогаш им го нема доделено „Оскарот“ на легендите на филмот, како Алфред Х...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |