Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.10.2012, 22:40

(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!После само четиринаесет секунди го проби звучниот ѕид, а по петминутниот лет безбедно се спушти на Земјата

Австрискиот авантурист Феликс Баумгартнер (43) успешно го изведе историскиот потег - скок „од работ на вселената", односно скокна од висина од дури 39 километри, и со тоа го урна рекордот во скок од најголема висина, а најверојатно и оној за најголема брзина остварена во слободен пад.

Во 20:07 часот, Баумгартнер скокна кон Земјата од височина од 39 068 метри. После само четиринаесет секунди го проби звучниот ѕид, а по петминутниот лет безбедно се спушти на Земјата.

Набрзо по пробивањето на звучниот ѕид, при брзина од 1.000 километри на час, Австриецот започнал неконтролирано да се врти, но после неколку мигови успеал да го стабилизира летот и и довикнал на командата дека е добро. Уследиле аплауз и одушевување и слободниот пад кон земјата е продолжен.Баумгартнер, исто така го урна рекордот во најголем лет со балон со човечка посада, но не успеа да го урне оној за најдолг слободен пад зошто падобранот му се отворил по четири минути и 20 секунди. Се уште не е потврдено дали при слободниот пад го пробил звучниот ѕид и дали го урнал брзинскиот рекорд.

Слетал нешто поисточно од Росвел во Ново Мексико. Враќањето на Земјата траело 10 минути.Баумгартнер до потребната висина се качил во капсула прицврстена на огромен хелиумски балон. Качувањето до стратосферата траел нешто помалку од два и пол часа.

Скокот директно го пренесувала мрежната станица www.redbullstratos.com, со помош на 35 камери на земјата и во воздух, а некои од нив биле прицврстени за оделото на Баумгартнер.Досегашниот рекорд од овој вид го држеше Џозеф Китингер, кој во 1960 година скокна од висина од 31.300 метри. Китингер, кој денес има 83 години, беше дел од екипата на Ред Бул Стратос и од контролната мисија го следеше и бодреше Баумгартнер. Тој сеуште го држи рекордот во најдолг слободен пад.

Баумгартнеровите рекорди ќе имаат неслужбен статус додека не ги потврди Меѓународниот аеронаутички сојуз.Статијата е прочитана 2346 пати.

Испрати коментарГрција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“
Во Македонија сите се различно сиромашни
СДСМ против отпуштање без предупредување
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
Скопјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски стандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски компании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струја
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Почнува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази
Изборите во САД може да завршат нерешено?
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Пет години без Тоше
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана реалност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
(ФОТО) Македонија шефува со регионот
Промовирана платформа за енергетска ефикасност
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранители
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетоко�� на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не се нарушени руско-турските односи
��очина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјала
Од денеска почнува грејната сезона
Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Литванско „не“ за нова нуклеарка
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалицијата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Минималната плата да биде 15.000 денари„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Претежно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 10°C

Среда
Сончево
Макс: 25°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
Нај��итаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (27)
Плачот на Х Конгрес на СКЈ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Триумф на човековиот дух
Зоран Иванов, познат новинар, а порано падобрански ас, вели дека технологијата го овозможила скокот на Баумгартнер, но н...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |