Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
07.09.2012, 13:50
Швеѓаните помалку пушат, но се дебелеатБројот на пушачи во Шведска постојано се намалува, меѓутоа сега секој петти млад маж и жена сега имаат прекумерна телесна тежина

Швеѓаните, општо земено, се чувствуваат се подобро, покажува годишната студија на шведскиот Институт за народно здравје, која се базира врз анкети со 20.000 шведски граѓани на возраст 16-84 години.

Бројот на пушачи во Шведска постојано се намалува. Денес пушат 11 отсто од населението, во споредба со 13 отсто во 2010 година и 16 отсто во 2004 година.

Извесен пораст на бројот на пушачите се забележува кај младите Швеѓанки, а во исто време се засилуваат и повеќе други негативни трендови. Пред се, кога станува збор за зголемување на вишокот на килограми кај населението.

Најмладата возрасна група, 16-24 години, се помалку се движи во слободното време и секој петти млад маж и жена сега имаат прекумерна телесна тежина.

- Направивме напори да создадеме општество каде што не мораме да се напрегаме, вели Пиа Линдеског, една од авторите на студијата.

Лани 36 отсто од Швеѓаните имале прекумерна телесна тежина со индекс на телесна маса (БМИ) меѓу 25,0 и 29,9, а 13 отсто биле во категоријата на гојазност, со БМИ преку 29,9.


Статијата е прочитана 260 пати.

Испрати коментар„Блех фестивал“ на Градска плажа
Стрип-изложба на Сотировски на „Манаки“
Македонската филхармонија со концерт во Битола
Изградена највисоката лего-кула на светот
Џејми Оливер – втор најпродаван автор во историјата
Рајан Рејнолдс тајно се венчал со Блејк Лајвли
Пенелопе Круз загрижена за економската ситуација во Шпанија
Изложбата на цртежи „Поврзувања“ отворена и во Софија
Филмската икона Кетрин Денев доаѓа во Битола
Почна дваесеттиот Фестивал „Ристо Шишков“
„Златен лав“ за волшебникот Ким Кидук
(ИНТЕРВЈУ) Денес е се' толку бучно
Фред Келеман ќе го предводи жирито во Битола
Анџелина Џоли на суд поради филмот „Во земјата на крв и мед“
Една година Музеј на македонска борба
Со „Животот на Молиер“ почнува „Ристо Шишков“
Кумановски театар со претстава по текст на Горан Стефановски
Денови на македонската култура во Марибор и Киев
Ирански атлетичар избегнал ракување со принцезата
Марија Светиева со графики во Берлин
„Ш ш ш“ - симболичен наслов за почеток на Македонската филхармонија
Новиот ајфон ќе биде претставен на 12 септември
(ФОТО) Два пати повеќе страници за иста цена со новите печатачи на HP
(ФОТО) „Недела на дизајнот“ отвора нови уметнички хоризонти
Уметниците и годинава ќе творат на Осогово
Промоција на „Кинеење“ од Тони Цифровски
Европски ден на еврејската култура
Се ожени ексминистерот за здравство Бујар Османи
Почина актерот Мајкл Кларк Данкан
Почина првенката на скопската опера Ана Липша-Тофовиќ
„Прес ту егзит“ во влијателна публикација објавена во Њујорк
Награди за Македонија на Светскиот фестивал на непрофесионален филм
Дизајнерски новитети на „Недела на дизајнот“ во Скопје
„Приказната за изгубениот рај“ на Марина Лешкова во МСУ
Голем концерт на „Филип Втори“ по повод 8. Септември
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?Tina, 07.09.2012 15:02:35
Mi i debelina e oblik. Shto ni smeta chovek so 2x100% tezina.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Среда
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 14°C

Четврток
Претежно облачно
Макс: 31°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Боб Дилан не застанува, денеска излегува нов албум
„Темпест“ содржи десет прекрасни композиции кои го враќаат култниот Дилан во младоста...
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
Војниците од коалициските сили во Авганистан биле предупредени да бидат многу претпазливи кога „сурфаат“ по социјалните ...
Северна Кореја ја подотвора вратата за реформи
Земјоделците можат да го продаваат вишокот од своите култури на приватниот пазар...
Древната поделба во исламот ги распламтува конфликтите на Блискиот Исток
Се започна со повикот за слобода на Блискиот Исток, но арапските востанија се повеќе стануваат карактеристични по праста...
Витаминот Б3 и „супербактеријата“
Нова студија сугерира дека витаминот Б3 може да помогне во борбата против најсмртоносната бактерија во светот, позната и...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |