Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
19.09.2012, 16:27

Швајцарија - Чешка на стартот на Дејвис куп 2013

Лондон денеска беше домаќин на извлекувањето на двојките за првото коло од следната сезона, кои пак навестуваат неколку интересни соочувања

Додека шпанските и чешките тенисери размислуваат за финалето во Дејвис Купот, идниот месец, останатите членови на Светската група, веќе можат да ја планираат следната сезона. Денеска Лондон беше домаќин на извлекувањето на двојките за првото коло кои пак навестуваат неколку интересни соочувања.

Прво рангираната, Шпанија, е голем фаворит против Канада иако тимот предводен од Милош Раониќ ќе биде домаќин. Вториот финалист, Чешка, ќе има најтешка задача од сите носители затоа што ќе патува во Швајцарија. Ако Роже Федерер продолжи да игра, Томаш Бердих ќе има уште една шанса за подвиг како оној на УС опен оваа година и на Вимблдон лани. Србите се фаворити, но нема лесно да поминат на патувањето во Белгија, додека САД ќе оди на „чиста петка“ против новиот член на елитата, Бразил.

Првото коло, кое практично претставува осминафинале, ќе се игра од први до трети февруари. Дотогаш Дејвис купот треба да го добие првакот за 2012 година, а ќе решат Шпанија и Чешка од 16. до 18. ноември.

Дејвис куп 2013, двојки од првото коло: Канада - Шпанија, Швајцарија - Чешка, Германија - Аргентина, Белгија - Србија, Франција - Израел, САД - Бразил, Италија - Хрватска, Казахстан - Австрија.


Статијата е прочитана 185 пати.

Испрати коментарЛацио го чека пекол на „Вајт харт лејн“
Јуве замина со бод од „Стемфорд бриџ“
Адамс го доби златото од Лондон
Венус ќе дебитира на Хопман куп
Челзи ја почнува одбраната на европската круна
Роналдо ги воскресна „кралевите“
Металург избрка пет фудбалери среде сезона
Македонија пак ќе падне на листата на ФИФА
Честитка за Пандев и од Мурињо
Сити по круната на „кралевите“
Еден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

��еток
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |