Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
24.10.2012, 15:04

Комеморација за режисерот Цветановски на ФДУ

Театарскиот и филмски режисер Владе Цветановски вчера ненадејно почина на 53 години, a беше долгогодишен професор по актерска игра на ФДУ

Факултетот за драмски уметности денеска одржа комеморација за театарскиот и филмски режисер Владе Цветановски, долгогодишен професор по актерска игра на ФДУ, кој вчера ненадејно почина на 53 години.

Деканот Лазар Секуловски рече дека ФДУ загубил искрен, скромен, човечен и енергичен човек, кој посветено и со ентузијазам им приоаѓал на сите свои претстави и студенти. Актерката и професорка на факултетот Мими Таневска рече дека Цветановски бил отворен и полн со разбирање, скаран со суетата и дека било задоволство да се биде негов соработник и во публика на негова претстава.

Последната негова премиера беше „Архелаос или Еврипид се враќа на Балканот“ која Драмски театар-Скопје ја изведе минатата недела. Во мај оваа година Цветановски постави премиера и во Македонскиот народен театар - „Животот е сон“ по текстот на Калдерон дела Барка.

Цветановски е роден 1959 година во Слоештица, Демир Хисар. На Филозофски факултет во Скопје апсолвирал историја на уметноста и археологија (1980). Дипломирал на отсекот за интермедијална режија на Акедемијата за уметностите во Нови Сад (1983), во класата на професорот Боро Драшковиќ.

Во текот на својата интензивна, исклучително успешна, безмалку тридецениска кариера, Цветановски режирал шеесетина претстави за кои освоил 12 најугледни професионални награди во Македонија и во странство.

Погребот на Цветановски беше извршен денеска на Градските гробишта Бутел.


Статијата е прочитана 520 пати.

Испрати коментар„Македонски евергрин“ вечерва во Универзална сала
„Твоите = мои очи“, нов роман од Христо Петрески
Windows 8 конечно достапен на корисниците
Проекција на „Трето полувреме“ во Лос Анџелес
„Куќичка“ на Оливера Николова, македонски претставник за „Балканика“
Елизабет Тејлор најбогатa меѓу познатите покојници
Студентка од Бразил ја продаде невиноста за 600.000 евра
Приходот на „Фејсбук“ се зголеми за 1,26 милијарди долари
„Животот е сон“ во чест на режисерот Цветановски
Во духот на Мајлс Дејвис, крајот го красеше „Скопски џез-фестивал“
Изложба и дебата во Национална галерија
(ФОТО) „Епл“ го лансираше iPad mini со 7,9-инчен екран„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |