Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
19.08.2012, 11:26

Концерт на Гринголтс и Лаул во „Света Софија“Еден од најинспиративните музичари на денешницата, Илја Гринголтс и брилјантниот пијанист Петер Лаул, вечерва во 21 часот ќе одржат концерт во црквата „Света Софија“ во рамки на „Охридско лето“

Гринголтс студирал виолина и композиција на Конзерваториумот во Санкт Петербург со Татјана Либерова и Јеана Металиди и на школата Џулијард со Исак Перлман до 2002 година кога го имал и своето северноамериканско деби со Оркестарот на Националниот центар за уметности во Отава. Непосредно потоа, станал еден од најбараните солисти, по што на сцената застанал со најпознатите светски диригенти. Тој е еден од дванаесетте уметници, избрани од страна на Би-Би-Си за проектот „Уметници на новата генерација“.

Петер Лаул е брилијантен пијанист, школуван во класата на Александар Сандлер на Конзерваториумот во Санкт Петербург, каде што денес е предавач. Добитник е на трета награда и Специјална награда за најдобра изведба на дела од Бах, на конкурсот во Бремен во 1995 година и потоа во 1997 година, кога се стекнал со Прва награда и Специјална награда за најдобра изведба на соната од Шуберт. Лауреат е на натпреварот „Скрјабин“ во Москва, а награден е и со почесен медал за високи достигнувања во уметноста од Министерството за култура на Русија.

Како солист концертирал со Филхармонијата на Санкт Петербург, Оркестарот на театарот Марински, Московската филхармонија, Московскиот државен оркестар и др.


Статијата е прочитана 141 пати.

Испрати коментарМодната куќа „Луј Витон“ подготвува линија на презервативи
“Сестрата на Зигмунд Фројд” од Гоце Смилевски објавен на чешки
Шарапова отвори продавница за слатки во Њујорк
Италијанските виртуози Енрико Диндо и Моника Катароски за крај на годинешново „Охридско лето“
Почина холивудскиот режисер Тони Скот
Маџиров на книжевен престој во Австрија и меѓународно читање во Грац
Претставничката на Кина стана Мис на светот
(ФОТО) Археолошки остатоци откриени кај локалитетот Манчевци
Агата Гертчен доби Гран-при на Графичкото триенале во Битола
Во Кочани премиера на монодрама за Методија Андонов Ченто
Премиера на мјузиклот „Декамерон“ во Охрид
Заврши снимањето на патописниот филм „Move on“ во Македонија
Премиера на „Платеници 2“ во кино „Милениум“
На „Охридско лето“ барокна музика со италијанскиот ансамбл „Колегиум про музика“
Поетска книга на Лидија Димковска објавена во САД

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 32°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 17°C

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Обликот на мозокот може да укаже на шизофренија
Според француски научници обликот на мозокот, попрецизно наборите на мозочната кора, можат да бидат показател за постоењ...
Дипломати му должат на Лондон 58 милиони фунти
Само минатата година странските дипломатски мисии и нивните возила не платиле девет милиони фунти...
Исламисти бараат своја држава во Норвешка
Една норвешка исламистичка група се заканува со „напад 11 септември“ или со уште поголем напад од оној што на 22 јули ла...
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |