Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
04.07.2012, 10:12

Нов портал на Европската библиотека

Порталот овозможува пристап до 200 милиони доверливи извори од национални и универзитетски библиотеки на 46 европски земји

Електронски пристап до 200 милиони доверливи извори од национални и универзитетски библиотеки на 46 европски земји им е достапен на истражувачите од цел свет на новата страница на Европската библиотека www.theeuropeanlibrary.org. Пребарувањето на огромен број материјали (дигитални и мултимедијални) е брзо и лесно, информира Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“.

Сервисот е официјално пуштен во употреба на 27 јуни, на 41. годишна конференција на Здружението на истражувачки библиотеки од Европа -ЛИБЕР што се одржа во во Тарту, Естонија, пред околу 320 учесници од цела Европа.

Европската библиотека беше основана во 2005 година како сервис на ЦЕНЛ (Конференција на европските национални библиотеки) за пристап преку обединето пребарување до збирките на националните библиотеки низ Европа.

Новата Европска библиотека е резултат на иновативно партнерство меѓу ЦЕНЛ – Конференција на европски национални библиотеки и други три водечки библиотекарски организации: ЛИБЕР, ЦЕРЛ – Конзорциум на европски истражувачки библиотеки и Фондацијата „Еуропеана“.


Статијата е прочитана 466 пати.

Испрати коментар„Големиот инквизитор“ на Питер Брук утревечер во Скопје
Нови локации и знаме за 51. „Струшки вечери на поезијата“
Почна снимањето на филмот „Подиграфка” на режисерот Горан Тречовски
Никола Маџиров на поетски фестивал во Ледбери
Над 8.000 публика се очекува на концертот на „Дјуран, Дјуран“
Даница Тортеска и Трајче Лозаноски - младенци на 50. Галичка свадба
Костимите добиваат нова димензија
Бата Живоиновиќ во критична состојба по мозочен удар
„Актерот на Европа“ од утре во Ресен
Поетска вечер на Лидија Димковска во Салцбург
Слика на Каналето продадена за три милиони долари
Се сврши синот на Каролина од Монако
Охридско лето не смее да биде заложник на какви било условувања
Алек Болдвин сонувал да го убие адвокатот на бившата сопруга
Девојката му го простила неверството на Балотели зашто чека дете
Сценографијата на „До балчак" ги воодушевува туристите во Битола
Ѕвезда на Си-Ен-Ен призна дека е геј
Жак Доајон и Ева Јонеско меѓу охриѓани
Емануела доживеа мозочен удар
Камион со музичката опрема на Мадона се преврте кај Гетеборг
Театарот за деца и младинци ќе настапи на фестивал во Шибеник
Изложба на Дарко Алексовски, добитник на наградата „Борко Лазески“
Концерт на „Нокаут“ во Битола на 11 јули
Награда за „Волшебна Македонија“ во Лече
Заврши снимањето на „Соба со пијано“
(ИНТЕРВЈУ) Треба да ја следиме визијата на големите уметници

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 35°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 20°C

Недела
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО ВЕСТ) Џамија - супермаркет
Од недела над 40 степени и многу висок УВ индекс
Во Македонија од недела под влијание на многу топла воздушна маса од северна Африка ќе биде претежно сончево и многу топ...
(ИНТЕРВЈУ) Кралицата е многу либерална
„Верувам во ослободувањето, тоа е дел од моето патување“, изјави британската актерка Хелен Мирен во интервјуто за „Утрин...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |